Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:45:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 43 Drukuj
Autor Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")  (Przeczytany 77691 razy)
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #30 dnia: Lipca 16, 2021, 19:04:59 pm »


Myślę, że dobrze się stało. Nie mozna było wiernych zwodzić bajki opowiadać o dwóch formach, etc, etc. Nadal "kościół otwarty" ukrywa przed wiernymi treść opinii polskich biskupów o Tridentinie, jaką wysłali do Rzymu.
Apeluję do jej ujawnienia. I tak wypłynie, jak maile Dworczyka, tylko będzie większy wstyd.

Gdy zobaczymy taką opinię i podpisy biskupów, od razu będziemy mogli sprawdzić czy biskup wiernym łgał jak pies mówiąc, że docenia tradycję.
Chciałbym sprawdzić jaka była opinia Nycza o Mszy Trydenckiej. Bo gdy przyjechał głosić słowo na Karolkową z okazji rocznicy odprawiania Mszy w W-wie, to nie mógł się nachwalić tradycji. No do rany przyłóż, no pluszowy miś jeden.
Koniec kłamstw i ściemy.

A jakiej opinii Pan się spodziewa? Dla osób choćby pobieżnie znających realia panujące wśród kleru nie jest tajemnicą że 99% posoborowych biskupów ma o mszy tradycyjnej zdanie negatywne lub obojętne, zdziwiłbym się mocno gdyby któryś z KEPskich wyłamał się z tego schematu. Gdyby było inaczej to raczej nie dostaliby sakry biskupiej choć oczywiście wyjątki potwierdzające regułę czasem zdarzają się to tu to tam. Krytyczny stosunek do tzw. "tridentiny" i dziedzictwa abp. Lefebrva to jeden z fundamentalnych warunków do pełnienia jakichkolwiek funkcji kierowniczych w dzisiejszym Kościele "Nowego Adwentu".
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2021, 19:17:17 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #31 dnia: Lipca 16, 2021, 19:05:51 pm »

Przecież Msze w tę niedzielę będą tak jak były. Np. na ul.Garncarskiej. Nie rozumiem zamieszania z tym kwitem*

Nie zgadzam się zupełnie z takim poglądem. Zupełnie.

Cała Polska nie może chodzić na Garncarską.

W mojej rodzinnej miejscowości są dwa piękne kościoły. Nowy był zbudowany w bardzo trudnych czasach, kiedy moi dziadowie dosłownie musieli odejmować sobie chleb od ust, aby wybudować i wyposażyć świątynię.  Na cmentarzu przykościelnym leżą kości kilku pokoleń moich przodków, którzy byli tam chowani od czasów króla Władysława IV poczynając.

Jestem teraz na emigracji, ale nawet tutaj skromny kościół, do którego chodzę, został wybudowany wielkim wysiłkiem wiernym, w tym także polskich emigrantów, którzy oddawali na cel budowy przez kilka lat znaczną część swoich niewielkich zarobków.

I Pan mi mówi, że mam cały ten dorobek poprzednich pokoleń oddać bez walki sekcie Bergoliowskiej i zacząć  chodzić na mszę do jakiejś kaplicy lub garażu?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Młody Zgred
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #32 dnia: Lipca 16, 2021, 19:14:40 pm »

Cytuj
I Pan mi mówi, że mam cały ten dorobek poprzednich pokoleń oddać bez walki sekcie Bergoliowskiej i zacząć  chodzić na mszę do jakiejś kaplicy lub garażu?

Nikt z nas nie chce takiego scenariusza. Ale jakie są inne opcje?
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #33 dnia: Lipca 16, 2021, 19:55:59 pm »

Mogłem się źle wyrazić więc wyjaśniam:

Cytuj
I Pan mi mówi, że mam cały ten dorobek poprzednich pokoleń oddać bez walki sekcie Bergoliowskiej i zacząć  chodzić na mszę do jakiejś kaplicy lub garażu?

Boże uchowaj!
Po pierwsze teraz do garażu to zapędzi pana w najlepszym wypadku proboszcz. Indult to będzie prawdziwa "wegetacja typu sekciarskiego" -  Copyright kard. Glemp.

Po drugie: dopiero teraz ma Pan szansę odbić kościół dla Wspólnoty Kościoła.
Do tej pory Wspólnotę Tradycyjną rozbijali funkcyjni ORMO-wcy mówiąc:
- najpierw legalnie, napiszcie do bp-a. Bp was kocha...
- nie kombinujcie z Piusowcami - to herezja antydżejpitowska.

Argumenty ORMO-wców były bardzo skuteczne:
- 14 lat temu ludzie nie wiedzieli kim są ich pasterze. Autentycznie wierzyli im. Pisali pisma i tak mijało 5, 10 lat. Rzadko komu przyszło do głowy, że biskup mógł być: TW, pedofilem, kryć pedofilów i łżeć wiernym w oczy jak bura suka. Świat w PL zmienił się.
- argumentum ad Jano-Pawłum nie działa.

Teraz będzie Panu łatwiej upominać się o kościół - pana kościół, ufundowany z krwawicy przodków. Mówiąc, że potrzebujecie kościoła do coniedzielnej celebracji, żaden ORMO-wiec nie powie panu, "napiszmy do biskupa, a będzie klawo". Klawo nie będzie, bo Kwit Franka jednoznacznie zabrania tego o co pan prosi.
Myślę, że dojdzie po jakimś czasie do przejęć.

Z punktu widzenia taktyki, Franek wydał ten Kwit w niewłaściwym dla siebie czasie, za późno. Treść jest zbyt restrykcyjna. Rzym nie zostawił sobie miejsca na taktyczny "krok w tył". Ustawił się pod ścianą.
Na koniec ośmieszył się.
Nie można wydawać na zmianę Kwitów: można, nie można, legalne, zabronione, co było święte dla przodków nie może być zakazane....pamiętamy wszyscy  ;)

Jak tu wierzyć w dobre intencje wszystkich rozmów doktrynalnych jakie Rzym prowadził z Bractwem? Cóż dopiero różnych tekścików pro-tradi jakie bp-i polscy rzucali naiwnym indultowcom by ci "trwali w jedności" i bronili przed atakami Sekielskich.

To se ne vrati.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #34 dnia: Lipca 16, 2021, 20:41:56 pm »

Myślałem, że Pawła 6 nikt nie przebije.
No i zaczynam mieć wątpliwości.

Dalej nie będę pisać bom w emocji.
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #35 dnia: Lipca 16, 2021, 20:51:35 pm »

Czasem zastanawiam się skąd u Papieża Franciszka takie zamiłowanie do Bractwa. I znowu zadbał o jego wzmocnienie i rozwój.
Trudno o wnioski, ale nie można zaprzeczyć, że jeżeli chodzi o Bractwo to naprawdę nie rzuca kłód pod nogi wręcz przeciwnie.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #36 dnia: Lipca 16, 2021, 20:54:41 pm »

Była leninowska "Prawda", teraz jest bergoliowe " Traditionis Custodes".
W „Prawdzie” nie pisali prawdy, a „strażnicy tradycji” mają likwidować tradycję.
Już sam tytuł tego motu proprio jest jawnie złośliwy.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #37 dnia: Lipca 16, 2021, 20:58:21 pm »

Pierwsze skutki decyzji papieża widoczne są m.in. w Polsce. Parafia w Józefowie poinformowała, że msze trydenckie w jej kościele zostają zawieszone.

OD zawsze wierne prawdzie etapu.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #38 dnia: Lipca 16, 2021, 21:00:26 pm »

W Wołominie także zawieszone...
Zapisane
Młody Zgred
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #39 dnia: Lipca 16, 2021, 21:02:20 pm »

Cytuj
Pierwsze skutki decyzji papieża widoczne są m.in. w Polsce. Parafia w Józefowie poinformowała, że msze trydenckie w jej kościele zostają zawieszone.

OD zawsze wierne prawdzie etapu.

Oby inne miejsca nie poszły tą drogą  :(
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #40 dnia: Lipca 16, 2021, 21:13:53 pm »

Treść jest zbyt restrykcyjna. Rzym nie zostawił sobie miejsca na taktyczny "krok w tył". Ustawił się pod ścianą.

Myślę, że o to właśnie chodziło - o spalenie mostów. O rozwiązanie sprawy raz na zawsze.

Ale zgodzę się, że trochę późno na taką decyzję. No i mam nadzieję, że zwiększy to szanse na "hostile takover" z naszej strony. Zwłaszcza po tej stronie oceanu wierni szybko się starzeją, a tradycjonaliści są w zasadzie jedyną niszą populacyjną, gdzie jakiś wzrost miał miejsce w ostatnich latach (w niektórych stanach USA wzrost znaczący).  Teraz Franciszek mówi biskupom, że mają zrezygnować z jedynej możliwości wzrostu, jaka pojawiła się na horyzoncie  - propozycja niewesoła, mając na uwadze, że wiele parafii jest bliskich bankructwa.
 
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kacper
adept
*
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #41 dnia: Lipca 16, 2021, 21:26:22 pm »

Cytuj
Pierwsze skutki decyzji papieża widoczne są m.in. w Polsce. Parafia w Józefowie poinformowała, że msze trydenckie w jej kościele zostają zawieszone.

OD zawsze wierne prawdzie etapu.

Oby inne miejsca nie poszły tą drogą  :(

W Kaliszu z kolei powiedzieli, że dopóki biskup czegoś nie zmieni wszystko bez zmian.

*Kanonicy regularni Kantego napisali, że wciąż będą w dwóch formach
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2021, 21:36:53 pm wysłana przez Kacper » Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #42 dnia: Lipca 16, 2021, 21:29:44 pm »

Teraz Franciszek mówi biskupom, że mają zrezygnować z jedynej możliwości wzrostu, jaka pojawiła się na horyzoncie  - propozycja niewesoła, mając na uwadze, że wiele parafii jest bliskich bankructwa.
Z drugiej strony wielu biskupów, księży i świeckich hunwejbinów posoborowia jest tak bardzo zabetonowanych w swoim zacietrzewieniu że szczerze woleliby raczej sprzedać kościoły pod knajpy czy kluby go-go  niż pozwolić aby odrodziła się Tradycja katolicka z klasycznym rytem mszy świętej.  ::) :P Bergoglio nie odwołałby przecież Summorum Pontificum gdyby miało chociaż szczątkowej poparcie wśród części hierarchii kościelnej. Zasadniczo środowiska indultowe trwały i rozwijały się wbrew chęci biskupów a nie dzięki niej.
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2021, 21:54:04 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Młody Zgred
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #43 dnia: Lipca 16, 2021, 21:50:31 pm »

Cytuj
Z drugiej strony wielu biskupów, księży i świeckich hunwejbinów posoborowia jest tak bardzo zabetonowanych w swoim zacietrzewieniu że szczerze woleliby raczej sprzedać kościoły pod knajpy czy kluby go-go  niż pozwolić aby odrodziła się Tradycja katolicka z klasycznym rytem mszy świętej.  ::) :P Bergoglio nie odwołałby przecież Summorum Pontificum gdyby miało chociaż szczątkowej poparcie wśród części hierarchii Kościelnej. Zasadniczo środowiska indultowe trwały i rozwijały się wbrew chęci biskupów a nie dzięki niej.

To smutna konkluzja, ale najwyraźniej prawdziwa. Ciekawe, czy którykolwiek biskup zaprotestuje... Co z bp. Schneider'em? Czy abp Vigano? Jaki będzie ich odzew...  ???
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #44 dnia: Lipca 16, 2021, 22:01:50 pm »

To smutna konkluzja, ale najwyraźniej prawdziwa. Ciekawe, czy którykolwiek biskup zaprotestuje... Co z bp. Schneider'em? Czy abp Vigano? Jaki będzie ich odzew...  ???
To nieistotne, ci biskupi są zupełnie niereprezentatywnymi jednostkami zepchniętymi na głęboki margines, najlepiej by zrobili dołączając do FSSPX. Tak ogólnie myślę że po Traditionis Custodes strzelają korki od szampana w niejednej kurii.  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2021, 22:04:47 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 43 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes") « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!