Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:15:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 36 37 [38] Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209370 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #555 dnia: Maja 12, 2020, 14:06:34 pm »

O właśnie! Dziękuję zwłaszcza za ten drugi link. Tak sobie wyobrażam naukę łaciny. Lektorka jak słyszę kompetentna chociaż nie native-speaker'a .  :D.

Właśnie tak,  a nie tłumaczenie czytanek . . . .  Galia est omnis divisa in partes tres quorum unum incolunt . . . . .  Co to za forma quorum? incolunt? Siadaj - dwuja! Jak będzie passivum futurum conditionalis w 3 osobie liczby mnogiej od colleo? (Confer: Gombrowicz, Ferdydurkę. "Łekcja łaciny".)
Pozdr.

Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #556 dnia: Maja 12, 2020, 14:17:02 pm »

No tak Panie Fidelissie, ale to dotyczy nauki wszystkich języków obcych w naszych szkolnych czasach. Raczej niewiele się zmieniło. Podziwialem koleżenstwo, które cos tam załapało z jezyków obcych w szkole. Miesiąc pobytu we Francji w II klasie liceum nauczył mnie więcej francuskiegi niz całe 4 lata udreki szkolnej z tym językiem. Ta pani magister z uniwersytetu bieruta ma okropny polski akcent, ja nie daje rady słuchać.
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2020, 14:23:01 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #557 dnia: Maja 12, 2020, 18:39:21 pm »

Ta pani magister z uniwersytetu bieruta ma okropny polski akcent, ja nie daje rady słuchać.

Dobre. Aluzju poniał. Gdzie jej tam do akcentu, powiedzmy Juliusza Cezara?! Z tą wymową łacińską to jest tak jak z esperantem. Pomimo opisanej normy od razu poznam czy mówi esperantysta Rosjanin, Francuz czy Anglik. Podobnie w łacinie w wykonaniu Włocha czy Anglika.
Powtarzam się; że też ci Rzymianie nie zostawili nam żadnych nagrań chociażby szpulowych, które na posiadanym jeszcze i działającym  magnetofonie grundig z chęcią bym sobie teraz odtworzył! 
Rozmarzyłem się. Magnetofon Grundig i aparat fotograficzny Smena 8. To se ne vrati. Piękne czasy!

Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #558 dnia: Maja 12, 2020, 19:10:09 pm »

Fakt. Rzymianie dokonali niewybaczalnego błedu i w pośpiechu zapomnieli o zapisie audio dla przyszłych pokoleń. Udało im się jednak rzutem na taśme pozostawic nam makrony, dyftongi, circumfleksy w odpowiednich miejscach, tyle ze szkoły pamietam i gosc, który nas uczył mocno na to kładł nacisk. No ale ja sie nie znam, a ten gośc juz nie żyje. Pewnie, że poznam czy po angielsku mówi Polak, Rusek, Niemiec, Amerykan, Szkot, Walijczyk, Geordie, Mancunian, Scouse czy Włoch. Ilez ja miałem ubawu wiele razy; a skąd pan wie,  ze ja Polka.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #559 dnia: Maja 12, 2020, 19:40:34 pm »

Magnetofon Grundig... To był piękny sprzęt. Też miałem taki, dostałem od św. Mikołaja. Kasety Stilon Gorzów brudziły głowice i czasem je wciągało , ale jak się miało kasetę z Pewexu, to działał bez zarzutu.

A z tymi akcentami to już tak jest. Mnie czasami pytają, czy jestem Francuzem, bo kanadyjscy Anglosasi dzielą wszystkie języki na dwie kategorie:
1) angielski
2) francuski i cała reszta, wszystkie brzmią dla nich tak samo  :)

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #560 dnia: Lipca 17, 2021, 13:09:34 pm »

Czytam właśnie, że od paru lat Libreria Editrice Vaticana odwleka w nieskończoność reprint liturgicznych ksiąg łacińskich dla posoborowia, ale też odmawia innym wydawcom zgody na ich reprinty. Aktualnie nie mają w ofercie żadnej księgi w wydaniu typicznym. Brak popytu czy ban?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #561 dnia: Lipca 17, 2021, 17:57:25 pm »

Czytałem o tym tutaj:
https://twitter.com/Johnthemadmonk/status/1410337623537815557
Ale nie ma tam podanych powodów.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #562 dnia: Lipca 24, 2021, 00:21:44 am »

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #563 dnia: Lipca 24, 2021, 08:56:13 am »

To Człowiek Bóbr napisał, nie Myrcha.
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #564 dnia: Lipca 24, 2021, 10:04:39 am »

To Człowiek Bóbr napisał, nie Myrcha.

Bardzo prawdopodobne, Myrchowa "erudycja" jest na to chyba zbyt uboga.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 ... 36 37 [38] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!