Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 13:20:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Najważniejsze wydarzenia w tradiświecie ostatniej dekady
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Najważniejsze wydarzenia w tradiświecie ostatniej dekady  (Przeczytany 1756 razy)
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« dnia: Września 05, 2020, 11:28:37 am »

Mam trochę nietypową prośbę, czy mogliby Państwo wymienić najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji(również FSSPX) w Polsce i na świecie z ostatnich 10 lat?
Zapisane
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #1 dnia: Września 05, 2020, 17:40:20 pm »

Mam trochę nietypową prośbę, czy mogliby Państwo wymienić najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji(również FSSPX) w Polsce i na świecie z ostatnich 10 lat?

A są w ogóle poza FSSPX jakieś "środowiska Tradycji" w Polsce i na świecie?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #2 dnia: Września 05, 2020, 19:36:44 pm »

A są w ogóle poza FSSPX jakieś "środowiska Tradycji" w Polsce i na świecie?

Nie, oczywiście nie ma. Poza FSSPX nie ma absolutnie nic, nawet trawa nie rośnie w ogórkach.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #3 dnia: Września 05, 2020, 20:59:13 pm »

A są w ogóle poza FSSPX jakieś "środowiska Tradycji" w Polsce i na świecie?

Nie, oczywiście nie ma. Poza FSSPX nie ma absolutnie nic, nawet trawa nie rośnie w ogórkach.

O ile dobrze zrozumiałem przedmówca pytał o "środowiska tradycji". Ja to rozumiem jako coś bliskoznacznego z "ośrodkami kultu Tradycyjnego". Chyba pytającemu nie chodziło o grupki kawiarnianych wiernych, które okazjonalnie idą po tridentinie na kawę z ciastkiem.

Jeżeli tak to na kontynencie europejskim można mówić wyłącznie o Bractwie. Piotrusie i ibp są narzędziem do ściągania wiernych i kapłanów "na ojczyzny łono". Zresztą po to te zgromadzenia powstały. Są silne tam gdzie silne jest Bractwo, slabe lub nie ma ich tam, gdzie nie ma Bractwa. Na dodatek co jakiś czas robione są podchody by zmienić statut ibp - chodzi rzecz jasna o wprowadzenie birytualizmu. O akcjach spektakularnych np przeciw Franciszkanom Niepokalanej nie będę się rozwodził.
Tzw Dusztradłacie kurialne nie są ani nie będą "środowiskami" bo duchowni bardzo pilnują by wierni nie  organizowali działalności społecznej. Co w PL nie jest trudne, bo tradycyjnie wierni bez inicjatywy ze strony księdza nawet sami siusiu nie zrobią.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #4 dnia: Września 07, 2020, 12:56:38 pm »

A są w ogóle poza FSSPX jakieś "środowiska Tradycji" w Polsce i na świecie?

Nie, oczywiście nie ma. Poza FSSPX nie ma absolutnie nic, nawet trawa nie rośnie w ogórkach.

O ile dobrze zrozumiałem przedmówca pytał o "środowiska tradycji". Ja to rozumiem jako coś bliskoznacznego z "ośrodkami kultu Tradycyjnego". Chyba pytającemu nie chodziło o grupki kawiarnianych wiernych, które okazjonalnie idą po tridentinie na kawę z ciastkiem.

Jeżeli tak to na kontynencie europejskim można mówić wyłącznie o Bractwie. Piotrusie i ibp są narzędziem do ściągania wiernych i kapłanów "na ojczyzny łono". Zresztą po to te zgromadzenia powstały. Są silne tam gdzie silne jest Bractwo, slabe lub nie ma ich tam, gdzie nie ma Bractwa. Na dodatek co jakiś czas robione są podchody by zmienić statut ibp - chodzi rzecz jasna o wprowadzenie birytualizmu. O akcjach spektakularnych np przeciw Franciszkanom Niepokalanej nie będę się rozwodził.
Tzw Dusztradłacie kurialne nie są ani nie będą "środowiskami" bo duchowni bardzo pilnują by wierni nie  organizowali działalności społecznej. Co w PL nie jest trudne, bo tradycyjnie wierni bez inicjatywy ze strony księdza nawet sami siusiu nie zrobią.

No tak. Zapomniałem jeszcze o "rycerzach" Kościoła pochowanych w wikarówkach itp., którzy przecież z mistrzowską precyzją ważąc słowa, w myśl najlepiej rozumianych zasad autocenzury bronią wiary, w czasie największego jej kryzysu. A wszystko to przecież w duchu miłości braterskiej, by tylko nie naruszać dobrego samopoczucia wielebnego biskupa diecezji.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #5 dnia: Września 07, 2020, 14:18:28 pm »



No tak. Zapomniałem jeszcze o "rycerzach" Kościoła pochowanych w wikarówkach itp., którzy przecież z mistrzowską precyzją ważąc słowa, w myśl najlepiej rozumianych zasad autocenzury bronią wiary, w czasie największego jej kryzysu. A wszystko to przecież w duchu miłości braterskiej, by tylko nie naruszać dobrego samopoczucia wielebnego biskupa diecezji.

przypomina mi się relacja jak to JP II pojechał z wizytą do Bolonii na "wielki jubel" religijno-rozrywkowy zwany potocznie "mszą papieską".
Gdy już tancerze Hip-Hop wprowadzali publiczność do czytania Ewangelii, na zapleczu imprezy w krużgankach kardynał Domenico Bartolucci leczył nerwy jarając papierosa. Kard. Ratzinger też nie podziwiał widowiska i podszedł do Bartolucciego. Złapał go za ramę, ścisnął i powiedział krótko: Wytrzymaj jeszcze trochę! Bartolucci odpowiedział: na miejscu biskupa Bolonii podałbym się do dymisji!

Na miejscu "rycerzy" tych "Konradów Wallenrodów", podałbym się do dymisji i znalazł sobie lepszy fach, który można by dobrze wykonywać.
« Ostatnia zmiana: Września 07, 2020, 14:20:41 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Simeonus vel Claviger
uczestnik
***
Wiadomości: 152


« Odpowiedz #6 dnia: Września 08, 2020, 09:37:45 am »

Mam trochę nietypową prośbę, czy mogliby Państwo wymienić najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji(również FSSPX) w Polsce i na świecie z ostatnich 10 lat?

Poza tym uwaga do zadającego pytanie. Pan wybaczy, ale forma pytania zdradza chyba brak powagi w kwestii kryzysu Matki Kościoła. Cytując: "najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji" - pytam: co to jest? jakiś klub sportowy? zespół muzyczny? trupa aktorska? Więcej powagi. Matka kona a Pan się pytasz jakby Pan dołączył do jakiegoś klubu sportowego i chciał rozeznać co tam Panie jakie tam nowości i transferki były ostatnio?
Zapisane
Rafal
rezydent
****
Wiadomości: 321


Comfy chair ?!

« Odpowiedz #7 dnia: Września 08, 2020, 11:55:11 am »

Poza tym uwaga do zadającego pytanie. Pan wybaczy, ale forma pytania zdradza chyba brak powagi w kwestii kryzysu Matki Kościoła. Cytując: "najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji" - pytam: co to jest? jakiś klub sportowy? zespół muzyczny? trupa aktorska? Więcej powagi. Matka kona a Pan się pytasz jakby Pan dołączył do jakiegoś klubu sportowego i chciał rozeznać co tam Panie jakie tam nowości i transferki były ostatnio?

Bynajmniej. Przecież można wspomnieć o jurysdykcji zwyczajnej dla FSSPX, wcale nie musi chodzić o plotki, ploteczki. Pan tutaj jedziesz jakąś woźnicczyzną poznańską, niepotrzebną radykalizacją formy.
Zapisane
Dum Deus calculat, mundus fit.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #8 dnia: Września 08, 2020, 12:05:00 pm »

Poza tym uwaga do zadającego pytanie. Pan wybaczy, ale forma pytania zdradza chyba brak powagi w kwestii kryzysu Matki Kościoła. Cytując: "najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji" - pytam: co to jest? jakiś klub sportowy? zespół muzyczny? trupa aktorska? Więcej powagi. Matka kona a Pan się pytasz jakby Pan dołączył do jakiegoś klubu sportowego i chciał rozeznać co tam Panie jakie tam nowości i transferki były ostatnio?

Bynajmniej. Przecież można wspomnieć o jurysdykcji zwyczajnej dla FSSPX, wcale nie musi chodzić o plotki, ploteczki. Pan tutaj jedziesz jakąś woźnicczyzną poznańską, niepotrzebną radykalizacją formy.

Też się z tym zgadzam.
Po co mówić, że traktor ma popsute koło jak można powiedzieć, że ma trzy dobre (Laskowik).
Spójrzmy na wszystko z drugiej strony: będą błogosławieństwa związków homo w Kościele. Nikt nie pozostanie odrzucony. Miłość rozleje się szeroko. KEP zrobił już pierwszy krok wydając dokument pisany językiem LGBT+. Nie zapomnieli nawet o tym "plus" ! Co świadczy o ich wrażliwości.
Trzymajmy się tych plusów.
« Ostatnia zmiana: Września 08, 2020, 12:07:02 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #9 dnia: Września 13, 2020, 21:48:48 pm »

Nie zapomnieli nawet o tym "plus" ! Co świadczy o ich wrażliwości.
Trzymajmy się tych plusów.
No  ale cytując klasyka, sa plusy dodatnie i plusy ujemne. Co wtedy, kiedy sie okaże, że to plusy ujemne?
A tak na serio, mam nadzieję, że jak najszybciej to nastąpi, to może i wreszcie większość na oczy przejrzy (w tym moi rodziciele).
Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #10 dnia: Października 03, 2020, 19:08:31 pm »

Mam trochę nietypową prośbę, czy mogliby Państwo wymienić najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji(również FSSPX) w Polsce i na świecie z ostatnich 10 lat?

Poza tym uwaga do zadającego pytanie. Pan wybaczy, ale forma pytania zdradza chyba brak powagi w kwestii kryzysu Matki Kościoła. Cytując: "najważniejsze wydarzenia/zmiany/nowości w środowiskach Tradycji" - pytam: co to jest? jakiś klub sportowy? zespół muzyczny? trupa aktorska? Więcej powagi. Matka kona a Pan się pytasz jakby Pan dołączył do jakiegoś klubu sportowego i chciał rozeznać co tam Panie jakie tam nowości i transferki były ostatnio?
Nie chodzi mi o plotki. Nie jestem po prostu na bieżąco, a z tego co kojarzę "news" typu możliwość (proszę nie czepiać się o słówka i teologię) spowiadania się u kapłanów FSSPX jest na ten przykład dosyć istotny i może mieć przełomowe znaczenie dla czyjegoś życia duchowego. Tak samo rzeczy typu relacje tradycyjnych instytutów z diecezjami, itp. itd. Teoretycznie mogę sobie przescrollować kilka godzin różne portale internetowe, ale chciałem najzwyczajniej w świecie zapytać. No tak, ale lepiej robić sobie w tym wątku wojenki o słówka - w tym względnie widzę, że nic się nie zmieniło.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Najważniejsze wydarzenia w tradiświecie ostatniej dekady « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!