Nie, racjonalistyczna - używająca świadomego rozumowania z przesłanek i logiki. Irracjonalistyczna - przeciwnie.Prof. Wolniewicz tak używał tego terminu w odniesieniu do filozofii. (podział naturalizm/transcendetalizm i racjonalizm/irracjonalizm).Dziś się używa inaczej czasami np "racjonalista.pl" ale naprawdę powinni się nazywać "psychologista.pl". Nie można dać sobie zawłaszczyć języka, bo to jest właśnie pozaracjonalny sposób mieszania ludziom w głowach.
Racjonalizm był filozoficznym sposobem myślenia na przykład u: Arystotelesa, Kartezjusza, Platona, Leibniz, Kanta itd., zgodnie z którym rozum jest jedynym źródłem wiedzy. Wszystko co istnieje ma rację bytu i dlatego może być zrozumiałe. Racjonalizm odrzuca wszelkie metafizyczne wyjaśnienia i jest przeciwny mistycyzmowi i spirytualizmowi. Racjonalizm jest sposobem myślenia, w którym wszystko co istnieje, ma racjonalne wytłumaczenie i może być opisane przez ludzki rozum, dlatego przyzwala na wykorzystanie rozumu we wszystkich działaniach związanych z wiedzą. Racjonalizm jest również postawą umysłu, który ceni lub ufa tylko rozumowaniu[4]. Racjonalizm (łac. ratio - rozum, rationalis - rozumny, rozsądny) - jeden z głównych nurtów filozofii, którego prekursorem był René Descartes[1] (1596-1650) francuski filozof, który uważał że człowiek jest podmiotem myślącym, cogito ergo sum [2] myślę, więc jestem - credo filozofii Kartezjusza."Racjonalizm jest próbą określenia natury rozumności i delimitacji jej zasięgu oraz określenia cech, które owa rozumność musi spełniać. Racjonalizm w każdej swej odmianie widzi w rozumie wysoką wartość nie tylko poznawczą, ale wręcz moralną"[3]. Racjonalizm jest dosyć prostym sposobem myślenia, który wyróżnia przekonanie, że wiedzę można zdobywać poza doświadczeniem. W rzeczywistości racjonalizm zasadniczo funkcjonuje z założeniem, że doświadczenie nie jest konieczne do zdobywania wiedzy. Większość z nas pewnie słyszała wyrażenie bądź racjonalny; szczególnie gdy reagujemy zbyt emocjonalnie. Dzieje się tak wtedy, gdy nasze motywacje są inspirowane przez rzeczy, które niekoniecznie mają wiele lub nawet żadnego sensu dla innych lub jest oczywiste, że nasza perspektywa jest wypaczona z powodu naszych uczuć, emocji. Podobnie jak nasze uczucia, również nasze zmysły mogą pokazywać wypaczone postrzeganie rzeczywistości, na przykład iluzje optyczne - nasze poczucie prawdy nie jest prawdziwe, więc nie jesteśmy racjonalni.
Dzielimy ten ogół dwoma krzyżującymi się cięciami. Jedno to stosunek do logiki; pozytywny w filozofii analitycznej, negatywny w hermeneutycznej. Pierwszato współczesny racjonalizm: dążenie do jasności myśli, właśnie w logice widzące swój najważniejszy instrument ("tendencja jasnościowa" jak mówił Tadeusz Kotarbiński).Druga to współczesny irracjonalizm, chęć, by odsłaniać ukryte "sensy" (...) w czym logika (...) jest jakoby wręcz zawadą