Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:14:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zawartośc licealnego podręcznika do polskiego "Przeszłość to Dziś" Mrowcewicza
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zawartośc licealnego podręcznika do polskiego "Przeszłość to Dziś" Mrowcewicza  (Przeczytany 1033 razy)
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« dnia: Kwietnia 18, 2022, 22:12:41 pm »


Znalazłem podręcznik do j. polskiego z którego uczono mnie pod przymusem i za pieniądze z podatków w liceum. Okazał się bardzo ciekawą lekturą. Parę cytatów (dodam potem więcej, jeśli kogoś zainteresuje, niektóre fragmenty są skrócone bez zmiany znaczenia).

(o antykatolickim paszkwilu z Indeksu)
s. 172
Cytuj
Encyklopedia była dziełem najwybitniejszych umysłów oświecenia. Nad jej powstaniem czuwali Diderot oraz filozof i matematyk d'Alembert. Hasła pisywali autorzy tej miary co Wolter, Rousseau, Montesquieu (...). Encyklopedia sumowała poglądy epoki - w odważny, a czasem nawet radykalny sposób  wypowiadała się na temat polityki filozofii czy religii. Postulowała przede wszystkim badanie przyrody i studiowanie nauk przyrodniczych. Zdaniem encyklopedystów, nie warto zajmować się Bogiem, ponieważ w przyrodzie nie ma śladów jego działania; człowiek powinien odkryć prawa natury i żyć w zgodzie z nimi. Tylko wtedy może osiągnąć prawdziwe szczęście w przeciwnym razie jest skazany na błąd, fałsz i cierpienie. Na zasadach naturalnych (takich jak np równośc i sprawiedliwość) należy także oprzeć budowę nowego społeczeństwa oraz stosunki międzyludzkie. Nie trzeba wierzyć w Boga by postępować moralnie. Wystarczy przestrzegać praw natury. (...) (Encyklopedia) rychło stała się prawdziwą wyrocznią dla ówczesnych intelektualistów oraz niezastąpionym orężem w walce z przesądami dawnego świata.

(o upadłym moralnie współautorze tegoż paszkwilu i wielu innych, co pisał, żeby "zgnieść bezecną" religię katolicką)
s. 192
Cytuj
Wolter należał do najważniejszych postaci epoki. (...) Rozum był dla niego miarą prawdy, czyli to, co racjonalne, uznawał zarazem za prawdziwe. Według Woltera nie istnieją żadne cuda, nie ma też świata nadprzyrodzonego - wszystko to jest bowiem sprzeczne z rozumem. Pisarz bardzo ostro atakował Kościół, uważając, że jest on główną przeszkodą w oświeceniu ludzkich umysłów ponieważ szerzy nieracjonalne przesądy

Dalej o tępocie i brutalności katolików, z klerem na czele. Fragment "Kandyda" Voltaire'a, w którym Portugalscy katolicy postanawiają spalić kogoś publicznie, by zapobiec trzęsieniom ziemi (co orzekają mędrcy z Uniwersytetu w Coimbre - przypis głosi, że miasto ma  słynny jezuicki uniwersytet). Łapią w tym celu kilku ludzi winnych zaślubienia swej kumy albo jedzenia kurczaka oddzieliwszy tłustość, a także Kandyda i Panglossa za to co Pangloss mówił. 

s. 164 "Czas rozumu", strona tytułowa, na niej obraz chemika Lavoisier bez wspomnienia, ze był katolikiem (jak ci z Coimbre) i miał z ww państwem niewiele wspólnego. Przemycony naturalizm (u Kartezjusza?)
Cytuj
Wielka lekcja Kartezjusza  który postulował odrzucenie tradycyjnej wiedzy i budowę nowego, opartego na rozumnych zasadach świata, zaczęła wówczas wydawać pierwsze owoce. Zgodnie z duchem racjonalizmu myśliciele głoszą tezę, że świat jest poznawalny. Natura rządzi się bowiem tymi samymi zasadami co stanowiący jej część rozum


jak Kościół źle Biblię przetłumaczył i skromny Xiądz wielkiej wiary Luter co się zbuntował przeciw 'odpustom'
s. 28
Cytuj
Ludziom tej epoki nie wystarczał już bowiem łaciński przekład (Biblii) św. Hieronima, który obowiązywał w Kościele średniowiecza. Badajac tekst oryginału humaniści dostrzegli, że w tym tłumaczeniu nie brak błędów i przeoczeń. Rozpoczęły się więc burzliwe dyskusje nad interpretacją Pisma Świętego Czytelnikiem tych polemik był Niemiec Marcin Luter, uczony ksiądz z Wittenbergi. Był to człowiek wielkiej wiary, którego oburzały niektóre działania Kościoła. W r. 1517 Luter opublikował 95 przeciw odpustom. Była to powszechna wówczas praktyka zwolnień od przyszłych kar czyścowych, w zamian za dobre postępki bądź nawet wnoszone przez wiernych opłaty. Luter uważał, że do zbawienia wystarczy sama wiara, a sprzedawanie odpustów jest po prostu niemoralne
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 19, 2022, 18:14:55 pm »

Facet jest nieźle urządzony w strukturach "naukawych"1
https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=11664&_k=pm78os
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Mrowcewicz

W sumie to nawet się dziwię, że nie miał cienia wstydu wypisywać takie polit-poprawne komunały ale widać, czego się nie robi dla "miłego grosza".


1W naszym środowisku używane było określenie (per analogiam z chemią) czegoś "naukawego" co było słabsze od "naukowego". Tak bywa najczęściej z kwasami, siarkawy słabszy od siarkowego itp.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2022, 18:52:37 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 20, 2022, 01:32:03 am »

Takie rzeczy mnie nie dziwią, ucząc swoje dzieci przeglądałem/kupowałem/używałem wiele podręczników polskich do różnych przedmiotów i doszedłem do wniosku, że współczesne podręczniki do języka polskiego są najgorsze z najgorszych.

Do nauki matematyki, dla przykładu, istnieją podręczniki naprawdę świetne. Do nauki języka polskiego ciężko znaleźć coś nawet minimalnie OK. Większość jest okropnych - albo są przepełnione, jak Pan jwk napisał, polit-poprawnymi komunałami, albo są bezdennie głupie.

Już mi się nawet wydaje, że za komuny były lepsze podręczniki do j. polskiego.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Zawartośc licealnego podręcznika do polskiego "Przeszłość to Dziś" Mrowcewicza « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!