Czy dokument zakazujący odprawiania Mszy w starym rycie rzymskim faktycznie istnieje? Jeśli tak, dlaczego Franciszek boi się go podpisać?Nie milkną echa wokół domniemanego zakazu odprawiania klasycznej Mszy łacińskiej. Według doniesień, stosowny dokument miał zostać opublikowany przez Stolicę Apostolską w okolicy trzeciej rocznicy wydania Traditionis Custodes. Tymczasem bloger i znawca pontyfikatu Franciszka Caminante Wanderer twierdzi, że taki dokument istnieje, ale... papież Franciszek nie chce go podpisać.Wanderer: Franciszek uważa, że popełnił błądDokument miał powstać już w 2021 roku, kilka miesięcy po ogłoszeniu Traditionis custodes. Do jego podpisania miało dojść w lutym 2022 roku. Miał on być przyjęty w formie konstytucji apostolskiej. Doszło jednak do niespodziewanego zwrotu akcji. Papież zrezygnował z podpisania nowego dokumentu dot. liturgii, a z jego biura wyrzucono autora dokumentu, kard. Arthura Roche’a.Camintante Wanderer stwierdził, że kard. Arthur Roche uchodzi za osobę "niezbyt inteligentną" i bałaganiarską. Ojciec Święty od tamtego czasu nie widuje się z nim sam na sam. Zdaniem argentyńskiego blogera, papież "uważa, że popełnił błąd ogłaszając Traditionis custodes– i nie ma zamiaru go powtarzać". "Franciszek ma dosyć sporów liturgicznych" – czytamy na blogu Rorate Caeli. Ogłoszenie motu proprio miało za zadanie zmniejszyć środowiska tradycyjne. Tymczasem stało się zupełnie odwrotnie – grupy tradycyjne zaczęły się coraz bardziej umacniać i na nowo zyskały rozgłos."Franciszek ma dosyć sporów liturgicznych"Bloger Rorate Caeli zwrócił uwagę, że dziś przeciwko Mszy tradycyjnej toczy bój abp Vittorio Viola, który – zdaniem Wanderera – chce zostać kardynałem i wie, że tylko za pontyfikatu Franciszka jest to możliwe. To właśnie abp Viola miał namawiać Franciszka do podpisania nowego dokumentu. Jednak, jak wskazuje autor wpisu, papież nie był przekonany. "Przede wszystkim dlatego, że liturgia to nie jest jego wojna. Traditionis custodes doprowadziło do zbyt wielu problemów, by przysparzać sobie jeszcze kolejnych" – czytamy.Według informacji papież Franciszek miał konsultować decyzję ws. podpisania dokumentu z grupą kardynałów i prałatów, którzy ostatecznie odradzili mu ten krok. W ostatnim czasie do papieża dotarły też apele z całego świata o niezakazywanie starożytnej liturgii.
Głośne kawałki starego Niemca. Nie ma żadnego dowodu że taki urzędnik istnieje. Nie podał nazwiska ani stanowiska. To taka opowiastka by coś zademonstrować a nie powiedzieć prawdę.
Franciszek zgodził się na Mszę trydencką, pod warunkiem, że raz w miesiącu zostanie odprawiona Novus Ordo w języku łacińskim.Watykan odnowił pozwolenie na odprawianie Mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim w trzech kościołach parafialnych diecezji Arlington w Wirginii na kolejne dwa lata. Są jednak pewne obwarowania.Novus Ordo Missae po łacinieKościoły obrządku tradycyjnego muszą raz w miesiącu zamiast Mszy w klasycznym rycie rzymskim odprawić Novus Ordo (tzw. nową Mszę – przyp. red.) w języku łacińskim. Poinformowała o tym diecezja Arlington w oświadczeniu na swojej stronie internetowej. "(Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) zasugerowała, aby raz w miesiącu, zamiast jednej z mszy zwykle odprawianych w usus antiquior, msza była odprawiana po łacinie, zgodnie z Missale Romanum z 2008 r. (Novus Ordo Missae)" – napisano w komunikacieMetropolita Arlington bp Michael Burbidge przyjął propozycję Watykanu. Będzie ona dotyczyć wyłącznie trzech kościołów: Kościoła katolickiego św. Rity, Kościoła katolickiego św. Jana Umiłowanego i Kościoła misyjnego św. Antoniego z Padwy. W ogłoszeniu podkreślono również, że "dykasteria pochwaliła diecezję za to, jak dobrze wdrożyła Traditionis Custodes". Po opublikowaniu Traditionis Custodes metropolita Arlington zakazał odprawiania starożytnej liturgii w 13 miejscach w swojej diecezji.Jak podaje portal Life Site News, w tym czasie, gdy będzie odprawiana Novus Ordo, Msza trydencka będzie dostępna w pięciu innych miejscach. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie Arlington Latin Mass Society (społeczności Mszy łacińskiej w Arlington). Co ważne, według Responsa ad Dubia, która towarzyszy instrukcjom Traditionis Custodes, te kościoły nie mają pozwolenia, by promować Msze trydenckie w swoich biuletynach.