Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:35:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sprawa posłuszeństwa rodzicom przez pełnoletniego ucznia mieszkającego w domu i
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Sprawa posłuszeństwa rodzicom przez pełnoletniego ucznia mieszkającego w domu i  (Przeczytany 2251 razy)
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« dnia: Marca 23, 2021, 11:52:39 am »

Sprawa posłuszeństwa rodzicom przez pełnoletniego ucznia mieszkającego w domu i będącego na utrzymaniu rodziców
1.Czy jest on  zobowiązany pytać się rodziców czy może włączyć komputer;zagrać w grę;instalować program komputerowy ;przeglądac internet  itp?
2.Czy jeśli jego tata mu kiedyś zabranial grania w grę a mama nie to może on bez pytania się rodziców grac w gry ?
3.Czy może kupywać rzeczy tylko przy asyście mamy ?
4.Czy jeśli tata zabrania mu gotować ; a mama zezwala a on lubi gotować to czy może się posłuchać mamy ?
5.Czy jeśli jego mama na coś mu zezwala,a tata nie to czy może on się  posłuchać mamy ?
« Ostatnia zmiana: Marca 23, 2021, 11:59:36 am wysłana przez random1414 » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 23, 2021, 11:58:41 am »

Witamy skrupulanta na forum ;)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 23, 2021, 12:09:06 pm »

Panie Random - posluszenstwo nie rowna sie niewoli. Nalezaloby tez wiedziec z czego wynikaja poszczegolne zakazy/nakazy rodzicow.


Generalnie, jak napisal pan Bartek, jest to skrupulanctwo :)
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 23, 2021, 13:02:42 pm »

Generalnie powinien słuchać matki bo:


Jeśli jednak ojciec jest jedynym żywicielem rodziny i się wkurzy i przykręci kurek z żarciem to już za chwileczkę, już za momencik... i matka i syn będą słuchać ojca.  ;D
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 23, 2021, 14:55:26 pm »

Pełnoletniość to kategoria prawa pozytywnego (wymyślonego/spisanego przez człowieka). Katolicka nauka społeczna takich rzeczy nie musi uznawać. Rodzice mają obowiązki wobec dzieci do końca życia i vice versa. Oczywiście w zależności od sytuacji te obowiązki są większe/mniejsze. Docelowo dziecko ma się usamodzielnić.
Takiego człowieka lepiej nie traktować jak dziecko, że na wszystko musi nieć zgodę. Tak traktowany człowiek nigdy nie dorośnie. Trzeba go obciążyć pewną dozą odpowiedzialności, bo bez niej nie ma wolności.
Opisywana sytuacja wygląda przykro, jakby rodzice się kłócili między sobą, pod czyją władzą jest dziecko. To jest patologiczna sytuacja, wychowanie to rzecz wspólna. Jeśli jeden rodzic podważa decyzje drugiego, nie okazuje mu szacunku i vice versa, to nie ma się co dziwić, że ich dziecko nie szanuje i nie słucha żadnego.
Odpowiadając krótko, rodzic ma wychować i kształtować dziecko w duchu Bożym - te zasady trzeba wpoić (najlepiej na swoim przykładzie), a nie na zasadzie punktów/zasad porządkowych, których on ma się słuchać. To nie jest podejście rodzicielskie tylko urzędniczo-biurokratyczne.
Zapisane
exfavilla
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #5 dnia: Marca 23, 2021, 21:15:35 pm »

Nie wiem czy ci się to spodoba. Ale jest pewien cytat objaśniający te kwestie. "mój dom, moje zasady". Też to usłyszałem próbując dyskutować z ojcem, o której mam wracać do domu wieczorem.
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 23, 2021, 21:47:44 pm »


3.Czy może kupywać rzeczy tylko przy asyście mamy ?


A co na to tata?
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 04, 2021, 20:12:28 pm »

Panie random!
1) Jeśli przedmiot którego sprawa dotyczy (komputer) jest własnością rodziców - to należy pytać o zezwolenie na korzystanie z niego itp.
2) Wydaje mi się, że zakaz jest stały. Może pan coś robić mimo zakazu za każdorazowym zezwoleniem mamy.
3) Tego nie rozumiem. Może i bez asysty
4) Tu nie rozumiem - dlaczego miałby być zakaz gotowania?!?
5) vide pkt 2.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
random1414
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 08, 2021, 20:01:06 pm »

Panie random!
1) Jeśli przedmiot którego sprawa dotyczy (komputer) jest własnością rodziców - to należy pytać o zezwolenie na korzystanie z niego itp.
2) Wydaje mi się, że zakaz jest stały. Może pan coś robić mimo zakazu za każdorazowym zezwoleniem mamy.
3) Tego nie rozumiem. Może i bez asysty
4) Tu nie rozumiem - dlaczego miałby być zakaz gotowania?!?
5) vide pkt 2.

1) Jeśli komputer jest mój a monitor ojca to czy muszę się pytać o to czy mogę zainstalowac program  na komputerze;czy wystarczy że zapytam się o to czy mogę korzystac z tego monitora ?
Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 08, 2021, 22:13:16 pm »

Syn pełnoletni czy dorosły? To jest istotna różnica.

Pomijając poszczególne pytania, powiem ogólnie: powinien szanować zasady ustalone przez rodziców co do porządków panujących w domu, nie rozgrywać rodziców przeciwko sobie i nie korzystać z ich różnicy zdań, a zanim się zastanowi czy zapytać o zgodę na włączenie komputera, zapytać jaki wkład może wnieść we wspólne gospodarstwo.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 09, 2021, 21:37:24 pm »



1) Jeśli komputer jest mój a monitor ojca to czy muszę się pytać o to czy mogę zainstalowac program  na komputerze;czy wystarczy że zapytam się o to czy mogę korzystac z tego monitora ?

wtedy program mozna zainstalowac, ale nie mozna nan patrzec ani przez sekunde, tez oczywiscie podczas instalacji
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Maja 10, 2021, 00:49:28 am »

Sprawa posłuszeństwa rodzicom przez pełnoletniego ucznia mieszkającego w domu i będącego na utrzymaniu rodziców
1.Czy jest on  zobowiązany pytać się rodziców czy może włączyć komputer;zagrać w grę;instalować program komputerowy ;przeglądac internet  itp?
2.Czy jeśli jego tata mu kiedyś zabranial grania w grę a mama nie to może on bez pytania się rodziców grac w gry ?
3.Czy może kupywać rzeczy tylko przy asyście mamy ?
4.Czy jeśli tata zabrania mu gotować ; a mama zezwala a on lubi gotować to czy może się posłuchać mamy ?
5.Czy jeśli jego mama na coś mu zezwala,a tata nie to czy może on się  posłuchać mamy ?

Jeśli takie problemy stają, to trzeba rozważyć drogę: psycholog -> badania -> sąd -> ubezwłasnowolnienie
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #12 dnia: Maja 11, 2021, 15:15:05 pm »

Oczywiście zakładamy, że program jest pozyskany w sposób prawnie dobry.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 12, 2021, 10:24:38 am »

Pożartować można i warto  ;D

A później wjeżdża na pełnej petardzie świadomość, że tak i owszem, "zachodnia" vel "łacinnicka" vel "post-trydencka" vel "kontrreformacyjna" vel "ultramontańska" (no dobra, to nie są synonimy, zgoda) katolicka teologia moralna jak najbardziej schodziła na poziom tego rodzaju kazuistyki. Później było wielkie zdziwienie, że jacyś niemądrzy i pyszałkowaci ludzie "ośmielali się" być skrupulatami...
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 12, 2021, 10:44:31 am »

Litości! Ile można tak infantylne "problemy" wałkować w te i na zad.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sprawa posłuszeństwa rodzicom przez pełnoletniego ucznia mieszkającego w domu i « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!