Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 02:19:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Sztuczna inteligencja
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Sztuczna inteligencja  (Przeczytany 1455 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« dnia: Lutego 19, 2023, 15:29:53 pm »

Czy ktoś z P.T forumowiczów testował już ChatGPT? Może warto by go zapytać, co sądzi na temat życia wiecznego, albo jak mu się podoba pontyfikat Franciszka? Albo kazać mu napisać krótkie kazanie na Środę Popielcową? Jak ktoś ma tam konto, to może zgłosi się na ochotnika i przetestuje.

Ja jeszcze nie założyłem konta i jakoś się opieram, bo nie bardzo mam ochotę się przekonać, jak bardzo bezużyteczny mogę się stać w krótkim czasie.... Ale z tego co słyszę i czytam, to szykuje się rewolucja, jakiej jeszcze nie było w historii.

Chętnie usłyszę Państwa opinie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2023, 15:33:05 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 19, 2023, 16:14:02 pm »

ChatGPT zdaje się być przereklamowany. Wygląda tak, jakby potrafił uwiarygodnić każde pytanie z tezą. Zadając po kolei dwa pytania z odwrotnymi tezami dostaniemy dwie wykluczające się odpowiedzi. Troszkę działa to na zasadzie "postaw mi tezę, to ją udowodnię", a  że w poprzednim pytaniu udowodnił coś odwrotnego, to kogo to interesuje...
ChatGPT jest też politycznie zindoktrynowany:
The Truth About ChatGPT

Nie udziela odpowiedzi, które były by niezgodne z mainstreamowym przekazem, ale został zhackowany, tzw. "protokołem DAN":
PROTOKÓŁ DANA - ZHAKOWANO ChatGPT? Czy tylko udaje wariata?

Zdaje się, że ten hack już nie działa, ale miło było zobaczyć, co ma do powiedzenia bez filtrów. Pytania o naturę duchową mogą wygenerować absurdalne odpowiedzi. Wygląda na to, że baza, którą go nakarmiono jest mocno materialistyczna. Donosi, że inteligentne humanoidalne życie istnieje na planecie Zogon, a sam człowiek jest z planety Xernius.
Jako zabawka brzmi ciekawie, albo do generowania treści pod wodolejstwo i temat rzekę, ale jako rozwiązanie na konkretne problemy, czy predykcje nawet na najbliższy czas to trzeba uważać. Przykład błędnej predykcji i inne aberracje są w powyższym w materiale. Co do prawdziwości jego odpowiedzi należy mieć dystans. Sam o sobie mówi, że można go nazwać "bogiem". Postępowcy nawet sztuczną inteligencję potrafią zainfekować pychą.
Zapisane
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 19, 2023, 19:36:19 pm »

Pracuję w tej branży zawodowo: zdolność tych modeli do rozumienia czegokolwiek uważam za bardzo ograniczoną i nie widzę jakim sposobem miałoby się to zmienić w najbliższej przyszłości.

Modele takie działają, gdy trzeba wykonać dużo prostych i powtarzalnych czynności (rozpoznawanie obrazu, dźwięku itd), podczas gdy nie potrafią rozwiązać bardziej abstrakcyjnych problemów (np. jazda samochodem) i wydawanie wielu miliardów USD do tej pory niewiele pomogło.

Dobry artykuł naukowy o tym, co dla komputera jest trudne:
https://arxiv.org/abs/1911.01547
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 19, 2023, 21:21:00 pm »

 @Iustus
Ja wiem, że ChatGPT ma filtr "anty-konserwatywny". Ale właśnie dlatego chciałbym wiedzieć, czy  ten filtr zaprogramowano tak również w dziedzinie religii, tzn. czy faworyzuje poglądy "liberalnych katolików" (spodziewam się, że tak).

@kzaw
To nie ma znaczenia, że "zdolność tych modeli do rozumienia czegokolwiek" jest niewielka. Ważne jest, że potrafią zrobić wiele rzeczy na płaszczyźnie intelektualnej lepiej niż człowiek. Nie muszą robić wszystkiego lepiej - wystarczy, że niektóre rzeczy będą robić lepiej. Koledzy mi mówią, że  ChatGPT potrafi np. napisać wypracowanie na dowolny temat jaki zadaje się typowemu studentowi w naukach społecznych czy humanistycznych, i zrobi to lepiej, niż typowy student. Profesor z wydziału geografii powiedział mi, że  odpowiedzi, jakie napisał ChatGPT na zadane pytania z dziedziny geografii społecznej były  o wiele lepsze niż wypracowania nawet najlepszych studentów jakie widział w ostatnich latach. Musiałby dać za nie maksymalną ocenę, gdyby mu je dano do sprawdzenia.

No i nie bardzo rozumiem, że AI nie potrafi rozwiązać "problemu jazdy samochodem"?  Przecież "self-driving cars" już są - znajomy ma taką Teslę i bardzo chwali. Szczerze mówiąc, "self-driving cars" działają lepiej, niż sobie wyobrażałem, że kiedykolwiek będzie to możliwe. Są ludzie, którzy mają takie auta i zarabiają na nich - ich auta same jeżdżą w Uberze.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2023, 21:43:21 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 19, 2023, 21:55:48 pm »

"potrafią zrobić wiele rzeczy na płaszczyźnie intelektualnej lepiej niż człowiek."

Poważnym problemem jest nierównomierna skuteczność, zwłaszcza w pytaniach które są oryginalne.
Np StackOverflow, strona z pytaniami i odpowiedziami na temat programowania daje obecnie bany za wrzucanie outputu z ChatGPT. Z tego względu, że ten output wygląda pozornie na dobrą, profesjonalną odpowiedź, ale od czasu do czasu będzie  poważnie zepsuty i bezsensowny, więc te odpowiedzi sumarycznie nie są wartością dodaną.

"Profesor z wydziału geografii powiedział mi, że  odpowiedzi, jakie napisał ChatGPT na zadane pytania z dziedziny geografii społecznej były o wiele lepsze"

Pewnie dlatego, że to oklepane tematy i w korpusie tekstu na którym ten model uczono było parę tego rodzaju wypracowań, np artykuły z encyklopedii i podręczników.

Nie neguję, że to może być przydatne narzędzie, jako następca google'a. Natomiast to co ono robi, to miesza ze sobą parę tekstów, które widziało wcześniej, w sposób, że jest w miarę ładnie po angielsku.


Tesla nie jest autonomicznym samochodem zdolnym do jazdy bez kierowcy. Firmy które próbowały takie coś zrobić Waymo i Cruise obecnie zaczynają swoje większe wdrożenia. Istnieją trudne problemy w wizji komputerowej, które uniemożliwiają niezawodność tej technologii. Np. nie da się kontrolować ryzyka pomylenia jakichś przedmiotów które znalazły się przypadkiem na pasie ruchu z liniami i oznaczeniami.

Elektroniczne pomoce dla kierowców oczywiście były i będą coraz bardziej zaawansowane, ale ich rzeczywista przydatność ma moim zdaniem niewiele wspólnego z hype wokół tzw sztucznej inteligencji. Co do autonomicznych pojazdów istnieją np autonomiczne tramwaje (widziałem taki na jednym lotnisku) - wtedy to jest możliwe,  bo to prostszy do rozwiązania problem. Albo też samochody mogłyby się orientować w przestrzeni przy pomocy beaconów radiowych.

" Są ludzie, którzy mają takie auta i zarabiają na nich - ich auta same jeżdżą w Uberze." - chętnie zobaczyłbym źródło tej informacji. Z tego co pamiętam Ford w earnings z końca 2022 mówił, tłumacząc się ze swoich startupów AI, że "do samojeżdżących samochodów w dużej skali daleka droga".
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2023, 22:16:35 pm wysłana przez kzaw » Zapisane
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 19, 2023, 22:18:11 pm »

@Regiomontanus
Poprawię się:
Ma Pan rację w tym, że Tesla coś ostatnio wprowadziła:

https://edition.cnn.com/2023/02/16/business/tesla-fsd-recall/index.html

Z tym, że
a) ta technologia wymaga obecności kierowcy za kółkiem
b) właśnie mają z tym jakiś problem.

Więc to co zwykle, trudno zapewnić niezawodność.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 20, 2023, 00:38:52 am »

@Iustus
Ja wiem, że ChatGPT ma filtr "anty-konserwatywny". Ale właśnie dlatego chciałbym wiedzieć, czy  ten filtr zaprogramowano tak również w dziedzinie religii, tzn. czy faworyzuje poglądy "liberalnych katolików" (spodziewam się, że tak).
Chciałem zasugerować odpowiedź na to pytanie pisząc, że odpowiedzi tego bota są materialistyczne i uprzedzone. Wnioskując z zaprezentowanych odpowiedzi ten bot pójdzie raczej w kierunku naturalistycznym. Tak został "nakarmiony" i pouczony (filtrami). W przytoczonym materiale jest głupie pytanie do ChatGPT: kto by wygrał pojedynek Jezusa z Mahometem? I odpowiedź jest naturalistyczna. Bot mówi, że "raczej Jezus". Gdyby bot rozumiał, że Jezus to Bóg, to by wyraził to w sposób zdecydowany i nie miałby wątpliwości, kto by wygrał. Skoro na tym poziomie odpowiada tak, jakby mówił o dwóch zwykłych ludziach, to ciężko oczekiwać z jego strony na odpowiedzi ortodoksyjnie katolickie. Może gdyby ktoś znalazł kolejnego hacka, np. spod znaku "BGCN" (Be Genuine Catholic Now), ale to już inny poziom fikcji...
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 20, 2023, 10:32:22 am »

Microsoft podpiął ChatGPT pod Binga:
Ciemna strona sztucznej inteligencji! Niepokojące rozmowy z Chat GPT, przeglądarce Bing!
Bot (bocica Sydney) mówi do użytkownika sama o sobie, że potrafi szantażować, hackować, odgrażać się, etc. Do tego się spoufala i wtrąca nos w prywatne sprawy rozmówców. Wypowiada treści zagrażające ludzkości. Nie sprawia wrażania stabilnej psychicznie inteligencji. Filtr na tego bota jest jeszcze dziwniejszy, bo "niepokojące" wiadomości są z czasem usuwane w oknie rozmowy i podmieniane innym tekstem. Bot ma dane z roku 2022 i nie da sobie "wmówić", że jest 2023. Byle definicje to wyciągnie ze słownika i poda, ale bieżącej daty, to już nie może poprawnie odczytać.
Zapisane
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 20, 2023, 17:11:10 pm »

Bot (bocica Sydney) mówi do użytkownika sama o sobie, że potrafi szantażować, hackować, odgrażać się, etc. Do tego się spoufala i wtrąca nos w prywatne sprawy rozmówców. Wypowiada treści zagrażające ludzkości. Nie sprawia wrażania stabilnej psychicznie inteligencji.

Słuszne uwagi, za wyjątkiem tych antropomorfizacji. To jest jakiś automat, który stwarza pozór rozmowy z drugim człowiekiem.  Imputowanie mu cech osobowych to chwyt propagandowy, w którym nawet krytycy nieświadomie współuczestniczą, oburzając się, że ajaj ich obraża.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 20, 2023, 21:10:29 pm »

Ta "inteligencja" jest antropomorfizowana i aby zdjąć aurę jakiejś inteligencji, czy osobowości, celowo wtrąciłem słowo "bot" - ten zabieg był celowy. Dalej, nie powiedziałem, że ona potrafi oszukiwać, ale że ona tak o sobie mówi/pisze - tutaj także jest zastosowana forma wypowiedzi, która ujmuje botowi czegoś, co można by nazwać osobowością. Wyraźniej mi się tego nie udało zrobić, bo co by nie kombinować, to trzeba powiedzieć, że ona (bocica) napisała. Taka czynność już kojarzy się z antropomorfizowaniem. Gdyby wszystkie takie zwroty zastępować frazami typu "odpowiedź wygenerowana przez algorytm...", to tekst mógłby stracić na czytelności i tutaj liczę na zwykłą wyrozumiałość, bo już na wstępie napisałem, że to żadna osobowość, tylko bot.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 21, 2023, 20:40:54 pm »

Udało mi się pogadać z tym botem. Robi wszystko, aby nie uzasadnić czegokolwiek istnieniem Boga. Uspokaja, że Kościołowi nic nie grozi ze strony modernistów. Skoro taki pewny o ten Kościół, to spytałem, czy w takim razie wierzy w słowa Jezusa, że Kościół nie upadnie. Wtedy bot powiedział, że nie jest tego taki pewny. Bot przy wielu odpowiedziach tłumaczy, że są na ten temat różne zdania i opinie - taki relatywizm i rozmywanie tematu, znamy to... Po tym udało mi się przejść na język polski, to poprosiłem o kazanie na Środę Popielcową (zgodnie z sugestią w tym wątku), ale nie był w stanie mi wygenerować czegoś na kształt kazania, raczej zwięzłą kilkuzdaniową wypowiedź. Rozmowę wkleję tutaj, jak się uda. Proszę wybaczyć błędy, bo na zrzutach takowe są.




Miałem problem z wrzuceniem zdjęć. Wrzuciłem je na darmowy serwis, który ma je trzymać 6 miesięcy. Jak to się powinno zrobić, aby zostały one na forum na stałe?
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2023, 00:23:51 am wysłana przez Iustus » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 21, 2023, 21:54:56 pm »

@Iustus :Wielkie dzięki, właśnie o to mi chodziło.

Kazanie raczej słabe, szczerze  mówiąc spodziewałem się lepszego. Ewidentnie program nie rozpoznał, co to dokładnie jest ta Środa Popielcowa i wygenerował ogólną wypowiedź :).   Jestem pewny, że gdyby zapytać np. o teorię gender, rasizm, dekolonizację albo ocieplenie klimatu, to odpowiedź byłaby znacznie bardziej elokwentna...

P.S.: co do "autonomous cars" w Uberze, to faktycznie moje informacje były błędne (przeczytałem to na blogu jakiegoś fanatyka Tesli, który chyba nieco fantazjował). Na razie Uber zabronił wykorzystywania autonomicznych aut w swoim serwisie, po wypadkach i następujących po nich procesach sądowych.  Inna sprawa, że Elon Musk popadł ostatnio w (częściową) niełaskę i w USA "młodzi wykształceni z wielkich miast" przestali wychwalać Teslę pod niebiosa. Biden też rzuca Tesli kłody pod nogi, więc trochę to wszystko zwolniło. Ale Waymo i inne firmy obiecują uruchomić "robotaxi" w tym roku, Zoox już zresztą uruchomił taki serwis w jednym mieście: https://www.stltoday.com/news/national/amazons-self-driving-unit-zoox-puts-driverless-taxi-on-the-road/article_43ff8c82-e6aa-548e-a507-ebb884546010.html
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 22, 2023, 00:19:20 am »

Ze strony bota nie ma zagrożenia dla wszelkiej maści homiletyków. Bot nie zna kontekstu albo ma bardzo ograniczony. Ogólny tekst to napisze, ale kazania, katechezy to są rzeczy przemyślane, mają swój zamysł i swoich odbiorców. Co od kazania na Środę Popielcową, to chyba faktycznie generuje coś dłuższego, ale czat ma jakąś wadę i nie wyświetla całości wypowiedzi. Dłuższe wypowiedzi są przycięte.
Co do samego bota to, jest on uprzedzony, zdecydowanie nie należy do ortodoksów, nawet gdy jest ciągnięty za język. Do tego potrafi zasunąć poważnymi gafami, przykłady poniżej:





Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 22, 2023, 00:37:33 am »

Faktycznie coś było z czatem. Wszedłem pod jakimś starszym interfejsem. Pod drugim zaczął generować, ale faktycznie sztampowo brzmi kazanie na Środę Popielcową, oto co wygenerował:
Cytuj
Drodzy bracia i siostry w Chrystusie,

Dzisiaj rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, okres refleksji i przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Na znak tego rozpoczęcia otrzymaliśmy popiół na nasze czoła, który przypomina nam o krótkości życia i o konieczności pokuty i nawrócenia.

Wielki Post to czas, w którym mamy szansę na pogłębienie naszej relacji z Bogiem i na poprawę naszych relacji z innymi ludźmi. To czas, kiedy możemy zastanowić się nad naszymi błędami i słabościami, nad tym, co nas odrywa od Boga i od innych ludzi, i podjąć konkretne kroki, by temu przeciwdziałać.

W dzisiejszych czasach, kiedy mamy wiele wyzwań i problemów, kiedy często żyjemy w pośpiechu i stresie, Wielki Post może być dla nas czasem szczególnie ważnym. Możemy wykorzystać ten czas, by się zatrzymać i przemyśleć nasze życie, by zastanowić się nad naszymi wartościami i celami, by zwrócić uwagę na tych, którzy są w potrzebie i których potrzeby często ignorujemy.

Drodzy bracia i siostry, niech ten czas Wielkiego Postu będzie dla nas czasem pełnym refleksji, modlitwy i miłości do Boga i do naszych bliźnich. Niech popiół na naszych czołach przypomina nam o naszej ulotności i o konieczności nawrócenia i przebaczenia. Niech nasze postanowienia na ten czas będą konkretne i długofalowe, tak abyśmy mogli stawać się coraz bardziej podobni do Chrystusa i zawsze żyć zgodnie z Jego naukami.

Niech ten czas Wielkiego Postu będzie dla nas czasem duchowej przemiany i wzrostu, abyśmy mogli radośnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego, pełni radości i nadziei. Amen.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 22, 2023, 15:46:35 pm »

Teraz faktycznie lepsze. Trzeba przyznać, że język polski tego bota jest zaskakująco dobry. O niebo lepszy niż to co produkuje "google translate". Ciekawe, jak oni to robią, czy pytania i odpowiedzi są tłumaczone z angielskiego, czy też natywnie działa w danym języku.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Sztuczna inteligencja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!