Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 09:35:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 Drukuj
Autor Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego  (Przeczytany 24644 razy)
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #240 dnia: Maja 23, 2023, 20:23:02 pm »

Gdyby kogoś jeszcze by to interesowało ...

W tym samym miejscu jakiś czas temu dostałem odpowiedź x. Olewińskiego:
Cytuj
teologkatolicki14 maja 2023 11:05

Słuszne pytanie. W oryginale nie ma "jako". Byłoby też teologicznie fałszywe powiedzenie, jakoby Ojciec posłał Syna dla złożenia Sobie ofiary. To byłby okrutny obraz Boga Ojca. Święty Jan mówi jedynie, że Ojciec posłał Syna, który jest ofiarą przebłagalną. Chodzi tu o Osobę Syna, nie o Jego boską naturę. Syn złożył Siebie w Ofierze Ojcu, ale nie złożył Swojego Bóstwa, ponieważ jest to to samo Bóstwo co Bóstwo Ojca. Pod względem natury ofiarował wyłącznie Swoje człowieczeństwo. Po to właśnie stał się człowiekiem i dlatego konieczne było Wcielenie.
i przed chwilą zamieściłem swoją odpowiedź o następującym brzmieniu
Cytuj
Zatem skoro św Janowi chodzi o Osobę Syna a Osoba Syna to Bóstwo i Człowieczeństwo czyli Ciało, Krew, Dusza i Bóstwo to sprawa wydaje się wyjaśniona.

W moim rozumieniu x. Różyckiemu chodzi o to, że Pan ofiarował nie Bóstwo ale „swoje Bóstwo”, przy czym eksponuje słowo „odrębność” (względem Bóstwa Ojca) czym prowokuje do odrzucenia swojej myśli w całości. Ale on używa słowa „odrębność” dla wyrażenia pojęcia „Osoba”. Odmawiający koronkę mówi: Ciało, Krew, Dusza ... A jak określić to, co też należy do Osoby a czego jeszcze nie wymieniliśmy? Jak powinniśmy się wyrazić? Chyba nie ma innego sposobu by zwięźle i zrozumiale wyrazić całego ofiarującego się Pana, jak do Ciała, Krwi i Duszy dopowiedzieć Bóstwo.
Ofiarą Ciała - śmierć, ofiarą duszy - rozłączenie od Ciała a ofiarą Bóstwa (postuluję) - stanie się Człowiekiem na wieczność wraz ze ze wszystkimi tego konsekwencjami. „Opuściłeś śliczne niebo obrałeś barłogi” (kolęda polska).

Mam nadzieję dostać odpowiedź i mam też nadzieję, że kwestia się wyjaśni bo moim zdaniem starzy teologowie (xx Różycki, Granat) w zakresie cytowanym na blogu x. O. wyrażają się nieprecyzyjnie.

Zbierałem się do odpowiedzi od ponad tygodnia ale obowiązki zawodowe nawet w teoretycznie wolnym czasie nie pozwalały.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #241 dnia: Czerwca 02, 2023, 21:35:15 pm »

Dostrzegłem własny błąd w poście inicjującym ten wątek i tam tenże błąd skomentowałem wyróżniając kolorem czerwonym.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #242 dnia: Lipca 16, 2023, 22:10:45 pm »

W tym samym miejscu (na blogu x. D. Olewińskiego) odpisałem tak (jak zawsze mam nadzieję, że x. D.O. opublikuje i odpisze):

Nie znalazłem oficjalnej i precyzyjnej wykładni Kościoła w omawianej sprawie.
Pozostaje więc co się komu wydaje. Mnie się wydaje, że Pan mógł ofiarować Osobę ale co się komu zdaje to nie ważne.
Proszę zobaczyć:

Tytuł: Wykład Ofiary Mszy Świętej
Autor: Marcin z Kochem Kapucyn
Approbatur za stroną tytułową
polski przekład z niemieckiego z 1891 r.
https://polona.pl/item-view/c13e2cc3-078a-4783-a269-d458513f3d52?page=356
s 353 na dole (wł. 351-353)

Mowa o składaniu w ofierze na ołtarzu wraz z Ciałem i Krwią również Duszy i Bóstwa

Przekład na j. angielski (https://ia800800.us.archive.org/24/items/CochemsExplanation1896/CochemsExplanation1896.pdf)
ma imprimatur arcybiskupa NY - omawiany fragment s 306 (304-306)

Pytanie: co jest tu rozumiane jako Bóstwo?
Jw napisałem, przypuszczam że chodzi nie o Boską naturę ale raczej o Osobę ale z racji Unii hipostatycznej pojęcie osoby już nie jest tu adekwatne skoro wcześniej wymieniono pojęcia: Ciało, Krew ...
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #243 dnia: Lipca 16, 2023, 22:14:48 pm »

Zapomniałem tam dopisać, że książkę tę znalazł dla mnie Pan Mainchin w #177 tego wątku, za co przepraszam i postaram się na przyszłość poprawić.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #244 dnia: Lipca 23, 2023, 22:02:17 pm »

X. Olewiński od razu odpowiedział następująco (co można czytać w tym samym miejscu czyli na blogu x. D. Olewińskiego):

Cytuj
Po pierwsze, musiałbym sprawdzić w oryginale niemieckim, a obecnie nie mam możliwości.
Po drugie, Cochem był jedynie kaznodzieją ludowym, który nie miał wiele pojęcia o teologii. Tak więc błąd jest dość możliwy.

Ja natomiast odpowiedziałem nadal korzystając z pozycji znalezionej (lub znanej mu wcześniej) przez @Mainchin #59 w tym wątku ograniczając się jednak do minimum:

Cytuj
Żyjący w XIII w Jakub de Voragine, arcybiskup Genui, od 1816 błogosławiony Kościoła, pisze (niżej link do książki) o ofiarowaniu przez Pana Ciała, Krwi, Duszy i Bóstwa (s 170-171)

https://books.google.ch/books?id=PNhQAAAAcAAJ&printsec=frontcover&#v=onepage&q&f=false

Również proszę Księdza o odiesienie się.

I jak zwykle żywię nadzieję, że otrzymam odpowiedź. Tym razem chyba mamy język oryginalny (poprzednio /M. von Kochem/ mieliśmy przekład z niemieckiego a x. D.O. nie ma dostępu do oryginału więc odpowiedział połowicznie, przynajmniej na razie).
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #245 dnia: Lipca 24, 2023, 21:59:43 pm »

Znów szybka odpowiedź x. D. O.

Cytuj

Dziękuję za wskazanie. Widocznie truthsrch nie czytał textu, który podaje. W nim jest bowiem jasno powiedziane, że chodzi o to, co Chrystus ofiarował NAM, a nie Ojcu. Jest powiedziane dosłownie: "Quarto obtulit divinitatem in fruitionem, et ista est beatitudo communis nobis et angelis". Nie ma to więc nic wspólnego z ofiarowaniem Bóstwa Ojcu.

Może trochę zbyt szybka bo x. D. O. zdaje się nie zauważył co następuje (tak odpowiedziałem):

Cytuj
Proszę przeczytać pierwsze zdanie na stronie 171. Mowa o czterech rzeczach ofiarowanych Bogu (nie "NAM"): quatuor pro nobis Deo obtulit ... (cztery za nas Bogu ofiarował). Ksiądz cytuje czwartą z TYCH CZTERECH właśnie wyliczonych przez autora) tj boskość czy bóstwo (divinitatem).

Oczywiście te tłumaczenia na polski nie są dla teologa x. O., który zapewne myśli po łacinie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2023, 22:05:39 pm wysłana przez TruthSrchr » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #246 dnia: Lipca 25, 2023, 00:13:51 am »

Myśli po łacinie, pachnie fiołkami, usta ma złote i wcale nie robi kupy. Na pewno!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #247 dnia: Lipca 29, 2023, 17:10:48 pm »

W czasie trwania Koronki do Bożego Miłosierdzia. Opalanie przy Jezusie. To jest kościół Rzymsko-Katolicki i widać plakat.

 
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2918

« Odpowiedz #248 dnia: Lipca 29, 2023, 20:08:45 pm »

Ktoś miał pomysł, żeby nazwać Adorację Najświętszego Sakramentu tak, żeby było cool, trendy, jazzy i freshy. Spodziewany jest pewnie w związku z tym napływ zainteresowanych i na ten czas adoracja jest przeniesiona z kaplicy do górnego kościoła i na ten czas jest nazwana opalaniem (chodzi chyba o obrazowe oddanie duchowego efektu modlitwy i adoracji, tak jak oddziaływania słońca na ciało, ale tak, że by było cool, trendy, jazzy i freshy).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #249 dnia: Lipca 29, 2023, 20:52:35 pm »





Dodam, że w tym samym kościele nad morzem stoi duży fortepian akustyczny marki Blüthner. Mam zagadkę dla wszystkich. W której miejscowości jest kościół parafialny jak jest na zdjęciu?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #250 dnia: Sierpnia 07, 2023, 19:38:00 pm »

Nikt nie rozwiązał zagadki. Fortepian w kościele jest w Jastrzębiej Górze, ul Piastowska 14. Patronem parafii jest św. Ignacy Loyola

https://www.parafia-jastrzebiagora.pl/opalanie-przy-jezusie-28966
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2023, 19:40:43 pm wysłana przez Baltazar » Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #251 dnia: Sierpnia 08, 2023, 02:31:15 am »

Czy fortepian jest zadbany? Czy jest nastrojony?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 571


dawniej Bambin

« Odpowiedz #252 dnia: Sierpnia 08, 2023, 07:32:13 am »

Czy fortepian jest zadbany? Czy jest nastrojony?

Nie próbowałem grać. Nie umiem.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #253 dnia: Sierpnia 28, 2023, 22:47:39 pm »

Widzę, że urządzono tu kącik wypowiedzi na tematy różne a nawet jeden z wpisów dotyka mniej ciekawych tematów fizjologicznych.

Dla zainteresowanych natomiast informacja, że przed chwilą zapytałem x. Olewińskiego o wyjaśnienie następującego problemu:

Sobór Trydencki: „W Kościele Bożym stale wierzono, że zaraz po konsekracji przebywa prawdziwe ciało Pana naszego i prawdziwa Jego krew pod postaciami chleba i wina, razem z Jego duszą i Bóstwem”.  A skoro Bóstwo jest jedno, czy odnosi się do całej Trójcy czy raczej do Boskiej, odwiecznej Osoby Syna Bożego?

PS. Ktoś mógłby zauważyć, że mam tempo żółwie (odpowiedź miesiąc z górą po ostatnim poście). To wynika (gdyby ktoś chciał wiedzieć) z faktu, że nie tylko trudno znaleźć czas na przemyślenia ale nawet niiedziela nie trwa na tyle długo, by zdążyły wygasnąć echa tygodnia, które nie sprzyjają głębszej refleksji religijnej.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #254 dnia: Sierpnia 29, 2023, 19:58:16 pm »

I odpowiedź:

"teologkatolicki29 sierpnia 2023 07:26

Oczywiście chodzi o jedno Bóstwo Ojca i Syna i Ducha Świętego. Nie ma innego Bóstwa. Dlatego w Najśw. Sakramencie jest jeden, prawdziwy Bóg Trójjedyny, któremu okazujemy boską cześć."

Wszystko jest tutaj
Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!