Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:26:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 22 Drukuj
Autor Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę  (Przeczytany 36843 razy)
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #195 dnia: Września 06, 2022, 15:09:50 pm »

A propos białoruskiej liberalnej opozycji to świetnie podsumowuje ich ten cytat:
Cytuj
W samej Białorusi nie mają poparcia, są tylko kukiełkami w rękach zachodnich marionetkarzy
Jakich marionetkarzy?

Związek Polaków na Białorusi co to jest?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #196 dnia: Września 06, 2022, 19:25:10 pm »

Nie wiem, moje babcie przedwojenne też potrafiły użyć słów "ruscy", "ruski" w odniesieniu do Rosjan, jak Pan mówi Moskali.

1. Jeszcze za zaborów uczono rossyjskiégo.
2. "jak Pan mówi Moskali" ← tak i nie tylko tak. Moskale odmawiają samookreślenia — Imperjum Rossyjskié znało określenia "małoruski", "białoruski" i "wielkoruski", ale Moskale nie chcą znać żadnéj własnéj nazwy; parafrazując kogoś, nazywają wszystko swoje "ruskim" i "słowiańskim", żeby potém wszystko, co ruskié, a nawet wszystko, co słowiańskié, nazwać swoim. To tutaj ociéramy się o głębokié przyczyny wojny. Ja natomiast mogę ich w przypływie sympathyi nazwać "Wielkorusami" albo nawet "Rossyjanami", w przypływie niechęci "Kacapami", a poza tym po prostu "Moskwą" i "Moskalami"; walczę tylko z ich najazdem na cudzą albo wspólną z kimś historyję.
Wycofuję się jednak z zarzutu, że to nie jest język potoczny — ma Xiądz rację, istotnie na chwilę obecną prawda przegrywa na tym polu walki.

Teraz napisał Pan o "Rusinach", ale wcześniej upomniał mnie Pan za "ruskie".

Dla lepszégo wyjaśnienia — niech się Xiądz zastanowi, któré zdania brzmią lepiéj:
а) Jestem polskim i mówię po polsku. On jest ruski i mówi po rusku.
б) Jestem Polakiem i mówię po polsku. On jest Rusinem i mówi po rusku.

Natomiast - samo niezadowolenie ludzi to często za mało, stąd porównanie z Białorusią (też uproszczone, bo rozmawiam i z Białorusinami, którzy wcale Łukaszenki nie chwalą, a nawet stamtąd uciekli).

Za mało, ale na téj zasadzie, że dobré chęci i nawet działania często nie dają skutku. Może Białorusini mają łagodniejszy charakter, a może Pan Bóg im nie pobłogosławił.
Swoją drogą, czytając cyrylickié* internety, odnoszę wrażenié, że robiono z nich jakąś Japonję Związku Radzieckiégo — маўляў, o patrzcie, jacy jesteśmy słodziutcy i w serduszka. Widzę w tym takié spedalanié podbitégo narodu środkami literackimi (o takich rzeczach łagodniéj pisała Ewa Thompson) i takié w gruncie rzeczy obciążenié psychologiczné téż się mogło przyczynić do klęski
protestów.

* To ponoć téż nieprawda, gdzieś czytałem, że cyrylicę pomylono z klementowicą.
« Ostatnia zmiana: Września 06, 2022, 19:37:55 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #197 dnia: Września 06, 2022, 19:29:19 pm »

Nieżyjąca sąsiadka gdy weszli do mojej wsi carscy sołdacy carscy w 1914 to nazywała ich Moskolami.....
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #198 dnia: Września 24, 2022, 13:40:00 pm »

Cytuj
II wojna światowa w kolorze
·
Wstawaj, strana agromnaja
Wstawaj, na smiertnyj boj
S faszistskoj siłoj tiomnaju,
S proklatoju ordoj.

Armia Czerwona A.D. 2022, zbrojna w karabiny Mosin wz. 1891 w marszu na zachód przeciw „faszystowskim hordom”.

Mam nadzieję, że równie dobrze odtworzą też inne rzeczy z Wielikoj Otcziestwiennoj Wojny. Na czele ze stratami. 🥰


Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #199 dnia: Września 24, 2022, 22:25:50 pm »

Faktycznie wygląda, jakby mieli Mosiny... Skąd to zdjęcie pochodzi?  Trochę mi się dziwne to wydaje, bo przecież Rosjanie mają jeszcze w magazynach masę nowszych rzeczy. Samego  AK-47 wyprodukowano 100mln egzemplarzy, więc z pewnością parę milionów tego w zbrojowniach rosyjskich leży. Nie mówiąc o tym, że mają z pewnością jeszcze masę SKS-ów, bo zalewają nimi od lat rynek broni na całym świecie...

No ale przypuszczam, że Mosinów też muszą mieć niezliczoną ilość. W Kanadzie do niedawna Mosina można było kupić za poniżej 200 dolarów, i były dosłownie wszędzie. Dopiero sankcje na rosyjskie towary podbiły ceny.

A Ukraińcy tez mają. Słyszałem od kanadyjskiego importera broni, że gdzieś na Ukrainie są podziemne magazyny odziedziczone po ZSRR, gdzie są nieprzebrane zasoby starych modeli karabinów: Mosin, SKS, AK-47 - czego dusza zapragnie. Jeszcze w tamtym roku sprzedawali to wszystkim chętnym.

Swoją drogą Mosin to była niezła konstrukcja - "gniotsja nie łamiotsja". Finowie mają nawet jeszcze teraz snajperski karabin TKIV 85 oparty na Mosinie.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2022, 22:33:41 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #200 dnia: Września 25, 2022, 09:15:33 am »

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #201 dnia: Września 25, 2022, 10:18:38 am »

Po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji.

https://twitter.com/i/status/1572516964777734144
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #202 dnia: Września 25, 2022, 20:03:15 pm »

II wojna światowa w kolorze
 
Wstawaj, strana agromnaja


Dzięki współczesnej awanturze tym lepiej się czuję, że i wtedy i teraz byłbym po stronie antykomunistów i faszystów
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #203 dnia: Września 26, 2022, 11:20:10 am »

Faktycznie wygląda, jakby mieli Mosiny... Skąd to zdjęcie pochodzi?  Trochę mi się dziwne to wydaje, bo przecież Rosjanie mają jeszcze w magazynach masę nowszych rzeczy. Samego  AK-47 wyprodukowano 100mln egzemplarzy, więc z pewnością parę milionów tego w zbrojowniach rosyjskich leży. Nie mówiąc o tym, że mają z pewnością jeszcze masę SKS-ów, bo zalewają nimi od lat rynek broni na całym świecie...

No ale przypuszczam, że Mosinów też muszą mieć niezliczoną ilość. W Kanadzie do niedawna Mosina można było kupić za poniżej 200 dolarów, i były dosłownie wszędzie. Dopiero sankcje na rosyjskie towary podbiły ceny.

A Ukraińcy tez mają. Słyszałem od kanadyjskiego importera broni, że gdzieś na Ukrainie są podziemne magazyny odziedziczone po ZSRR, gdzie są nieprzebrane zasoby starych modeli karabinów: Mosin, SKS, AK-47 - czego dusza zapragnie. Jeszcze w tamtym roku sprzedawali to wszystkim chętnym.

Swoją drogą Mosin to była niezła konstrukcja - "gniotsja nie łamiotsja". Finowie mają nawet jeszcze teraz snajperski karabin TKIV 85 oparty na Mosinie.

Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #204 dnia: Września 26, 2022, 21:11:29 pm »

Potencjał jest. Wystarczy obciąć i zagwintować lufę, założyć hamulec wylotowy, założyć "taktyczną" kolbę z wymienialnym magazynkiem,porządną lunetę, ładną gałke uchwytu zamka, składaną podpórkę, i z Mosina powstaje coś takiego:


A jak ktoś woli drewno to można i tak:



Jak im takie dadzą, to nikt się nie będzie śmiał  :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #205 dnia: Września 26, 2022, 21:26:29 pm »



Simo  Fińskiego Mosina używał 
https://www.youtube.com/watch?v=KUJryD-QN8A
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #206 dnia: Września 29, 2022, 18:21:09 pm »

Cytuj
Okładka najnowszego numeru oficjalnego biuletynu litewskiej armii - w środku biogram Bandery na dziesięć stron, ale chyba bez wzmianki na temat ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.
Pozdrawiam wszystkich "rzeczpospolitan" i "międzymorzan" od "wstawania z kolan", "cywilizacji łacińskiej",  "braterstwa wolnych narodów" co to "należą do Zachodu, choć leżą na Wschodzie" i sojuszu "wolnych z wolnymi, równych z równymi".

Nic dodać, nic ująć.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #207 dnia: Września 29, 2022, 20:11:19 pm »

Ale o co chodzi?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Urban
uczestnik
***
Wiadomości: 132

« Odpowiedz #208 dnia: Września 30, 2022, 20:52:30 pm »

Cytuj
Według V. Orbána, sankcje nałożone na Rosję uderzyły w gospodarkę Europy, Rosji bynajmniej nie rzucając na kolana. Od lutego Rosja wręcz „wiele zyskała z tytułu wysokich cen nośników energii” Węgierski premier nawiązał też do niedzielnego zwycięstwa Giorgii Meloni, stwierdzając, że w kontekście ubożenia mieszkańców Europy, „rządy upadają”. „Możemy z pewnością powiedzieć, że, w rezultacie sankcji, Europejczycy zbiednieli, podczas gdy Rosja nie upadła na kolana (…) Ta broń zadziałała w odwrotną stronę, sankcjami Europa strzeliła sobie w stopę”, powiedział V. Orbán. „Czekamy na odpowiedź, cała Europa czeka na odpowiedź Brukseli, jak długo będziemy to ciągnąć”, dodał węgierski premier, stwierdzając też że nadszedł już czas by na temat sankcji porozmawiać z USA. „Jeśli sankcje zostaną zniesione”, stwierdził V. Orbán, „europejska ekonomia zdołałaby zbudować swoją siłę”.

Źródło: https://myslpolska.info/2022/09/27/victor-orban-przeciwko-sankcjom-wobec-rosji/
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #209 dnia: Września 30, 2022, 23:41:07 pm »

Jak zwykle Orban ma rację, sankcje surowcowe na Rosję + obłąkańcza polityka klimatyczna UE to wybuchowy miks który coraz mocniej pogrąża zwykłych, Bogu ducha winnych Europejczyków w tarapatach finansowych. Żeby naprawdę uderzyć w Rosję finansowo należałoby raczej zablokować wszystkie rosyjskie porty przez NATOwskie okręty wojenne.
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 22 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Najazd Moskali na Ukrainę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!