Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:56:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Długość Rachunku sumienia
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Długość Rachunku sumienia  (Przeczytany 2405 razy)
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« dnia: Grudnia 15, 2022, 19:10:26 pm »

Jaka powinna być długość rachunku sumienia w zależności od długości czasu od poprzedniej spowiedzi?
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 15, 2022, 19:34:51 pm »

Jaka powinna być długość rachunku sumienia w zależności od długości czasu od poprzedniej spowiedzi?
logarytmiczna
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 15, 2022, 20:50:48 pm »

Niewątpliwie funkcja długości rachunku sumienia powinna uwzględnić też czas odbywania ostatniej pokuty,
wiek, stan cywilny i rodzinny  penitenta oraz  czynniki środowiskowe.
Konieczne jest powołanie międzyresortowej komisji do jej zdefiniowania.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2022, 20:53:13 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 16, 2022, 09:39:05 am »

Rachunek sumienia trwa tyle ile potrzeba. A Panu proponuję konsultację z jakimś kapłanem albo psychologiem.
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 16, 2022, 15:02:38 pm »

Byłem już na takich konsultacjach co uspokoło niektóre z moich obaw ,które pewnie w czasie spowiedzi urosną i zwiększy się ich ilosc ... ,chodzi mi o to co to znaczy ile potrzeba co zawsze jeszcze jakiś grzech można znależć szkoda że nie ma dokumenty magisterium w  tej kwestii ..., i mam nadzieje ze nie musze zawalać nauki przez rachunek sumienia
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 16, 2022, 16:28:19 pm »

Byłem już na takich konsultacjach co uspokoiło niektóre z moich obaw
Jeśli pisze Pan serio o problemach, które tu Pan porusza to konsultacje te powinien Pan kontynuować systematycznie.
Zwrócić należy bardziej uwagę na czas od spowiedzi do spowiedzi.
Może typowy miesiąc to dla Pana to za długo. Dobry byłby stały spowiednik z którym można by omawiać takie wątpliwości.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 20, 2022, 18:14:23 pm »

A czy znacie jakiś dokument Kościoła wypowiadający sie na temat czy jest grzeszna albo heretycka postawa myślna kiedy sobie myśle "żyje z nadzieją że ten rachunek sumienia był wystarczająco długi albo wystarczająco dobry aby uznać ze spowiedz będzie ok" ?


Przyznam że taka postawa życia z nadzieją że ta czy inna czynność nie jest grzeszna często ułatwia postępowanie ale czy na końcu może się okazać żę zostanę potępiony przez to przez taką postawę? Bo zawsze taka jest myśl że lepiej wybrać jakąs bardziej restrykcyjną postawę zeby nie zostać potępionym ... i czy jeśli czuje się spokojny po wykonanym rachunku sumienia czy to nie jest działanie szatana?

czy sa jakięs dokumenty Koscioła które dają wskazówkę co zrobić w takich sytuacjach?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 20, 2022, 19:01:13 pm »

Myślę, że powinien pan o swoich dylematach pogadać z Brawariem. Świetnie byście się uzupełniali, a dywagacjom nie było by końca. Ja zaś pobiegłbym po popcorn i colę.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 20, 2022, 19:54:55 pm »

Ale chcę odpowiedzi też od innych ludzi ...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 20, 2022, 20:01:22 pm »

Moja odpowiedź jest taka jaką wielokrotnie dawałem: pilny kontakt z jakimś kapłanem bo prędzej czy później takie skrupuły/problemy zaprowadzą do psychologa klinicznego albo do psychiatry jeśli się nasilą.
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 20, 2022, 21:34:00 pm »

Panu potrzebny DOBRY kaplan. Albo psycholog/psychiatra (sa tacy w miare katoliccy, moge pogadac z moja przyjaciolka, ktora jest bardzo wierzaca psycholog, moze podjelaby sie jakis konsultacji).
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 21, 2022, 09:07:23 am »

A czy znacie jakiś dokument Kościoła wypowiadający sie na temat czy jest grzeszna albo heretycka postawa myślna kiedy sobie myśle "żyje z nadzieją że ten rachunek sumienia był wystarczająco długi albo wystarczająco dobry aby uznać ze spowiedz będzie ok" ?
Nie ma takiego dokumentu, a Pan Jezus nie stoi nad Panem ze stoperem.
Kościół na szczęście nie reguluje aż tak szczegółowo wszystkich sytuacji życiowych.
Czy w jakimkolwiek opracowaniu rachunku sumienia znalazł Pan pytanie: "Czy mój rachunek sumienia był wystarczająco długi?"
Zapisane
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 21, 2022, 10:07:25 am »

niektórzy z braku takich regulacji przez Kosciół maja znacznie ułatwioną drogę do skrupulanctwa,przykład "Nadmierne wydatki" - bałem się np że masło jest zbyt dorgie i przez to niejest dopuszczalne moralnie jedzenie jego
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 21, 2022, 10:47:57 am »

Nie po to Boski Odkupiciel uwolnił nas z niewoli rabinackich przepisów byśmy się katowali skrupułami w stylu naszego Pana Losowego.
Przychylam się do opinii, że konieczna jest pomoc duchowa i psychologiczna. 
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 21, 2022, 12:17:26 pm »

niektórzy z braku takich regulacji przez Kosciół maja znacznie ułatwioną drogę do skrupulanctwa,przykład "Nadmierne wydatki" - bałem się np że masło jest zbyt dorgie i przez to niejest dopuszczalne moralnie jedzenie jego


A co znaczy zbyt drogie? W Tajlandii kilogram piersi kurczaka w przeliczeniu na euro kosztuje okolo 3 euro. W Niemczech 12. Czy moralnie dopuszczalne jest przeze mnie jedzenie kurczaka za 12 euro? Czy moralnie dopuszczalne jest jedzenie w restauracji? Panu potrzebny psychiatra.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Długość Rachunku sumienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!