Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:34:43 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Fatima wg filozofii nauki, filozoficzna wyższośc teologii katolickiej itd
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Fatima wg filozofii nauki, filozoficzna wyższośc teologii katolickiej itd  (Przeczytany 2865 razy)
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 28, 2023, 19:01:09 pm »

@Filip S

Nie wiem co rozumie Pan przez "ortodoksyjnego tomistę". Mogę odpowiedzieć co sam uważam, niestety nie mam zbyt wiele czasu by się porządnie wczytać, więc z góry przepraszam za defekty.

1. Autor twierdzi fałszywie "ta będąca punktem wyjścia dla wszystkich pozostałych, o samym istnieniu Boga, okazała się niemożliwa do obronienia na gruncie racjonalnym". Po rewizji filozofii Arystotelesa i położeniu fundamentów pod nauki ścisłe (co notabene scholastycy zrobili w XIII-XIVw.), nie wydaje się by istnienie Boga wynikało z konieczności logicznej (tj że założyć inaczej implikuje sprzeczność). Dobrze, ale co z tego? Żadne fakty o świecie nie wynikają z konieczności logicznej.

Jeden z obecnych dowodów według Swinburne'a i Flew'a jest taki: istnieje uporządkowany, możliwy do poznania porządek przyrody, ku wielkiemu zdziwieniu Einsteina i innych uczonych i wyjaśnieniem tego porządku jest Bóg - w sprawie szczegółów odsyłam do "There is God" Flewa.

Do tego luźna uwaga moja: sądzę, że naprawdę to jest bardzo mocny dowód z doświadczenia i to jest dowód za katolickim Bogiem. Bo scholastycy przewidzieli ten porządek zawczasu, tak samo jak przewidzieli parę innych faktów nieprawdopodobnych w świetle wcześniej istniejącej nauki. Ale spisanie tego zajmie mi jeszcze trochę. Część jest w esejach które napisałem np. tym https://stuff.kzaw.pl/time2.html i tym https://stuff.kzaw.pl/jaki_stuff.html

2. Autor zakłada implikacje że skoro rzekomo istnienie Boga nie da się pokazać to znaczy, że należy porzucić rozum w sprawach wiary. Bardzo wygodne w sytuacji gdy nie masz ani historii, ani Tradycji Apostolskiej, ani zgodności z Pismem Św, ani cudów. Niestety kompletnie nieuzasadnione.

Wiem że moja wiara od Chrystusa i Apostołów pochodzi (ze starożytnych pism chrześcijańskich wiem jak ona wyglądała, że miała Mszę, Sakramenty, kapłaństwo, papieża, wstawiennictwo Świętych itd) i wiem, że jest nadprzyrodzona (Fatima i inne cuda). Jeśli jutro okaże się, że argumenty na istnienie Boga są nic nie warte to co? Dalej mogę być chrześcijaninem przyjmując na wiarę że Bóg to Bóg, tak jak teraz przyjmuję że Bóg jest wszechmocny i w Trójcy jedyny. Tylko to nie zmieni faktów, które przedstawiłem, że KK jest nadprzyrodzoną religią, a protestantyzm, modernizm itd czczym wymysłem.

3. Autor zwala winę za upadek cywilizacji na racjonalne niedomagania KK, ja je zwalam oczywiście na innych i to bynajmniej nie kierujących się prawdą i rozumem. Odsyłam tu do opracowań m.i. o protestantyzmie czy "Science and Creation" Stanleya L. Jakiego. Ja sam skrobnąłem niewielki tekst o sprawie Galileusza z perspektywy fizyka https://stuff.kzaw.pl/galileo.html
Zapisane
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 28, 2023, 19:20:43 pm »

Chcę jeszcze podkreślić, że scholastycy to nie tylko Św. Tomasz, który z konieczności, jako późny reprezentat okresu przed potępieniami
paryskimi i dość wierny zwolennik "Filozofa" bywa dość archaiczny w wypadku fundamentalnego opisu rzeczywistości. I tu pojawia się też problem tego, że ludzie mało wyrafinowani nie są w stanie ani nie chcą ocenić myśliciela w kontekście stanu wiedzy w jego czasach i postępów jakie wyprodukował, ani nawet zrozumieć należycie teorii jakie wtedy istniały w świetle faktów, jakie były wtedy znane.

Scholastycy to także bł. Jan Duns, Jan Buridan, Mikołaj Bonet i wielu innych, dziś mocno zapomnianych - którzy moim zdaniem okryli Kościół wielką chwałą i, także dostarczają nam wielu ciekawych narzędzi do rozwiązania problemu relacji religii i rozumu w naszych czasach.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 28, 2023, 19:24:28 pm »

Przede wszystkim scholastycy to uczeni syryjscy z VI-VIII wieku.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Fatima wg filozofii nauki, filozoficzna wyższośc teologii katolickiej itd « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!