Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 17, 2024, 17:44:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232271 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Vaticanum II - Hermeneutyka ciągłości czy Nowy Kościół?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Vaticanum II - Hermeneutyka ciągłości czy Nowy Kościół?  (Przeczytany 3711 razy)
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 05, 2023, 07:30:05 am »

Czy trzeba być tomistą?

nie, ale zawsze teologia oparta jest na jakichś filozofiach, a to z kolei skutkuje często różnymi wnioskami. Tomasz to realizm, porządek. Inne filozofie mają swoje za uszami. Jeśli nie Tomasz, to co w zamian?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 05, 2023, 08:58:36 am »

Tomizm nie posiada rangi dogmatycznej więc nie trzeba w absolutnie każdych okolicznościach kurczowo się go trzymać choć pozostaje faktem że do tej pory nie udało się nikomu w obrębie Kościoła wymyślić lepszej alternatywy. Streszczając w jednym zdaniu zarzuty red. Lisickiego chodzi o to że teologia Ratzingera/Benedykta XVI jest w dużym stopniu oparta na irracjonalizmie i antropocentryzmie. 
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 05, 2023, 09:38:10 am »

Cytuj
Tomizm nie posiada rangi dogmatycznej

To jest jasne i dobrze o tym pamiętać, chociaż Tomasz to chyba jedyny autor, do którego Kościół przywiązuje tak wielką wagę. Mnie chodzi o coś innego: będąc tomistą (normalnym, nie kimś, gdzie tomizm jest tylko lukrem na ciastku) omija się wiele tendencji, które mogą być bardzo szkodliwe, antropocentryzm i irracjonalizm z pewnością, ale również modernizm (w znaczeniu, które jest w Pascendi) i inne tego typu rzeczy. Zaczynać teologię od Boga Jedynego, potem dopiero przechodzić do O Bogu w Trójcy, mieć łaskę w teologii moralnej, a nie dogmatycznej, wykładać teologię moralną w oparciu o cnoty, a nie przykazania etc. Daje to jakiś świeży, czysty oddech, światło, bo niczego się nie pomija, każdemu oddaje się sprawiedliwość, nie narusza się tajemnicy, ale tajemnicę się poznaje, kontempluje. Jeśli chodzi dla przykładu o antropologię: traktat o człowieku, o uczuciach, oraz cała teologia moralna, to większość summy (z 70%), człowiek jest u Tomasza mikrokosmosem (jakby streszczeniem całego wszechświata - ma rozum, co jest podobne do aniołów, ciało czujące, co sprawia, że jest podobny zwierzętom, rośnie - podobny roślinom, ma rzeczy martwe - jak włosy - podobne materii nieożywionej). Nie wiem, czy którykolwiek z autorów tak szczegółowo omawiał człowieka. Wydaje mi się, że późniejsi autorzy chcieli coś ugrać dla człowieka kosztem Boga i reszty stworzenia. U Tomasza jest harmonia, Tomasz nie szuka równowagi - co zabrać Bogu, żeby wywyższyć człowieka, on chce każdemu oddać sprawiedliwość.

Pozdrowienia i dobrej niedzieli
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 611


dawniej Bambin

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 22, 2023, 16:33:51 pm »

Wielka Godzina. Otwarcie Soboru Watykańskiego II (Całe nagranie)

11 października 1962

https://youtu.be/g_0cOvPT4ZQ
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Vaticanum II - Hermeneutyka ciągłości czy Nowy Kościół? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!