Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 10:53:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Rebe Ryś i superintendent Gądecki wyrażają ból i solidarność
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Rebe Ryś i superintendent Gądecki wyrażają ból i solidarność  (Przeczytany 3673 razy)
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 586


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #30 dnia: Grudnia 14, 2023, 18:01:37 pm »

Stanisław Krajski - Przepraszam za kard. Rysia!! Kogo? Katolików i wyznawców judaizmu. Wsparł kabałę.

https://www.youtube.com/watch?v=X1Iky-muagM
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #31 dnia: Grudnia 14, 2023, 19:43:17 pm »

O proszę, nie wiedziałem. Piękny gest.

Pan tak serio? No bo chyba Pan nie wziął na poważnie mojego wpisu,  że w Knessecie mają choinkę?  ::)

Jeśli ktoś stosuje ironię w poście to myślałem,  że mogę odpowiedzieć ironią. Jak widać nie, więc napiszę to klarownie.
Chanuka jest świętem żydowskim. Mniejszości narodowej i religijnej, która na terenie RP żyje od 700 lat. Nie mam nic przeciwko temu, aby mogli takie święto obchodzić w Sejmie. Nie widzę związku między tym faktem a nacjonalistyczną i wręcz rasistowską polityką Izraela.
Ta część mojego postu to moja subiektywna opinia. I ktoś może się z nią nie zgadzać,  jak np Grzegorz Braun. Jako poseł mógł zaprotestować z mównicy, zrobić konferencje prasową, miał wiele możliwości.  On natomiast wybrał gaszenie tego za pomocą gaśnicy,  robiąc show i stwarzając zagrożenie dla otoczenia. A jaki jest efekt tego? Gdyby nie Braaun o chanuce w Sejmie nie wiedziałbym nikt oprócz garstki osób. I nikogo by nie interesowała. A tak wie o niej każdy a uroczystość ponownego jej zapalenia to jeden z głównych newsów dnia. Gratulacje skuteczności!!
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #32 dnia: Grudnia 14, 2023, 20:43:21 pm »

Myślę, że nie można pozwolić aby indyferentyzm zaćmił nam myślenie, musimy rozróżnić fałszywą religię od prawdziwej, dobro od zła. Mówienie, że teraz się nie dziwmy jak będą zakłócać Msze Św. to jak powiedzieć, że jak zabije się złoczyńcę, to nie dziwmy się że będą nas zabijać.

Zakłócenie uroczystości żydowskiej, niemiłej Bogu (i to jeszcze w instytucji państwowej, nie w zamkniętej synagodze czy prywatnym domu), a zakłócenie uroczystości chrześcijańskiej oddającej cześć Chrystusowi Królowi świata (którego Żydzi są wrogami) to dwa przeciwstawne czyny.

Dlatego też dla przykładu obowiązek nakładany niegdyś na Żydów słuchania kazań by się nawrócili był dobry, podczas gdy analogiczna rzecz zastosowana wobec katolików przez innowierców byłaby czymś obiektywnie złym. Pamiętajmy o katolickiej zasadzie, że błąd nie ma żadnych praw.

Już nie mówiąc o tym, że nawet z żydowskiego-religijnego punktu widzenia zapalanie chanukiji (nie mylić z menorą) w sejmie to absurd.

Oczywiście w święcie Chanuki, upamiętniającym odzyskanie i oczyszczenie Świątyni Bożej zbezczeszczonej przez pogan, historycznie obchodzonym przez Izraelitów nie ma nic złego, wręcz przeciwnie, ale chodzi o kontekst - obecnie jest to święto tych co jawnie odrzucają Chrystusa.
Dla chrześcijanina więc żydowska uroczystość prowadzona przez rabinów w polskim sejmie jest czymś skandalicznym, bo sugeruje, że to jednak Żydzi mają rację i Chrystus nie jest Królem i Mesjaszem i to jeszcze w Adwencie, gdy właśnie się przygotowujemy na święta Jego Narodzenia. Nie można się więc dziwić panu Braunowi.

No i przynajmniej dzięki temu wiadomo kto w Polsce tak naprawdę ma ostatnie słowo i kogo za żadne skarby świata nie można obrażać. No i że Konfederacja okryła się hańbą karząc Brauna zamiast stać solidarnie z własnym kolegą partyjnym (nawet jeśli by się nie zgadzali co do środków jakie zastosował). Ale widać dla nich obrazić Żydów jest czymś gorszym niż bronić brata w wierze.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #33 dnia: Grudnia 14, 2023, 21:22:02 pm »

Cytuj
Nie dość, że publiczne zapalanie chanukiji jest sprzeczne z żydowską tradycją i zainicjował je dopiero rabin sekty Chabad-Lubawicz w latach 70. ubiegłego wieku, to w zasadzie nie ma ono żadnego znaczenia religijnego, bo jest nieważne.
https://twitter.com/iktp_pl/status/1735269064329535623
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #34 dnia: Grudnia 15, 2023, 08:44:51 am »

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #35 dnia: Grudnia 15, 2023, 18:11:37 pm »

https://www.youtube.com/watch?v=eR7AEr8vbDM
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #36 dnia: Grudnia 15, 2023, 18:13:40 pm »

Swoją drogą dość dziwnie jak dla mnie p. Braun argumentuje swoją akcję. Rozumiem iż święto to jest wykorzystywane przez Żydów z Chabad Lubawicz do promowania tryumfalizmu Judaizmu talmudycznego ale z jego wypowiedzi wynikałoby, iż według niego sama Chanuka jest "satanistyczna" bo świętuje tryumf jednego plemienia (żydowskiego) nad innymi i ludobójstwo. Ale to przecież jest raczej nie do pogodzenia z katolicyzmem, bo to święto było obchodzone przez Żydów starotestamentalnych, a więc tych autentycznych, wyznających prawdziwą religię objawioną (tą samą którą wyznajemy my) a więc i sam Zbawiciel, Matka Boża, św. Józef etc. je obchodzili. Chyba Braun nie twierdziłby, że odprawiali oni rytuały satanistyczne? Nie rozumiem tego.

To my katolicy jesteśmy przecież bezpośrednią kontynuacją Izraela i duchowymi spadkobiercami Machabeuszy, Proroków, Patryarchów, a nie dzisiejsi Żydzi talmudyczni, mimo iż tak oni twierdzą. Trochę wygląda to dla mnie jakby Braun nie rozróżniał prawdziwej religii Izraela S.T. a dzisiejszego Judaizmu rabinicznego.

Jeśli dobrze rozumiem to z naszego punktu widzenia Machabeusze odbili Świątynię naszego Boga, tego samego którego czcimy na każdej Mszy św. i oczyścili ją z bałwochwalstwa pogańskiego, ohydy spustoszenia. Walczyli też przeciwko tym, którzy chcieli zakazać prawdziwej religii i kultu Bożego. (Na myśl przychodzi męczeństwo siedmiu braci Machabejskich, których nota bene święto obchodzimy w Kościele).
Jeśli już to upamiętnienie tych wydarzeń powinno być czynione przez nas katolików i księży (kontynuatorów kapłaństwa świątynnego Starego Testamentu) a nie rabinów i Żydów, którzy, w przeciwieństwie do nas, nie wyznają już tej samej wiary co Żydzi Machabejscy. Co Państwo o tym myślą?
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #37 dnia: Grudnia 15, 2023, 19:51:34 pm »

@Albertus Ks. Olewiński zdążył już wyjaśnić tą kwestię:

Cytuj
Po pierwsze, należy zauważyć, że obecne świętowanie chanukki nie jest tym samym co świętowanie starotestamentalne wspomniane w Ewangelii św. Jana (J 10, 22: τὰ ἐγκαίνια), w nawiązaniu do wydarzeń opisanych w Księgach Machabejskich (1Mach 4, 36-39, 2Mach 10, 1-8). Po drugie, nawet zakładając, że obecne świętowanie chanukki odnosi się do tych wydarzeń, należy stwierdzić, że chrześcijanom nie godzi się uczestniczyć w tym świętowaniu w jakikolwiek sposób.

Jeśli świętowanie to dotyczy - według oficjalnej wersji - odnowienia kultu w świątyni jerozolimskiej po powstaniu Machabeuszy w roku 165 przed Chrystusem, a według wiary chrześcijańskiej kult ten stracił swoją wartość przez Ofiarę Krzyżową Jezusa Chrystusa, to nie godzi się chrześcijanom uczestniczenie w tym świętowaniu. Wszak żydzi świętują w nim aktualność kultu sprawowanego niegdyś w świątyni jerozolimskiej - choć de facto on nie istnieje od zburzenia świątyni w roku 70 po Chrystusie - oraz swoją tęsknotę za jego przywróceniem, zresztą wyrażając przez to dążenia syjonistyczne. Chrześcijanin nie może popierać tego świętowania, ponieważ uderza ono w sam rdzeń chrześcijaństwa, jakim jest spełnienie Starego Testamentu w Nowym Testamencie i tym samym ustanowienie jedynego prawdziwego kultu jedynego prawdziwego Boga, jakim jest religia chrześcijańska.

Włączenie się nominalnych katolików w świętowanie chanukki jest więc przejawem albo haniebnej elementarnej ignorancji teologicznej, wręcz katechizmowej, albo o wyparciu się elementarnej zasady tożsamości chrześcijańskiej, jaką jest jedyna prawdziwość religii chrześcijańskiej w jedynej prawdziwej bo spełniającej kontynuacji religii Starego Przymierza, czyli wyrazem apostazji, być może tylko z głupoty.

Jest szczególnie haniebne, że to uważający się za tradycyjnego katolika były marszałek sejmu Marek Jurek zaprosił kabalistyczną sektę Chabad Lubavich do urządzania świętowania chanukki w gmachu sejmu RP. Nie znam jego motywacji. Bym może chciał dobrze, jednak ten gest jest oczywistym przejawem przynajmniej ignorancji teologiczno-katechizmowej, jeśli nie wręcz poważnego wypaczenia ideologicznego, które niewiele ma wspólnego z katolicyzmem.


Cytuj
Otóż porównanie chanukki do święta Obrzezania Pańskiego oraz wspomnienia św. Braci Machabejskich świadczy o elementarnej ignorancji i braku zdolności racjonalnego myślenia.
W Kościele nigdy nie było święta poświęcenia świątyni jerozolimskiej, tym bardziej nie było chanukki. Z prostego powodu: kult starotestamentalny stracił swoją rację bytu wraz z Ukrzyżowaniem Mesjasza, o czym mówił sam Pan Jezus (J 2, 18-22). W Kościele wolno tylko to świętować, co zostało przejęte do Nowego Testamentu. Obrzezanie naszego Pana Jezusa Chrystusa było początkiem Jego Krwawej Ofiary, o czym jest wyraźnie mowa w textach liturgicznych. Bohaterska walka Braci Machabejskich o wiarę w prawdziwego Boga i świętość miejsca kultu starotestamentalnego zasługuje na uznanie jako gorliwość o prawdziwą religię. Skoro Kościół uznał ich świętość, to uczynił to z tego powodu, że przyjął, iż oni uznaliby Jezusa za Mesjasza, gdyby Go poznali w doczesności.

Czymś zgoła innym jest postawa tych, którzy odrzucają Jezusa Chrystusa jako Mesjasza, i uczestniczenie w ich obrzędach. Włączanie się w ich obrzędy świadczy albo o głupocie, albo o apostazji, albo o jednym i drugim.
https://teologkatolicki.blogspot.com/2023/12/czy-katolikowi-wolno-swietowac-chanukke.html
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #38 dnia: Grudnia 15, 2023, 21:38:11 pm »

No, i to jest porządnie wyjaśnione. Tak powinien argumentować p. Braun, zamiast sugerować, że sam przedmiot świętowania jest zły - walka Machabeuszy przeciwko pogaństwu i oczyszczenie Świątyni.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #39 dnia: Grudnia 15, 2023, 21:54:22 pm »

Jeśli już to upamiętnienie tych wydarzeń powinno być czynione przez nas katolików i księży (kontynuatorów kapłaństwa świątynnego Starego Testamentu) a nie rabinów i Żydów, którzy, w przeciwieństwie do nas, nie wyznają już tej samej wiary co Żydzi Machabejscy. Co Państwo o tym myślą?
Myślę, że to upamiętnienie dokonuje się, ale nie w formie osobnego obchodu liturgicznego (święta), tylko poprzez czytania z obu Ksiąg Machabejskich. W Brewiarzu Rzymskim o oczyszczeniu Świątyni Jerozolimskiej jest mowa w czytaniach Jutrzni II niedzieli października (1 Mch 4, 36-51) i w poniedziałek po tej niedzieli (1 Mch 4, 52-61); powtórnie zaś w piątek V tygodnia października (2 Mch 10, 1-5). W Liturgii Godzin ma to miejsce w Godzinie Czytań w czwartek XXXI tygodnia okresu w ciągu roku (1 Mch 1, 36-59).

Do 1960 r. w II niedzielę października w II nokturnie Jutrzni Brewiarza Rzymskiego czytało się (jako komentarz do urywku z I Księgi Machabejskiej) fragment ze św. Augustyna (O Państwie Bożym).
„Od czasu, gdy naród żydowski nie miał więcej Proroków, niewątpliwie chylił się ku upadkowi. Stało się to po przebyciu niewoli babilońskiej, czyli wtedy właśnie, gdy po odbudowie świątyni spodziewał się lepszych czasów. Tak bowiem ów lud cielesny pojmował przepowiednię Proroka Aggeusza zawartą w słowach: Chwała tego ostatniego domu będzie większa od pierwszego [Ag 2, 10]. Otóż słowa te dotyczą Nowego Testamentu, jak sam Prorok wskazał nieco wyżej, gdzie wyraźnie przepowiedział Chrystusa, mówiąc: Poruszę wszystkie narody i przyjdzie Pożądany przez wszystkie narody [Ag 2, 8]. Z tych bowiem wybranych spośród wielu narodów dzięki Nowemu Testamentowi buduje się niby z żywych kamieni [1 P 2, 5] dom Boży, znacznie chwalebniejszy niźli owa świątynia zbudowana przez króla Salomona, a odbudowana po powrocie z niewoli. Naród ów więc nie miał odtąd Proroków i wielu klęskami trapiony był przez obcych królów, jak i przez samych Rzymian po to, iżby nie przyjmował, że proroctwo Aggeusza spełniło się w owej odbudowanej świątyni. Bo wkrótce potem wraz z wystąpieniem Aleksandra naród ten został ujarzmiony. I choć obeszło się podówczas bez spustoszeń, gdyż Żydzi nie śmieli mu się opierać, jak najszybciej mu się poddali, przyjęli i tym go ułagodzili, wszelako chwała tego domu nie była już tak wielka jak za czasów wolnego panowania własnych królów. Z kolei Ptolemeusz, syn Lagosa, po śmierci Aleksandra uprowadził do Egiptu żydowskich jeńców, których następca jego, Ptolemeusz Filadelfos, najłaskawiej stamtąd wypuścił. On to sprawił, że mamy Pisma przełożone przez siedemdziesięciu tłumaczy. Potem byli Żydzi miażdżeni w wojnach, które opisane są w Księgach Machabejskich, a po tych wojnach uprowadzeni w niewolę przez króla Aleksandra Ptolemeusza, nazwanego Epifanesem. Następnie Antioch, król Syrii, licznymi i niezwykle dotkliwymi okrucieństwami zmusił ich do czczenia bałwanów, a do świątyni ich wdarły się świętokradzkie zabobony pogańskie. Lecz najdzielniejszy wódz żydowski, Juda, zwany też Machabeuszem, wygnał dowódców wojska Antiocha i oczyścił świątynię z wszelkiego brudu bałwochwalstwa [por. 1 Mch 6]”.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #40 dnia: Grudnia 16, 2023, 00:25:56 am »

Panowie popełniacie tutaj błąd patrząc na całą sprawę w aspekcie teologiczno-historycznym. Przecież tu nie chodzi zupełnie o jakieś kwestie teologiczne (które mogą oczywiście być ciekawe). Nie chodzi wcale o religę - zapalanie świec chanukowych i ich obecność w Sejmie jest aktem politycznym - jest to symbol uległości wobec hegemona anglosaskiego.

 Zamach na ten symbol to jakby zamach na Lorda Protektora. To jest tak,  jakby ktoś napluł w twarz samego el patrón.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #41 dnia: Stycznia 15, 2024, 13:26:22 pm »

Cytuj
W przededniu Dnia Judaizmu, który w Kościele jest obchodzony 17 stycznia, kard. Grzegorz Ryś stwierdza, że antysemityzm jest grzechem „i basta”.

Tegoroczny Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest pod hasłem: „Schalom/Pokój – Dar Boga”. Same obchody budzą ogromne kontrowersje, choćby z tego względu, że w judaizmie żadnego „Dnia Katolicyzmu” się nie obchodzi.

Obchodów broni jednak kard. Grzegorz Ryś. Kościelny hierarcha twierdzi, że „nie zrozumiemy chrześcijaństwa bez judaizmu”.

– Nie wystarczy wiedza, że chrześcijaństwo pojawiło się na gruncie judaizmu, ale chodzi o świadomość, że są to moje korzenie i faktycznie mogę z nich czerpać. Ten związek jest tak silny, że pozwolił biskupom niemieckim w 1980 r. opracowaną przez nich „Deklarację o stosunku Kościoła do judaizmu” zacząć od stwierdzenia: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm!”. Jan Paweł II w przemówieniu do przedstawicieli wspólnoty żydowskiej podczas pielgrzymki do RFN w 1980 r. nawiązał do tego zdania i powiedział, że czyni je swoim. Później wielokrotnie je przytaczał – mówi kardynał w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI).

„Izrael wciąż jest narodem wybranym”
Kard. Ryś stwierdza, że Izrael wciąż jest narodem wybranym. Kapłan mówi w wywiadzie, że „Izrael jest ludem wybranym i Bóg nigdy tego wybrania nie odwołał, ponieważ nie odwołuje On swojej łaski i wezwania”.

Odnosząc się do tego, iż to chrześcijanie wyciągają dłoń w kierunku judaizmu, a żydzi tego nie czynią, kardynał odpowiada: – Żyd, aby zrozumieć siebie w perspektywie swej wiary, nie potrzebuje rozmowy z chrześcijaninem.

Duchowny powiedział, że „nie można obwiniać Żydów o śmierć Pana Jezusa”. Powołując się na deklarację „Nostra aetate” z Soboru Watykańskiego kard. Ryś powiedział, że „antysemityzm jest grzechem”.

– Zło trzeba nazwać złem, a grzech trzeba nazwać grzechem. Antysemityzm, jest grzechem i basta. Nie dyskutuje się z grzechem! – stwierdza w wywiadzie kościelny hierarcha.
https://nczas.info/2024/01/15/kard-rys-antysemityzm-jest-grzechem-i-basta-izrael-jest-narodem-wybranym/

Cytując Rebe Rysia: "Zło trzeba nazwać złem, a grzech trzeba nazwać grzechem" dodam, a ignorancja jest głupotą, która nie usprawiedliwia rebe Rysia.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2024, 13:29:20 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
adaltare
rezydent
****
Wiadomości: 339

« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 15, 2024, 19:41:32 pm »

Czyli najsensowniejsze jest przejście na judaizm, do czego w sposób pośredni zachęca Rysiu. Który nie wie kim jest, nie wie po co jest i dlaczego jest biskupem.
Zapisane
Kryzys Kościoła to kryzys odpowiedzialności biskupów.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 16, 2024, 19:56:58 pm »

Że wygaduje takie pierdolety, że nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać.
Cytuj
Kard. Grzegorz Ryś powiedział, że obchody Dnia Judaizmu w Kościele powinny odbyć się nie tylko w każdej diecezji, ale też w każdej katolickiej parafii w Polsce, bo jeśli nie pamiętamy o Żydach, którzy mieszkali między nami, to swoją obojętnością potwierdzamy dzieło Zagłady.

Kościół katolicki w Polsce 17 stycznia obchodzi Dzień Judaizmu. W tym roku towarzyszy mu hasło „Szalom. Pokój – Dar Boga”. Centralne obchody odbędą się w Szydłowcu i w Radomiu.
„Ważny wymiarem obchodów jest obszar pamięci” – powiedział przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś w czasie wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

„Czy pamiętamy, o tych ludziach, którzy żyli między nami? Czy chcemy o nich pamiętać, czy też – nie? Jeśli o nich nie pamiętamy, to naszą niepamięcią, naszą obojętnością tak naprawdę potwierdzamy dzieło Zagłady” – stwierdził hierarcha. „Kościół jest ostatnią na świecie wspólnotą, która powinna się do takiej niepamięci przyczyniać” – dodał.
Kard. Ryś zwrócił uwagę, że od Soboru Watykańskiego II w Kościele katolickim podkreśla się, że relacje łączące chrześcijan i żydów są wyjątkowe. „Nie mówimy nigdy o dialogu z Żydami jako dialogu religijnym. Nie jest on bowiem taki sam, jak choćby ten z islamem czy innymi religiami na świecie” – powiedział.

Powiedział, że jednym z najbardziej przełomowych sformułowań, które padło na soborze było stwierdzenie, że „Izrael w dalszym ciągu jest narodem wybranym”. „O Kościele mówimy, że jest 'nowym ludem wybranym’, co nie oznacza, że wybranie Żydów przez Boga przestało mieć miejsce” – wyjaśnił kardynał.

Zaznaczył, że „naszym wspólnym korzeniem jest judaizm biblijny i objawienie biblijne”.

„Mniej więcej z tego samego korzenia wyrosło chrześcijaństwo i pobiblijny judaizm rabinistyczny. Dialog między tymi rzeczywistościami dla Kościoła katolickiego jest budujący” – powiedział kard. Ryś.

Przypomniał, że papież Jan Paweł II nazwał Żydów „naszymi starszymi braćmi w wierze”, a papież Benedykt XVI „naszymi ojcami w wierze”.

Przypomniał, że zgodnie z obecnym nauczaniem w Kościele, „nie można obarczać Żydów winą za śmierć Chrystusa”, a „antysemityzm – jakkolwiek motywowany – jest grzechem”.

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Radomiu. Rozpoczną się o godz. 10.00 wspólną modlitwa na cmentarzu żydowskim w Szydłowcu z udziałem ordynariusza diecezji radomskiej bp Marka Solarczyka i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Następnie uczestnicy udadzą się na zamek w Szydłowcu, gdzie o godz. 11.30 rozpocznie się panel dyskusyjny „Pokój jako dar od Boga”.

Obchody zakończy nabożeństwo Słowa Bożego, któremu w kościele farnym w Radomiu o godz. 16.00 przewodniczyć będzie przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski kard. Grzegorz Ryś.

„W Szydłowcu Żydzi żyli od XVI wieku. Przed samą II wojną światową było ich tam blisko 7 tys. i stanowili 80 proc. mieszkańców miasta. (…) Po wojnie zostało tylko ok. 100 Żydów. Szydłowiec miał dwukrotnie zakładane i likwidowane przez Niemców getto” – powiedział kard. Ryś.

Zaznaczył, że „nie wystarczy, aby Dzień Judaizmu odbył się w Szydłowcu i w Radomiu”.

„Dobrze, jeśli odbędzie się w każdej diecezji, a najlepiej, jeśli znajdzie swój jakikolwiek refleks w każdej katolickiej parafii w Polsce” – powiedział.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
https://nczas.info/2024/01/16/kard-rys-grzmi-przed-dniem-judaizmu-jesli-nie-pamietamy-o-zydach-to/
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #44 dnia: Stycznia 16, 2024, 22:26:51 pm »

Kto wie, może on sam jest jednym z (((nich))) a z domu nie nazywa się Ryś tylko "Ryssenbaum" lub jakoś podobnie.  ;D  ;)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2024, 23:48:54 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Rebe Ryś i superintendent Gądecki wyrażają ból i solidarność « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!