Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:56:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43 Drukuj
Autor Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")  (Przeczytany 77780 razy)
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #465 dnia: Listopada 16, 2021, 16:57:59 pm »

Wygląda na to, że represje postępują coraz dalej.

W diecezji rzymskiej właśnie zabroniono odprawiania Triduum Paschalnego w starym rycie nawet w Santissima Trinità dei Pellegrini (parafia personalna FSSP).

Nie tylko Triduum ale także wszelkich sakramentów - ma zostać tylko Msza Św.

Podobnie postąpił właśnie bp Jacek Jezierski (diec. elbląska) odmawiając końcem października wiernemu Chrztu Św. w starym rycie i zachęcając do chrztu w NOM. Powołał się na zapisy TC, choć takowe nie istnieją. Ciekawe czy konieczne było pytanie go o zgodę. W każdym razie widzimy dokąd to zmierza.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #466 dnia: Listopada 16, 2021, 23:18:10 pm »


Nie tylko Triduum ale także wszelkich sakramentów - ma zostać tylko Msza Św.

Podobnie postąpił właśnie bp Jacek Jezierski (diec. elbląska) odmawiając końcem października wiernemu Chrztu Św. w starym rycie i zachęcając do chrztu w NOM. Powołał się na zapisy TC, choć takowe nie istnieją. Ciekawe czy konieczne było pytanie go o zgodę. W każdym razie widzimy dokąd to zmierza.


Na poniższej stronie jest ciekawe opracowanie, gdzie w podsumowaniu czytamy:

2. W dalszym ciągu możliwe jest sprawowanie, innych niż Najświętsza Eucharystia, sakramentów wg ksiąg liturgicznych obowiązujących w 1962 r.

http://christianitas.org/news/analiza-kanonistyczna-motu-proprio-traditionis-custodes/
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #467 dnia: Listopada 16, 2021, 23:21:39 pm »

Ciekawy tekst, proszę czytać z googlem bo chyba jeszcze nie ma tłumaczenia.

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów: Tradycyjny „eksperyment” na Mszę łacińską nie powiódł się w pojednaniu FSSPX

Watykański szef liturgii powiedział w tym tygodniu, że papież Franciszek wydał Traditionis custodes, ponieważ wysiłek pojednania Bractwa Św. Piusa X (FSSPX) „nie do końca się powiódł” i należy „powrócić” do tego, czego wymagał Vaticanum II Kościół.
(...)
Ecclesia Dei papieża Jana Pawła II i Summorum Pontificum Benedykta XVI „powstały po to, aby przede wszystkim zachęcić lefebrystów do powrotu do jedności z Kościołem”, kontynuował Roche, odnosząc się do FSSPX imieniem jego założyciela, arcybiskupa Marcela Lefebvre. .
(...)
https://www.catholicnewsagency.com/news/249603/vatican-archbishop-traditional-latin-mass-experiment-not-successful-in-reconciling-sspx



W wywiadzie dla kanału telewizyjnego obsługującego włoskojęzyczną Szwajcarię, wyemitowanym 14 listopada, arcybiskup Arthur Roche powiedział:

Nacisk konserwatywnej części Kościoła na przewartościowanie starożytnego rytu do współczesności przywraca dawne podziały zrodzone po Soborze Watykańskim II.

(...)

Sobór w latach sześćdziesiątych położył podwaliny pod generalną reformę Mszału Rzymskiego. Biskupi zdecydowali większością, że znaczenie Mszy powinno być jaśniejsze, a udział wiernych bardziej aktywny.

Po Soborze Watykańskim II było kilka prób pojednania z tradycjonalistami lefebrystów. Jan Paweł II interweniował w wydaniu Motu proprio Eclesia Dei z 1988 roku. Benedykt XVI wydał hojne motu proprio Summorum Pontificum z 2007 roku.

Po Summorum Pontificum, które znacznie rozszerzyło granice Mszy Trydenckiej, nastąpił wyzysk,(wykorzystanie) co wyraził Papież Franciszek w niedawnym Motu proprio Traditionis custodes.

Jak dotąd wszystkie próby pojednania nie przyniosły pożądanego rezultatu, niektóre konserwatywne grupy pozostają wytrwałe na swoich stanowiskach.

W papiestwie Franciszka podziały są wyraźniej naznaczone reformatorskim charakterem jego polityki. Z tych powodów naciski konserwatywnej części Kościoła na Papieża stają się z dnia na dzień coraz bardziej agresywne.

https://www.tvsvizzera.it/tvs/la-messa-in-latino-al-tempo-del-papa-riformatore/47106424

« Ostatnia zmiana: Listopada 20, 2021, 11:24:23 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #468 dnia: Listopada 23, 2021, 09:40:47 am »

Jest decyzja biskupa dotyczącej "Traditionis Custodes", ale nie zostały opublikowane na stronie diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Informacja została przekazana z ambony w dniu 14 listopada 2021r. w Bielsku-Białej w kościele św. Barbary:

W dniu 11 listopada 2021r. ksiądz biskup wydał dekret dotyczącej stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Zgodnie z artykułem 3/4 Traditionis Custodes ks. dr Grzegorz Klaja dotychczasowy moderator i opiekun grup wiernych związanych z łacińską tradycją kościoła istniejących w diecezji Bielsko-Żywieckiej jako delegat biskupa Bielsko-Żywieckiego będzie odpowiedzialny za celebracje i opiekę duszpasterską nad tymi grupami wiernych diecezji.

Miejsce sprawowania Eucharystii z mszału z 1962r. będzie:

1. Bielsko-Biała Wapienica (ul. Zapora 100) kaplica św. Ojca Pio, odpowiedzialny ks. dr Grzegorz Klaja

2. Cieszyn, kościół OO. Bonifratrów, Plac ks. Józefa Londzina – Msza św. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca, odpowiedzialny ks. Marcin Wróbel

3. Kęty, kościół św. Jana Kantego, ul. Mickiewicza 4 – Msza św. w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca (jeszcze nie wiadomo kto będzie celebransem)

4. Źywiec, kościół św. Marka - Msza św. w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca ks. Rafał Wagner SDS

5. Oświęcim, kaplica św. Jacka - Msza św. w drugą niedzielę miesiąca ks. Ariel Stąporek

(Zmiany najwcześniej zaczynają się w pierwszą niedzielę Adwentu w Bielsku-Białej Wapienica. Pozostałe miejscowości są wyznaczone w którą niedzielę miesiąca będzie Msza św.)

PS.

Kaplice i kościoły są bardzo ładne w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #469 dnia: Listopada 23, 2021, 19:01:56 pm »

Panie Bambin :) Jak to wygląda w porownaniu z tym, co było rok temu lub na wiosnę 2021?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #470 dnia: Listopada 23, 2021, 21:19:51 pm »

Panie Bambin :) Jak to wygląda w porownaniu z tym, co było rok temu lub na wiosnę 2021?

W Bielsku-Białej w Mikuszowicach Krakowskich w kościele św. Barbary od 2015 roku ks. dr Grzegorz Klaja został nowym proboszczem i odprawiał Msze św. w NFRR. Kościół drewniany wymagał remontu. W czasie Mszy św. niespodziewanie zabrakło prądu i było ciemno. Była wtedy pora zimowa. Od tej pory proboszcz wymienił rozdzielnie elektryczną z zapasem prądu z akumulatora. Potem stopniowo zlecił renowacje lewego bocznego ołtarza, prawy boczny ołtarz i główny ołtarz. Na stronie diecezji Bielsko-żywieckiej opublikowano zdjęcia po renowacji w kościele św. Barbary:
 
https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/drewniany-kosciol-sw-barbary-pieknieje-autentycznym-blaskiem/

Śpiew w chórze jest żeński z chorałem gregoriańskim. Natomiast kilkakrotnie zmienił się organista. Proboszcz czasem dawał wskazówkę jak grać na organie. W czasie pandemii przenieśliśmy do większego kościoła, do parafii Złote Łany Bielsko-Biała kościół św. Józefa. Organy w kościele św. Józefa były dość mocne w porównaniu do zabytkowego kościoła św. Barbary w B.-B. Organista za głośno grał i musiał się od nowa uczyć grać na organach w kościele św. Józefa.

Od decyzji biskupa dotyczącej "Traditionis Custodes", kościół św. Barbary jest oddalony o 10 km od kaplicy w Bielsku-Białej Wapienica kaplica św. Ojca Pio. Do kaplicy św. Ojca Pio. w Bielsku-Białej można dojechać autobusem miejskim nr 16. Jak się wysiada z przystanku autobusowego to widać kaplicę św. Ojca Pio i jest znacznie bliżej.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #471 dnia: Listopada 25, 2021, 10:43:00 am »

Dawno mnie nic tak nie ucieszyło jak widok kolejki do kościoła... Nie pamiętam kiedy ostatnio spotkalem się z takim zjawiskiem. Taki psikus po 8 latach pontyfikatu i TC, kto by pomyślał?
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #472 dnia: Listopada 25, 2021, 15:22:17 pm »

Zostały już opublikowane na stronie diecezji Bielsko-Żywieckiej.

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-roman-pindel-wydal-dekret-dotyczacy-sprawowania-liturgii-rzymskiej/
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #473 dnia: Listopada 25, 2021, 16:33:39 pm »

Akurat moje klimaty, bo pochodzę z okolicy i znam "moderatora" osobiście, jak i całą trzódkę pseudotrdycjonalistów-birytualistów.
I tak, moderator to jest, ale czy katolicki ksiądz, to pewności już nie mam, po osobistych rozmowach.
Bywałem w PRZEPIĘKNYM starym drewnianym kościele św. Barbary z roku 172... coś tam chyba na niedzielnych mszach, bo do FSSPX do Krakowa mam trochę dalej.
W grudniu 2018 była "kolęda" w okresie między wigilią a nowym rokiem. Ludzie nawet mili.
Ale moderator to zakamuflowany modernista, typowy "muzealnik". Na tym forum podrzucałem już mysli tego kapłana (typu przez "Msze Trydencka staramy się lepiej poznać i zrozumieć nową mszę"). W okresie koronaświrusa wywalał ze mszy ludzi bez masek.

Teraz nawet nie są grupą rekonstrukcji historycznej, bo eminencja wywalił ich do takiego koszmarka. :-)
https://www.google.de/maps/place/Kaplica+%C5%9Bw.+Ojca+Pio/@49.7890644,18.9817669,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipPdZ1PeD2ymxGhH7biLYSfXV_zuwTMH9G-X3dhb!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPdZ1PeD2ymxGhH7biLYSfXV_zuwTMH9G-X3dhb%3Dw203-h152-k-no!7i4032!8i3024!4m5!3m4!1s0x0:0x4b143f5e0a6063e7!8m2!3d49.7890795!4d18.9816275

W porównaniu z tym, "garaże" FSSPX to bazyliki.

Szydło wyszło z worka - w zasadzie już dawno. Nie warto sobie zawracać tym głowy i lepiej od razu przylgnąć do parafii FSSPX.
Podejrzewam, że eminencja nie zdzierżył, jak drewniane balaski w kościele św. Barbary zrobili. :-) I teraz co, do wywałki pójdą? Wie ktoś?
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2021, 16:42:51 pm wysłana przez DarPius » Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #474 dnia: Listopada 25, 2021, 19:44:16 pm »

@ DarPius

Birytualista,  a co trzódka ma wspólnego z obrządkiem wschodnim? Moderator lubi ikonę i ma pan wątpliwości, że jest księdzem katolickim?
Doskonale pan wie, że to nie może być kościół parafialny. To co było wymienione przez diecezję Bielsko-Żywieckiej nie jest kościołem parafialnym. Po co krytykujesz eminencje?
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #475 dnia: Listopada 25, 2021, 21:03:18 pm »

Birytualista,  a co trzódka ma wspólnego z obrządkiem wschodnim?
Mam tutaj na myśli wyłącznie NOM. Dotyczy to zarówno moderatora jak i trzódki, z którą wtedy rozmawiałem.

[...] ma pan wątpliwości, że jest księdzem katolickim?
Od pewnego czasu mam co do każdego modernisty uzasadnione wątpliwości, czy jest księdzem, dlatego do nich nie chodzę.

Doskonale pan wie, że to nie może być kościół parafialny. To co było wymienione przez diecezję Bielsko-Żywieckiej nie jest kościołem parafialnym.
Nie mam pojęcia, co Pan ma na myśli.

Po co krytykujesz eminencje?
Dlatego, aby ostrzegać katolików przed tym
- wielokrotnym heretykiem wypowiadajacym herezje publicznie i potwierdzając je. (Podważanie dogmatycznej nauki Kościoła o jego jedności, podważanie składu Kanonu Pisma Świętego)
z tego tytułu jest OBIEKTYWNIE  "anathema" - wyklęty i tylko urzęduje jako biskup "materialnie"
- gorszycielem i kłamcą, który tytułuje nie-biskupów biskupami nadużywając autorytetu biskupa Kościoła Rzymskiego - szczególnie w stosunku do heretyków
- wiarołomcą dopuszczającym się przestępstw podczas "communicatio in sacris"  z heretykami
- profanatorem Sakramentów (pozwolenie na "Komunię na rekę")
- profanatorem i dewastatorem Kościołów (urządzanie "koncertów", nie zareagował na wywalenie ambony w kościele św.Macieja w Andrychowie, nie zareagowal na wywalanie kilkusetletniego krzyża w przedsionku w tymże Kosciele)
- łamie prawo Kościelne i uzurpuje sobie władzę decydowania w sprawie wydawania "zezwoleń" na Msze Kościoła Rzymskiego dla kapłanów z imienia

Tak więc lista przestępstw jest dość długa i w tym momencie pobieżna.
Każdy z tych zarzutów łatwo OBIEKTYWNIE udowodnić.
« Ostatnia zmiana: Listopada 25, 2021, 21:09:33 pm wysłana przez DarPius » Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #476 dnia: Listopada 25, 2021, 21:29:29 pm »

Doskonale pan wie, że to nie może być kościół parafialny. To co było wymienione przez diecezję Bielsko-Żywieckiej nie jest kościołem parafialnym.
Nie mam pojęcia, co Pan ma na myśli.

"Traditionis Custodes" nie pozwala sprawować Eucharystię z mszału z 1962r w kościele parafialnym. Zastanawiam się na jakie tu forum trafiłem. Forum Krzyż, to chyba nie jest forum Lefebrystyczne.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #477 dnia: Listopada 25, 2021, 21:42:34 pm »

"Traditionis Custodes" nie pozwala sprawować Eucharystię z mszału z 1962r w kościele parafialnym. Zastanawiam się na jakie tu forum trafiłem.
Szanowny Panie. Pan doczyta łaskawie, na czym polega jedność w Kościele Katolickim. Jest to między innymi jedna władza. A jedna władza pochodzi od papieża. Każdy papież jest natomiast zobowiązany do przestrzegania orzeczonej nauki dotyczącej WIARY oraz MORALNOŚCI, którą to zatwierdzili poprzednicy.
Dokument "Quo Primum" jest niereformowalny. Wszelkiego rodzaju zakazy, indulty i zmiany są nielegalne, a papieże i biskupi niestosujący się do tego dokumentu są obłożeni klątwą.

 "Traditionis Custodes"  - dokument ten nie jest warty papieru, na którym został spisany i tak do tego powinien podchodzić katolik.

Forum Krzyż, to chyba nie jest forum Lefebrystyczne.
Nie rozumiem słowa "lefebrystyczne". O ile mi wiadomomo, na tym forum poruszamy treści katolickie albo patrzenie na inne sprawy z perspektywy katolickiej.
Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #478 dnia: Listopada 26, 2021, 08:54:58 am »

Podsumowując pan nie potrzebnie krytykuje. Życie toczy się dalej i nie widzę różnicy między kaplicą "Traditionis Custodes" a kaplicą FSSPX. Poszedłbym to pierwsze, bo znam moderatora. Papież Benedykt XVI nadal jest papieżem pomimo używa przymiotnika emeritus. Korzystamy z jego owoców "Summorum Pontificum" dzięki temu istniejemy w diecezji Bielsko-Żywieckiej.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #479 dnia: Listopada 26, 2021, 09:18:06 am »

Papież Benedykt XVI nadal jest papieżem

I Pan jest oczywiście w "pełnej łączności", "posłuszny papieżowi" etc. nie to co lefebryści  ;D
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes") « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!