Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2025, 22:43:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
233192 wiadomości w 6651 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 46 47 [48] Drukuj
Autor Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes")  (Przeczytany 119170 razy)
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 785


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #705 dnia: Listopada 01, 2024, 19:59:31 pm »

Francuski dominikanin chce ordynariatu dla tradycjonalistów. Konkretny argument

O. Louis-Marie de Blignières zaproponował utworzenie we Francji ordynariatu dla wiernych, którzy pragną uczestniczyć w Mszach św. wg Mszału z 1962 roku.

Założyciel tradycjonalistycznego, ale pozostającego w jedności ze Stolicą Apostolską Bractwa św. Wincentego Ferrera przypomina, że papież Franciszek w motu proprio "Traditionis custodes" z 2021 roku nałożył ograniczenia na sprawowanie liturgii sprzed reformy dokonanej za pontyfikatu Pawła VI. Dominikanin ubolewa, że francuscy biskupi wprowadzając w życie postanowienia tego dokumentu zamknęli niektóre miejsca kultu, w których sprawowano liturgię według dawnego rytu. Wywołuje to nieporozumienia i napięcia. Dotyczą one również Mszy Krzyżma, w której duchowni przywiązani do liturgii trydenckiej wolą nie uczestniczyć, gdyż jest ona koncelebrowana.

Przykładem dla Francji diecezja Campos

Dlatego o. de Blignières zaproponował we wrześniu ubiegłego roku utworzenie we Francji ordynariatu dla wiernych przywiązanych do dawnego rytu, ale uznających zarówno Mszał Pawła VI, jak i nauczanie Soboru Watykańskiego II. Podobna struktura istnieje już od 2002 roku w Brazylii w formie personalnej administratury apostolskiej św. Jana Marii Vianneya w Campos. Francuski zakonnik powołał się również na trzy ordynariaty dla byłych anglikanów, którzy przeszli na katolicyzm, utworzone przez papieża Benedykta XVI, co pozwoliło im zachować własne tradycje w ramach Kościoła katolickiego.

Według propozycji o. de Blignières, wierni należący do ordynariatu mogliby przyjmować wszystkie sakramenty zgodnie z tradycyjną liturgią. Na czele ordynariatu stałby biskup. Byłaby to "hierarchia komplementarna", gdyż podobnie jak w przypadku ordynariatów wojskowych, wierni nadal należeliby do swoich diecezji, przynależnych do miejsca zamieszkania, natomiast posługę duszpasterską otrzymywaliby właśnie od tej nowej struktury.

https://dorzeczy.pl/religia/651073/ordynariat-dla-tradycjonalistow-dominikanin-wysuwa-postulat.html
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6656


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #706 dnia: Listopada 02, 2024, 13:15:49 pm »

Tylko dlaczego 1962?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 785


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #707 dnia: Listopada 02, 2024, 13:41:22 pm »

Tylko dlaczego 1962?

Może chodziło mu oto, żeby ordynariatem zastąpić kościół parafialny. To jest szaleństwo.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 785


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #708 dnia: Stycznia 31, 2025, 17:39:25 pm »



Pod pseudonimem Padre Oliveira, brazylijski ksiądz mieszkający w Rio Grande do Sul, otrzymał prorocze objawienia, które obejmują wizje dotyczące tego apokaliptycznego wydarzenia ...

Największy skarb, jaki kiedykolwiek istniał

We wczesnych godzinach porannych 23 lutego 2023 o. Oliveira miał inny, bardzo symboliczny sen. Tym razem, kiedy się obudził, nie miał intuicji, by sprawdzić godzinę, ale czuł, że otrzymał objawienie.

We śnie ksiądz był na polu, w miejscu, które wyglądało jak gospodarstwo rolne. Była noc. U stóp dużego drzewa figowego zobaczył starca z dużą brodą, dobrze ubranego, ubranego w garnitur z epoki i beret. Oświetlała go latarnia starego modelu, zwisająca z drzewa. Obok można było zobaczyć piękną drewnianą skrzynię. Mężczyzna z łopatą w ręku kopał dół i jednocześnie płakał.

Ksiądz podszedł bliżej i zapytał:

– Co ty robisz?

Ciągnąc kufer w stronę, starzec z potulnym spojrzeniem i ochrypłym głosem odpowiedział:

"Zakopanie największego skarbu, jaki kiedykolwiek istniał ...

– Ale dlaczego? — zapytał ksiądz.

– Bo tak kazał mi szef.

Ojcu Oliveirze było bardzo przykro z powodu sytuacji tego dżentelmena. Następnie zapytał:

– Co zamierzasz teraz zrobić?

"Nadal będę służył mojemu panu" — odparł mężczyzna. "Ponieważ, nawet jeśli skarb zostanie zakopany, nadal istnieje ...

Po tym zdaniu ksiądz się obudził.

Tego samego ranka dowiedział się, że papież wydał dokument ograniczający odprawianie Mszy trydenckiej. Zrozumiał, że sen był z tym związany, ale być może dotyczył nie tylko obrzędu, ale także innych elementów związanych ze Świętą Tradycją. Uosobieniem tego był starzec, który mimo smutku nie okazywał żadnej nienawiści do szefa – wręcz przeciwnie: sprawiał wrażenie spokojnego. Ksiądz nie rozumiał jednak, czy sen opisywał duchowo to, co już się wydarzyło, czy też prorokował coś, co ma się dopiero wydarzyć.

Rozumiem, że jeśli objawienie podkreślało jako pozytywne fakt, że skarb pozostał w istnieniu, mimo że był ukryty, to dlatego, że Nieprzyjaciel miał plan jego zniszczenia, ale nie mógł go zrealizować. A nacisk na to, by skarb nie był końcem, zdaje się wskazywać na to, że pewnego dnia zostanie on odkopany.

Módlmy się za Tradycję Kościoła, który tak wiele wycierpiał w tych mrocznych czasach. Niech Twój Skarb nie będzie tak długo ukryty i niech wkrótce każdy będzie mógł zobaczyć w świetle dnia bogactwa, które się w nim przechowuje.

https://www.lucasgelasio.com/post/o-maior-tesouro-que-j%C3%A1-existiu-23-02-2023
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2080


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #709 dnia: Marca 28, 2025, 10:05:58 am »

Czy ktoś z Forowiczów orientuje się może co z wizytacją Watykanu u FSSP? Była, będzie, trwa?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 785


Lew z pokolenia Judy

« Odpowiedz #710 dnia: Marca 28, 2025, 13:19:40 pm »

Czy ktoś z Forowiczów orientuje się może co z wizytacją Watykanu u FSSP? Była, będzie, trwa?

Artykuł z września 2024 roku:

W liście podpisanym przez Przełożonego Generalnego FSSP, ks. Johna Berga, Bractwo zaznaczyło, że wizytacja odbędzie się "w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy" i została oficjalnie ogłoszona 24 września przez prefekta Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego, kard. João Braz de Aviz. "Zdaję sobie sprawę, że ten komunikat może budzić pewne obawy" – napisał przełożony. "(…) Wiele praktycznych szczegółów tej wizytacji jest nadal nieustalonych".

"Pytanie, przed którym stoi Bractwo, brzmi: Czy jesteście grupą dla Kościoła, czy grupą w Kościele?" - powiedział ksiądz, który kiedyś należał do FSSP.

Cytuj
Watykan przeprowadzi wizytację apostolską Bractwa św. Piotra

Bractwo Kapłańskie św. Piotra, największy instytut tradycjonalistyczny, ogłosiło 27 września, że Watykan podjął decyzję o rozpoczęciu wizytacji apostolskiej. Zarówno Bractwo, jak i Dykasteria ds. Życia Konsekrowanego określają tę wizytę jako "zwyczajną".

Bractwo Kapłańskie św. Piotra (FSSP), największy instytut tradycjonalistyczny pozostający w jedności z Rzymem, przejdzie wizytację apostolską, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez kierownictwo FSSP 27 września. "Ta wizyta nie ma swojego źródła w żadnych problemach Bractwa, ale ma na celu umożliwienie dykasterii poznania, kim jesteśmy, jak sobie radzimy i jak żyjemy, aby udzielić nam wszelkiej pomocy, jakiej możemy potrzebować" – stwierdził Dom Generalny Instytutu, którego kapłani odprawiają Mszę św. zgodnie z liturgią trydencką.

"Zwykła" wizyta

Powody tej wizyty, jak również nazwiska odwiedzających, nie zostały jeszcze ujawnione. Francuski dystrykt FSSP i dom generalny we Fryburgu odmówiły komentarza, kierując zapytania do Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Dykasteria również nie odpowiedziała na pytania La Croix.

W Watykanie wizyta ta jest przedstawiana jako "zwyczajny" proces dla instytutów, których założyciele wywodzą się z szeregów Bractwa Św. Piusa X i które są zaangażowane w proces "komunii kościelnej" z Rzymem. Od 2021 r. motu proprio Traditionis Custodes znacznie ograniczyło celebrację Mszy trydenckiej i przeniosło nadzór nad instytutami tradycjonalistycznymi na Dykasterię ds. Życia Konsekrowanego, a nie na specjalną komisję. "Dykasteria może również starać się lepiej zrozumieć te wspólnoty" – skomentowało rzymskie źródło. Ta wizytacja apostolska, podobnie jak ta, która niedawno odbyła się w opactwie Lagrasse, może być postrzegana nie jako badanie kwestii strukturalnych, ale jako sposób na bliższe zapoznanie się z tymi instytutami.

Kwestia komunii

Podczas gdy Traditionis Custodes wywołało niepokój i gniew wśród wielu księży i wiernych przywiązanych do liturgii trydenckiej, papieski dekret uzasadniał ograniczenia, powołując się na obawy związane z pojawieniem się "kościoła równoległego". Kilku francuskich biskupów powtórzyło ten strach podczas spotkań z papieżem. "Mam nadzieję, że ta wizyta pomoże lepiej zintegrować tradycjonalistycznych księży w diecezjach" – powiedział jeden z członków episkopatu. "Pytanie, przed którym stoi Bractwo, brzmi: "Czy jesteście grupą dla Kościoła, czy grupą w Kościele?" – powiedział ksiądz, który kiedyś należał do FSSP.

W liście podpisanym przez Przełożonego Generalnego FSSP, ks. Johna Berga, Bractwo zaznaczyło, że wizytacja odbędzie się "w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy" i została oficjalnie ogłoszona 24 września przez prefekta Dykasterii ds. Życia Konsekrowanego, kard. João Braz de Aviz. "Zdaję sobie sprawę, że ten komunikat może budzić pewne obawy" – napisał przełożony. "(…) Wiele praktycznych szczegółów tej wizytacji jest nadal nieustalonych".

Ostatnią wizytację apostolską FSSP przeprowadził w 2014 r. bp Vitus Huonder, były biskup Chur (Szwajcaria), który już nie żyje. Biskup Huonder, który był bliski kręgom tradycjonalistycznym, wstąpił w szeregi Bractwa Św. Piusa X po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Źródło:

https://international.la-croix.com/religion/the-vatican-to-conduct-apostolic-visitation-of-the-fraternity-of-saint-peter
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Strony: 1 ... 46 47 [48] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bijcie w dzwony (motu proprio "Traditionis Custodes") « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!