Katolicy, którzy uważają, że Jan Paweł II nie jest świętym, zbudują kościół we Wrocławiu.
Kanonizacja Jana Pawła II była dla nich przejawem „fałszywego miłosierdzia” i „fałszywego ekumenizmu, którego papież Polak był ustawicznym apostołem”. Skłóceni od lat z Rzymem księża z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X chcą postawić we Wrocławiu swój kościół. Powstanie na Brochowie.
Wniosek o pozwolenie na budowę kościoła w połowie września wpłynął do wrocławskiego urzędu miejskiego. Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Rodziny ma mieć "styl romański". Ma zostać wybudowana obok skrzyżowania ul. Brochowskiej i Opolskiej. Będzie sąsiadowała z parafialnym cmentarzem na Brochowie. Koszt jego budowy Księża z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X szacują na minimum 3,5 miliona złotych (plus 1,2 mln za działkę). Wśród wiernych zebrali już ponad 800 tysięcy.
Bractwo ma dziś swoją kaplicę przy Kleczkowskiej. - Z Bożą pomocą sukcesywnie zwiększa się liczba wiernych regularnie uczęszczających na nabożeństwa we wrocławskiej kaplicy i przystępujących w niej do sakramentów. Bardzo nas cieszy widok tak wielu rodzin, jakie przybywają do nas z coraz liczniejszą dziatwą, często z daleka. Coraz więcej katolików, starszych i młodszych przekonanych o wartości Tradycji katolickiej znajduje u nas przestrzeń duchowego rozwoju - podkreślają w bractwie.
Bractwo Kapłańskiego Świętego Piusa X to tradycjonalistycznego stowarzyszenia katolickiego, które powstało w latach 70. XX wieku z inicjatywy arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. Od jego nazwiska nazywani są lefebrystami.
Lefebvre i jego zwolennicy byli krytyczni wobec zmian, które zaszły w Kościele katolickim po Soborze Watykańskim II. Uważali, że wprowadzone innowacje doktrynalne i liturgiczne, takie jak nowa msza święta, były zbyt radykalne i oddalały Kościół od tradycji. Dlatego zdecydowali się na utworzenie własnego ruchu. Lefebryści są znani ze swojego przywiązania do tradycyjnej liturgii, zwłaszcza do mszy w rycie trydenckim. Chociaż nie odrzucają wszystkich dokumentów soborowych, to krytycznie podchodzą do niektórych z nich, zwłaszcza tych dotyczących ekumenizmu i wolności religijnej. Przez wiele lat Bractwo nie było w pełni zjednoczone z Kościołem Katolickim, co prowadziło do napięć i sporów. Jednak w ostatnich latach doszło do pewnego zbliżenia. Papież Franciszek uznał na przykład ważność spowiedzi dokonanej u księży z Bractwa Piusa X.
Lefebryści mocno protestowalli przeciw kanonizacji Jana Pawła II. - Karol Wojtyła nie może być kanonizowany i akt, który zmierza do ogłoszenia jego świętości wobec całego Kościoła może być tylko fałszywą kanonizacją. Żaden papież nie może bowiem zdecydować o kanonizacji kogoś, kto nie jest święty - pisali w oficjalnym liście, dodając że kanonizacja Jana Pawła II będzie dla nich przejawem „fałszywego miłosierdzia” i „fałszywego ekumenizmu, którego papież Polak był ustawicznym apostołem”.
https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,katolicy-ktorzy-uwazaja-ze-jan-pawel-ii-nie-jest-swietym-zbuduja-kosciol-we-wroclawiu,wia5-3315-75785.html