Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:32:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła  (Przeczytany 3840 razy)
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #15 dnia: Grudnia 31, 2021, 15:10:42 pm »

wypowiedź samego abp Lefebvre, który mówił:

„Gdybym konsekrował biskupa bez nieodzownego uprawnienia od papieża, byłbym schizmatykiem. Otóż, póki uznaję, że Jan Paweł II jest papieżem, nie mogę z nim zerwać… Jeśli Bóg chce, by Bractwo nadal trwało, sprawi, że biskupi konsekrują moich księży… Zatem bądźmy ufni” (abp Lefebvre w przeoracie w Nantes, 11 kwietnia, 1987 roku; cf. Monde et Vie z 15 maja, 1987).
To dotyczy sytuacji zwyczajnej, a nie stanu wyższej konieczności:
"doktryna na temat stanu wyższej konieczności w Kościele została jasno sformułowana, a jej zasady znajdują się w najważniejszych traktatach teologicznych i kanonicznych (zob.: De caritate erga proximum, De penitentia [jurysdykcja w okolicznościach nadzwyczajnych], De Legibus – szczególnie De cessatione legis ab intrinseco oraz De epikia sine recursu ad principem). Ogólny fundament tej doktryny zawarty jest w słowach św. Tomasza z Akwinu: „Prawa ogólne nadawane są dla wszystkich, dlatego prawodawca wydając je miał na uwadze wypadki najczęściej powtarzane przez większość ludzi” (Suma teologiczna II qu. 147 a. 4). W „wypadkach rzadkich (niecodziennych) należy kierować się zasadami wyższego rzędu, a nie prawami codziennymi, którymi w osądzie kieruje się zwykły rozsądek” (Suma teologiczna II qu. 51 a. 4). Tymi „zasadami wyższego rzędu” są „powszechne i główne zasady Boskiego i ludzkiego prawa” (Suarez, De Legibus I. VI. c. VI. n. 5), które uzupełniają milczenie pozytywnego prawa (np. Kodeksu Prawa Kanonicznego lub cywilnego)."

źródło: Stan wyższej konieczności
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #16 dnia: Grudnia 31, 2021, 20:08:43 pm »

wypowiedź samego abp Lefebvre, który mówił:

„Gdybym konsekrował biskupa bez nieodzownego uprawnienia od papieża, byłbym schizmatykiem. Otóż, póki uznaję, że Jan Paweł II jest papieżem, nie mogę z nim zerwać… Jeśli Bóg chce, by Bractwo nadal trwało, sprawi, że biskupi konsekrują moich księży… Zatem bądźmy ufni” (abp Lefebvre w przeoracie w Nantes, 11 kwietnia, 1987 roku; cf. Monde et Vie z 15 maja, 1987).

To dotyczy sytuacji zwyczajnej, a nie stanu wyższej konieczności:


Ja podałam konkretny fakt do pewnej wypowiedzi. Nie będę o tym z panem dyskutować bo nie widzę potrzeby ani sensu. Mogę skwitować  :D :D :D  W 1987 była sytuacja zwyczajna a w 1988 już nadzwyczajna. Dobre to.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 01, 2022, 23:40:12 pm »

Tak, abp. Lefebvre był zwodzony, że będą konsekrowani kolejni duchowni w FSSPX. Do niczego takiego nie doszło. Niedługo po tym 1988 roku umarł. Znał sytuację na tyle dobrze - co pokazuje historia i jego nieodległy w czasie zgon -, że uznał tamtejszy stan za stan alarmowy. Zdarzenia z ostatnich lat/dni oraz trend rugowana Tradycji tylko potwierdzają, ze miał rację. Bogu niech będą dzięki za takiego człowieka. Bo tak na poważnie, czy mielibyśmy obecnie Mszę Wszechczasów i Tradycyjną formację kapłanów, gdyby nie on? Może byłaby to tylko ciekawostka liturgiczna.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 01, 2022, 23:45:21 pm »

@ Iustus  --> to  nie wątek do tej dyskusji, jaką pan tu zaczął uskuteczniać, proszę znaleźć właściwy i pouczać.  Temat tego wątku:   Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 02, 2022, 14:25:33 pm »

Odniosłem się do wątku, który Pani zapoczątkowała w tym komentarzu:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10530.msg237867.html#msg237867
Gdy się czyta ten komentarz to nie widać tam związku z tematem "Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła".
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 02, 2022, 15:25:46 pm »

Odniosłem się do wątku, który Pani zapoczątkowała w tym komentarzu:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10530.msg237867.html#msg237867
Gdy się czyta ten komentarz to nie widać tam związku z tematem "Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła".


Nie ja zapoczątkowałam tylko ktoś inny i odpowiedziałam forumowiczowi na jego stwierdzenie. Wcześniej mu napisałam:

"Tu nie chodzi o moją rację i pomijam tę dyskusję bo wątek nie dotyczy abp Lefebvre, ani FSSPX, a każda osoba, w przypadku święceń biskupich bez mandatu papieskiego, jest rozpatrywana indywidualnie, według jej sytuacji osobistej w odniesieniu do zaciągnięcia kary ekskomuniki latae sententiae zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej."

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10530.msg237673.html#msg237673
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 14, 2022, 14:33:39 pm »

Ostatnio coś dużo tych dominikanów odchodzi.

Nie więcej niż w poprzednich latach. Ale kierunek się zmienił - teraz to do zgromadzeń tradycyjnych albo na prawosławie. Efekt Franciszka? ;)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 14, 2022, 15:30:11 pm »

Nie więcej niż w poprzednich latach. Ale kierunek się zmienił - teraz to do zgromadzeń tradycyjnych albo na prawosławie. Efekt Franciszka? ;)
A kto odszedł do prawosławnych?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 14, 2022, 15:54:42 pm »

Nie więcej niż w poprzednich latach. Ale kierunek się zmienił - teraz to do zgromadzeń tradycyjnych albo na prawosławie. Efekt Franciszka? ;)
A kto odszedł do prawosławnych?
Priv.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dominikanin o. Stanisław Nowak odszedł z Kościoła « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!