Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 22:09:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 43 Drukuj
Autor Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")  (Przeczytany 78790 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #555 dnia: Czerwca 21, 2022, 07:51:02 am »

Poszukuję aktualnej mapy mszy sprawowanych na świecie po  Traditionis Custodes. 
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #556 dnia: Sierpnia 14, 2022, 15:37:00 pm »

Cytuj
„Kongregacja ds. Kultu Bożego, która jako jedyna może zezwalać księżom wyświęconym po Traditionis custodes na celebrowanie tradycyjnej Mszy świętej, systematycznie odmawia takich zezwoleń – i to pomimo faktu, że prośby przychodzą nie od indywidualnych kapłanów, ale od ich biskupów”, podaje Joseph Shaw, przewodniczący Latin Mass Society
.
https://pch24.pl/kongregacja-ds-kultu-bozego-odmawia-mlodym-kaplanom-zgody-na-odprawianie-mszy-trydenckiej/
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #557 dnia: Lutego 09, 2023, 15:36:02 pm »

Niesławny prefekt Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów twierdzi, że kan. 87 §1 KPK (dyspensa biskupia) nie ma zastosowania do "Traditionis Custodes", więc biskupi powinni explicite prosić Rzym o pozwolenie na odprawianie Mszy trydenckiej w kościołach parafialnych. Do takiej prośby należy załączyć wypełniony kwestionariusz, opisując m.in., jakie podejmuje się kroki, by przyprowadzić tych wiernych z powrotem na Novusa...
http://www.summorum-pontificum.de/themen/gemeinschaften/2371-rom-wendet-zwangsmassnahmen-an.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #558 dnia: Lutego 09, 2023, 16:10:17 pm »

Niesławny prefekt Dykasterii Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów twierdzi, że kan. 87 §1 KPK (dyspensa biskupia) nie ma zastosowania do "Traditionis Custodes", więc biskupi powinni explicite prosić Rzym o pozwolenie na odprawianie Mszy trydenckiej w kościołach parafialnych. Do takiej prośby należy załączyć wypełniony kwestionariusz, opisując m.in., jakie podejmuje się kroki, by przyprowadzić tych wiernych z powrotem na Novusa...
http://www.summorum-pontificum.de/themen/gemeinschaften/2371-rom-wendet-zwangsmassnahmen-an.html

Rozumiem, że to tzn. autentyczna interpretacja tego przepisu. Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie. Czy to jest tylko opinia tego niesławnego autora, czy jednak coś bardziej obowiązującego?

Kierunek od haniebnego gniota traditionis destructores wyraźnie widać. Najlepiej wszystkich na chama zmusić do Novusa, upokorzyć, złamać, zgnieść, a potem zajechać pluszowym duszpasterstwem, dobroludzizmem, nauczaniem przypominającym bezkształtną papkę, mdłą i bez smaku. Jest w tym coś stalinowskiego. Pamiętam jeden wykład Zychowicza, który mówił, że ludzie, których sowieci mordowali, mieli się jeszcze chwalić i uwielbiać Stalina: do końca upokorzyć. Wymusić lubienie Novusa. Ja akurat jestem raczej nowusowcem, dość rzadko jestem na starej Mszy, do której mimo wszystko jestem przywiązany i którą uznaję za coś fundamentalnego w liturgii kościelnej (jestem bardziej przywiązany do klasycznej teologii niż klasycznej liturgii). Jestem pewien, że takie brutalne niszczenie klasycznej liturgii rzymskiej jest wyjątkowo szkodliwe dla Kościoła zachodniego, uderzenie w starą Mszę jest niszczeniem ludzi, którzy mają prawo być do tego przywiązanymi, tym się modlić. Też się tak modlę, stara Msza to moja Msza. Zamiast uczciwie zwrócić uwagę, że przynajmniej zewnętrzne przejawy i przypadłości Novusa zupełnie się nie udały, bądź są szkodliwe [mam na myśli odprawianie twarzą do ludu, wywalenie balasek, komunię na stojąco (nawet jeśli do ust), dopuszczenie powitań i durnot pseudoduszpasterskich i inne tego typu przypadłości, które skutkują bardzo złymi owocami], to watykańska wierchuszka woli zdusić coś, co może być i jest ważnym puntem odniesienia też dla nowusowych księży. Tradycjonalistów trzeba naginać, kopać, pałą gonić na Novusa i bić, żeby chętnie wyznawali jak uwielbiają Vaticanum II z całym posoborowiem, w innych wypadkach, nawet gdy jest to konieczne i stosowne, pociąganie ludzi do Kościoła katolickiego to prozelityzm, potępiony tak agresywnie i wielokrotnie przez Franciszka. Ból...
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #559 dnia: Lutego 09, 2023, 22:42:18 pm »

Where was it ever said in writing that this particular dispensation was “reserved”? I can find no evidence of that, and I suspect the DDW is just making it up and throwing its weight around.

Gdzie kiedykolwiek wyrażono na piśmie, że ta konkretna dyspensa jest „zastrzeżona”? Nie mogę znaleźć na to żadnych dowodów i podejrzewam, że DKB po prostu zmyśla i nadużywa swojej władzy.


https://twitter.com/ProtecttheFaith/status/1622661502841896960

You can’t retroactively read into canon law that which is not present, specifically Roche’s claim that dispensation from TC is somehow “reserved.”
But it’s obvious the rule of law matters not. All that matters is the raw exercise of power, full stop.

Nie można z mocą wsteczną wczytać do prawa kanonicznego tego, czego w nim nie ma, w szczególności twierdzenia Roche’a, że dyspensa od TC jest w jakiś sposób „zastrzeżona”.
Ale jest oczywiste, że rządy prawa nie mają znaczenia. Jedyne, co się liczy, to czyste sprawowanie władzy, kropka.


https://twitter.com/thelb236/status/1623692811169046534
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #560 dnia: Lutego 10, 2023, 09:03:18 am »

Cytuj
„Kongregacja ds. Kultu Bożego, która jako jedyna może zezwalać księżom wyświęconym po Traditionis custodes na celebrowanie tradycyjnej Mszy świętej, systematycznie odmawia takich zezwoleń – i to pomimo faktu, że prośby przychodzą nie od indywidualnych kapłanów, ale od ich biskupów”, podaje Joseph Shaw, przewodniczący Latin Mass Society
.
https://pch24.pl/kongregacja-ds-kultu-bozego-odmawia-mlodym-kaplanom-zgody-na-odprawianie-mszy-trydenckiej/

Dlatego proszenie nie ma sensu, ten "przepis" należy po prostu traktować jako niebyły, bo nie pochodzi z katolickiego prawa.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #561 dnia: Lutego 10, 2023, 09:06:41 am »

Kierunek od haniebnego gniota traditionis destructores wyraźnie widać. Najlepiej wszystkich na chama zmusić do Novusa, upokorzyć, złamać, zgnieść, a potem zajechać pluszowym duszpasterstwem, dobroludzizmem, nauczaniem przypominającym bezkształtną papkę, mdłą i bez smaku. Jest w tym coś stalinowskiego. Pamiętam jeden wykład Zychowicza, który mówił, że ludzie, których sowieci mordowali, mieli się jeszcze chwalić i uwielbiać Stalina: do końca upokorzyć. Wymusić lubienie Novusa.

Bardzo trafna obserwacja, dlatego nie ze mną te numery Jorge Brunner! Od lipca 2021 zakończyłem przygodę z Novus Ordo, na którym bywałem max parę razy do roku przez 20 lat. Teraz zgodnie z sumieniem mogę w nim biernie statystować jako i w innych nabożeństwach niekatolickich.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #562 dnia: Lutego 10, 2023, 10:36:04 am »

Bardzo trafna obserwacja, dlatego nie ze mną te numery Jorge Brunner! Od lipca 2021 zakończyłem przygodę z Novus Ordo, na którym bywałem max parę razy do roku przez 20 lat. Teraz zgodnie z sumieniem mogę w nim biernie statystować jako i w innych nabożeństwach niekatolickich.

Co do mnie, nie chcę rezygnować z Novusa, modlę się na nim, wchodzę w modlitwę, robię na Novusie to, co na Vetusie. Wiem dokładnie, że to wszystko co Kościół mówi o Najświętszej Ofierze odnosi się wprost do Novusa, jak i do każdego legalnego rytu, czy to wschodniego, czy naszego. To też jest ofiara przebłagalna, pochwalna, całopalna, święta uczta, tak samo ja Stara Msza, bo to dotyczy każdej Mszy jako takiej. Dlatego nie chciałbym brać w Novusie udziału biernie, jak w kultach protestanckich, albo jakichś innych kultach. Generalnie, od dziecka, całe życie modlę się Novusem, w mszale nowusowym nie widzę żadnego zagrożenia dla wiary, żadnej herezji, nie mówię tego tylko jako dewot, ale też jako ktoś po teologii, tomista, ktoś kto pisze doktorat ze św. Tomasza. Jako szkodliwe uznaję przypadłości nowusowe, o których napisałem wcześniej. Nigdy Novus mi nie przeszkadzał, żeby zafascynować się starą liturgią, w pewien sposób Novus mnie do niej pociągnął, bo miałem okazję brać udział w Novusie po łacinie, ze śpiewem gregoriańskim, z całą zewnętrzną szatą jaka najlepiej harmonizuje z Najświętszą Ofiarą. Starą liturgię znam od 18 lat, i jak pisałem poprzednio, to moja Msza. Jestem pewien, że takie uderzanie w nią, jakie nam funduje Watykan, jest bardzo niesprawiedliwe, niebezpieczne. Jest to z pewnością jakaś próba, którą dopuszcza Opatrzność Boża, chciałbym dobrze przejść przez tę próbę. Nie zmienia to winy tych, którzy tak utrudniają udział, uświęcenie wiernych na starej liturgii, tak z buta podchodzą do katolików.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 972


« Odpowiedz #563 dnia: Lutego 12, 2023, 19:13:31 pm »

Uwagi ks. Bańki odnośnie pogłosek o dalszych restrykcjach względem "indultu":
https://www.youtube.com/watch?v=IYiHDn3rtA8
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #564 dnia: Lutego 13, 2023, 10:42:54 am »

Najciekawsze są rozmowy z Nowusowcami. Z najnowszej dowiedziałem się, że Nowusowy Mszał z 2004 r. (jego Ogólne wprowadzenie) zasadniczo nakazuje im odprawianie tzw. liturgii słowa na ambonie a dopiero potem, na liturgię eucharystyczną mają podejść do stołu, czyli ołtarza. Mało tego! Na stole Mszał powinien pojawić się dopiero po Credo. Nie wiem z czego powinno się zatem odprawiać "pierwszą połowę":
- z tabletu,
- z głowy, improwizując,
- z kserówek,
- z drugiego Mszału

Przyznam, że nigdy nic podobnego nie widziałem, a ze 20x byłem na NOM po 2004 r.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #565 dnia: Lutego 13, 2023, 11:45:27 am »

W niektórych kościołach są obecnie dwie ambonki - jedna malutka przy tzw. miejscu przewodniczenia, druga do czytań.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #566 dnia: Lutego 13, 2023, 12:01:03 pm »

To się teraz nazywa "stół Słowa" i "stół Eucharystii". To pierwsze bywa nawet niekiedy opisane, żeby nikt nie miał wątpliwości.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #567 dnia: Lutego 13, 2023, 12:02:59 pm »

Najciekawsze są rozmowy z Nowusowcami. Z najnowszej dowiedziałem się, że Nowusowy Mszał z 2004 r. (jego Ogólne wprowadzenie) zasadniczo nakazuje im odprawianie tzw. liturgii słowa na ambonie a dopiero potem, na liturgię eucharystyczną mają podejść do stołu, czyli ołtarza. Mało tego! Na stole Mszał powinien pojawić się dopiero po Credo. Nie wiem z czego powinno się zatem odprawiać "pierwszą połowę":
- z tabletu,
- z głowy, improwizując,
- z kserówek,
- z drugiego Mszału

Przyznam, że nigdy nic podobnego nie widziałem, a ze 20x byłem na NOM po 2004 r.

Jako nomowiec odpowiadam :)
Porozdzielano czynności, które mają być od ołtarza (od ofiarowania do komunii), które od ambony (która jest do czytań, psalmu, Ewangelii i kazania, jeśli to wierni czytają to też stąd jest modlitwa wiernych) i te które od miejsca przewodniczenia (powiedzmy "od tronu": obrzędy wstępne, confiteor, kyrie, gloria, kolekta, credo, i obrzędy zakończenia). Czasem ambona i miejsce przewodniczenia to jedno, czasem są to dwie osobne ambony, czasem jest ministrant, który trzyma mszał, kiedy nie ma odrębnego miejsca przewodniczenia. Generalnie księża odprawiają albo z 2 mszałów, jeden leży na miejscu przewodniczenia (ten mszał księża w Polsce zastępują kartkami, które kupują w Hlondianum - no comment), drugi mszał będzie wniesiony na ołtarz, ale nie na Credo, ale na ofiarowanie. Czasem ten sam mszał księża przenoszą z ambony lub miejsca przewodniczenia na ołtarz. Jeśli jest Msza z kadzidłem, to często ministrant na samo okadzenie darów zabiera mszał z ołtarza i stawia dopiero w czasie lavabo. Czy takie pooddzielanie tego co od ołtarza i od ambon nie zachodzi też w liturgii bizantyjskiej?
Silnie oddzielono w novusie mszę katechumenów (czyli jak to się mówi - liturgię słowa) i mszę wiernych - liturgię eucharystyczną.
Też bywam na novusach, gdzie wszystko jest od ołtarza (msza, chwała Bogu, tyłem), a tylko czytania, psalm, Ewangelia, kazanie i credo jest od ambony. Modlitwa wiernych jest chyba tylko w Polsce na każdej Mszy nowego rytu, na Zachodzie to jest najczęściej, chwała Bogu, pomijane.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #568 dnia: Lutego 13, 2023, 13:05:42 pm »

Czytam i oczom nie wierzę...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #569 dnia: Lutego 13, 2023, 14:17:09 pm »

Czyli nowusowców mając w starych, okupowanych przez się kościołach, ołtarz i ambonę zupełnie z nich nie korzystają. Tzn. korzystają: ołtarz służy za kwietnik a ambona za punkt widokowy podczas ważnych spotkań, czyli koncertów oraz liturgij. Natomiast OBOK NICH mają stoły i pulpity do celebrowania Nowusa.

W summie, ma to taki sam sens, jak ich Nowus. Czyli ... żaden.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 43 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes") « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!