Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 07:36:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bizantyjskie ikony w katolickich kościołach
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Bizantyjskie ikony w katolickich kościołach  (Przeczytany 1409 razy)
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 960


« dnia: Grudnia 29, 2020, 21:40:38 pm »

Jakie są Państwa odczucia w tym temacie? Moim zdaniem pomysł sam w sobie słuszny ale w praktyce często jest tak że w katolickich kościołach wstawiane są jakieś koszmarnie brzydkie potworki a'la Nowosielski albo Kiko będące ohydną podróbką oryginalnej wschodnio-chrześcijańskiej sztuki sakralnej:




Tymczasem współczesne prawosławne ikony prezentują się tak:



Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 29, 2020, 21:55:40 pm »

Gwarantuje panu, że w katolickich kościołach żadnych koszmarków pan nie ujrzy. Nie wiem gdzie pan łazi ale na pewno nie po katolickich świątyniach. Być może one kiedyś były katolickie i kiedyś z powrotem będą ale na razie tak nie jest.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3905


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 31, 2020, 09:37:42 am »

Pierwsze dwie z góry koszmarne.
Droga krzyżowa spoko.
Te niżej to nie tyle prawosławne co ruskie.

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 31, 2020, 19:20:19 pm »

Potrafie sobie wyobrazic katolicki kosciol z nieotynkowanym ceglanym wnetrzem z tradycyjnymi prawoslawnymi ikonami (jak pokazana droga krzyzowa - ale uwazam, ze ramy sa niepotrzebne, nie wspominajac juz o obrzydliwej rzymskiej liczbie ordynarnie zapisanej wprost na ikonie). Wiem, nie byloby to tradycyjnie katolickie, ale byloby gustowne. Z drugiej strony jeszcze gotyckie malarstwo z jego zlotym tlem i schematycznymi przedstawieniami ludzi mialo bardzo wiele wspolnego z prawoslawna sztuka - artystyczne drogi zaczely sie rozchodzic pozniej.
Ruskie ikony sie mi niestety z zasady nie podobaja - wygladaja zbyt "zachodnio" i za malo klasycznie "prawoslawnie", choc sa oczywiscie o niebo lepsze niz wspolczesna pseudo-sztuka pseudo-sakralna.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2020, 19:24:23 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 960


« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 31, 2020, 21:48:37 pm »

Potrafie sobie wyobrazic katolicki kosciol z nieotynkowanym ceglanym wnetrzem z tradycyjnymi prawoslawnymi ikonami (jak pokazana droga krzyzowa - ale uwazam, ze ramy sa niepotrzebne, nie wspominajac juz o obrzydliwej rzymskiej liczbie ordynarnie zapisanej wprost na ikonie). Wiem, nie byloby to tradycyjnie katolickie, ale byloby gustowne. Z drugiej strony jeszcze gotyckie malarstwo z jego zlotym tlem i schematycznymi przedstawieniami ludzi mialo bardzo wiele wspolnego z prawoslawna sztuka - artystyczne drogi zaczely sie rozchodzic pozniej.
Myślę że porządnie wykonane ikony spokojnie pasowałyby do każdego kościoła chociaż wydaje się że najlepiej współgrają z barokiem. Mnie osobiście bardziej przekonują jako dewocjonalia/wyposażenie kościołów aniżeli obrazy post-średniowieczne nie ujmując oczywiście niczego wielkim mistrzom malarstwa renesansowego/barokowego.

Ruskie ikony sie mi niestety z zasady nie podobaja - wygladaja zbyt "zachodnio" i za malo klasycznie "prawoslawnie", choc sa oczywiscie o niebo lepsze niz wspolczesna pseudo-sztuka pseudo-sakralna.
Widziałem bardzo podobne u Jugosłowian, przypuszczam że istnieją różne wariacje regionalne jeśli chodzi o techniki ikonograficzne stosowne w sztuce wschodniochrześcijańskiej. Bardzo ciekawie eksperymentują też niektórzy katolicy z Korei którzy zaczęli pracować nad stworzeniem swojego własnego stylu pisania ikon łączącego regionalne wzorce choć naukę zaczęli od studiów w Rosji:



I jak się księdzu podobają?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 01, 2021, 23:03:45 pm »

I jak się księdzu podobają?
Podobaja.

Generalnie mam slabosc do wschodniej sztuki sakralnej, wiec porzadne ikony zawsze sie mi beda podobaly.
Przyklad ikon w ceglanym kosciele jest pewna fantazja estetyczna - polaczenie surowosci wnetrza z klasycznymi ikonami, ktore bylyby jedynym elementem artystyczno-dekoracyjnym. Nie oznacza to, ze ikony do innych wnetrz sie nie nadaja, ale nie powinny byc jednym z wielu elementow wyposazenia, bo wtedy sie moga stac czescia estetycznego chaosu a w gorszym wypadku kiczu.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 02, 2021, 13:01:40 pm »

Ale ikon zgodnie ze wschodnią tradycją nie wolno wieszać na ścianie.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 02, 2021, 13:51:11 pm »

Pytanie po co?
Zachod juz nie ma swojej sztuki?
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3905


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 02, 2021, 21:07:44 pm »

Zachód swoją sztukę ma. Myślę że możemy się zgodzić, że od czasu odrodzenia mamy przechył w sztuce z symbolizmu w realizm.
Co skutkuje tym że to co święte jest coraz bardziej naturalistyczne.
A zaczęło się niewinnie; portretami Jana Piotrowicza Bernardyńskiego.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 960


« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 02, 2021, 22:28:39 pm »

I jak się księdzu podobają?
Generalnie mam slabosc do wschodniej sztuki sakralnej, wiec porzadne ikony zawsze sie mi beda podobaly.
Przyklad ikon w ceglanym kosciele jest pewna fantazja estetyczna - polaczenie surowosci wnetrza z klasycznymi ikonami, ktore bylyby jedynym elementem artystyczno-dekoracyjnym. Nie oznacza to, ze ikony do innych wnetrz sie nie nadaja, ale nie powinny byc jednym z wielu elementow wyposazenia, bo wtedy sie moga stac czescia estetycznego chaosu a w gorszym wypadku kiczu.
Jeśli chodzi o ikony to mam tak samo choć dla odmiany bardzo podoba mi się misterne połączenie surowości i przepychu, twardości i delikatności a także ekspresji barw i szaro-burości. Dlatego w sztuce sakralnej kocham również pełen przepychu kamienny gotyk, włoskie renesansowe posadzki, portugalską ceramikę azulejos, kolorowe dachówki łupkowe oraz średniowieczną kaligrafię ozdobną. Myślę że gdyby istniał jakiś kościół łączący w sobie wszystkie wspomniane przeze mnie elementy (plus ikony) to byłby idealnie harmonijnym budynkiem sakralnym świata. Przynajmniej jak na mój gust.  ;)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 03, 2021, 00:04:56 am wysłana przez Filip S » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 03, 2021, 01:41:00 am »

Cytuj
Ale ikon zgodnie ze wschodnią tradycją nie wolno wieszać na ścianie.

A wieszanie ikon w świętym kącie?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Bizantyjskie ikony w katolickich kościołach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!