Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:33:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ceremoniał FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Ceremoniał FSSPX  (Przeczytany 2196 razy)
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 23, 2021, 00:55:16 am »

Panowie, spokojnie, nie jestem aż takim laikiem a moja odpowiedź na post pana akolity była sarkastyczna. Myślałem, że będzie to oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że mój post był odpowiedzią na post napisany w dość pogardliwym tonie:
w tym kosciele sa nawet rozne ryty mszy...

Poruszyłem temat służby, bo kiedyś rozmawiając z kimś usłyszałem, że "Bractwo swoje, a Kościół swoje".  A napisałem, że zaczyna intrygować mnie ta sprawa, bo tak czytam jeden ceremoniał po drugim, abp. Nowowiejskiego, o. Ettenspergera, fr. Fortescue i w każdym powiela się np. jedna rzecz: że na cantacie służy się jak na cichej (co mnie zdziwiło), a nie widziałem jeszcze w żadnej kaplicy bractwa czy na indulcie, żeby było się do tego stosowane. Rubryki mało co wspominają o "świeckich akolitach", więc pozostają liturgiści i orzeczenia Kongregacji ds. Obrzędów, a one jak czytam mniej więcej się pokrywają.

Uzyskałem u źródeł informację, że ceremoniał ks. Wierzyckiego opierał się głównie na tym: https://books.google.pl/books?id=2IRKAAAAYAAJ&printsec=frontcover&hl=lv&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false
Tylko, że jest tam opis mszy solennej, i w sumie nie ma się co dziwić po rzymskim ceremoniale napisanym za Piusa IX, że brak wstawek o ministrantach.

Co do biretu, to Koledzy wyżej słusznie zauważyli: birety w rycie '62 nie są wymagane, natomiast wydaje mi się (kwestia do zbadania) że zniesienie tego przepisu nastąpiło na skutek porzucenia używania biretu w katolicyzmie franko-germańskim ze wszelkimi przyległościami.
Ciekawe zagadnienie, szczególnie odnośnie Francji, bo z tego co się orientuje, to kiedy jakoś na początku XX w. Kongregacja ds. Obrzędów "zatwierdziła" ministrantów, we Francji świeccy posługujący do Mszy św. nosili nawet birety, co w/w kongregacja musiała zakazać. Z tego wniosek, że we Francji nie mogło być jakieś awersji do biretu, albo przynajmniej nie było w początkach XX w.
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 23, 2021, 17:29:56 pm »

Panowie, spokojnie, nie jestem aż takim laikiem a moja odpowiedź na post pana akolity była sarkastyczna. Myślałem, że będzie to oczywiste, biorąc pod uwagę fakt, że mój post był odpowiedzią na post napisany w dość pogardliwym tonie:


Moj ton nie byl pogardliwy w ogole.

Skoro dziwi sie pan, ze sluzy sie w rozny sposob (nb odprawia tez, i to KRK), chociaz Kosciol jest jeden, to nie wiem, jak pan przeszedl do codziennosci z roznymi rytami.

Dobrze panu wyszlo udawanie, wiec prosze nie insynuować mi pogardliwosci.
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #17 dnia: Marca 27, 2021, 13:59:06 pm »

Skoro dziwi sie pan, ze sluzy sie w rozny sposob (nb odprawia tez, i to KRK), chociaz Kosciol jest jeden, to nie wiem, jak pan przeszedl do codziennosci z roznymi rytami.

Uważam za nietrafne porównywanie różności w sposobie służenia z odmiennością rytów. Na samym początku napisałem, że sprawa dotyczy ceremoniału FSSPX, a bractwo sprawuje Msze Św. tylko w jednym rycie.

Bardziej odpowiednim jest porównanie różnych sposobów służenia do Mszy Św. przez świeckich do sposobu jej celebracji przez kapłana bądź służby lewitów (a tutaj wiemy, że jest jeden schemat). Bo skoro kapłan, diakon i subdiakon w każdym kościele/kaplicy stosują się do jednego wzorca czynności podczas Mszy Św., to dlaczego nie jest podobnie z ministrantami? Stąd moje zdziwienie, szanowny panie.
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #18 dnia: Marca 27, 2021, 16:30:35 pm »

Skoro dziwi sie pan, ze sluzy sie w rozny sposob (nb odprawia tez, i to KRK), chociaz Kosciol jest jeden, to nie wiem, jak pan przeszedl do codziennosci z roznymi rytami.

Uważam za nietrafne porównywanie różności w sposobie służenia z odmiennością rytów. Na samym początku napisałem, że sprawa dotyczy ceremoniału FSSPX, a bractwo sprawuje Msze Św. tylko w jednym rycie.

Bardziej odpowiednim jest porównanie różnych sposobów służenia do Mszy Św. przez świeckich do sposobu jej celebracji przez kapłana bądź służby lewitów (a tutaj wiemy, że jest jeden schemat). Bo skoro kapłan, diakon i subdiakon w każdym kościele/kaplicy stosują się do jednego wzorca czynności podczas Mszy Św., to dlaczego nie jest podobnie z ministrantami? Stąd moje zdziwienie, szanowny panie.

napisal pan:
.

Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.


skoro w jednym Kosciele sa nawet rozne ryty mszy, to tym bardziej nie powinno dziwic, ze sa rozne sposoby sluzenia do nich... albo nie do konca rozumiem to zdanie z jednym Koscilem.


Poza tym ceremonialy sa wtore do praktyki, nie wierze w to, ze nawet w samym fsspx odprawia (nawet nie sluzy!!) sie tak samo, prosze mnie poprawic, jezeli tak nie jest, ma pan przyklad z biretami. Kiedy KRR byl naturalnym rytem obrastał on roznymi lokalnymi zwyczajam, teraz jest stucznie odtwarzany, dlatego mamy do czynienia czesto z wersja turbopoprawna i pozbawiona lokalnych tradycji, czy to w sluzeniu, czy odprawianiu. mozna powiedzieć z wersją nietradycyjną. Fsspx akurat zachowało ciągłość, wiec tam nie mozna mowic o odtwarzaniu czegos 


« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2021, 18:31:52 pm wysłana przez akolitaa » Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ceremoniał FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!