Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:40:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Katolickie Kościoły Wschodnie
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Katolickie Kościoły Wschodnie  (Przeczytany 860 razy)
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« dnia: Kwietnia 19, 2020, 22:52:50 pm »

Takiego wątku chyba nie ma, więc można do niego wstawiać różne rzeczy związane.

Akurat wysłuchałem:

https://www.youtube.com/watch?v=OezlkjgfItY

Msza syromalankarska, 19 kwietnia. Prowadzi ks. Antony Plamparampil.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 20, 2020, 21:25:49 pm »

Czym różnią się malankarzy od malabarów?

Czy oni odprawiają po aramejsku czy w którymś z języków aryjskich?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 21, 2020, 07:03:37 am »

Hm, chyba u obu syryjski i ew. lokalny malajam.

Ale w ogóle to ja się już gubię z tymi podziałami. Wikipedia sugeruje, że na najwyższym poziomie jest podział na "tradycje liturgiczne" vel "ryty" - i umieszcza oba te kościoły w dwóch osobnych kategoriach, mianowicie malankarzy to tradycja antiocheńska (wraz np. z maronitami), a malabarzy to tradycja asyryjska wraz z chaldejczykami.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 21, 2020, 23:46:44 pm »

Oj to nie język aryjski lecz drawidyjski  :-X

Nie znam chaldejskiego ale wydaje mi się że to co słyszymy na nagraniach to nie może być język semicki. Brzmi to zupełnie inaczej niż wszystkie które do tej pory słyszałem.

Jeśli jest pan smakoszem muzycznym to gorąco zachęcam do wysłuchania tego nagrania. To liturgja malankarska odprawiana przez patriarchę Moran Mor Baselios Cleemis w naczelnym kościele tego wyznania.
Owszem, przygrywki na cyfraku potrafią wybić z nabożeństwa. Ale to co się dzieje przy recytacji świętych textów to kapelusz podłogę zamiata! Ten biskup jest ZNAKOMITYM śpiewakiem i jego kantylena oracji jest po trzykroć święta.
 
 https://youtu.be/3CWgeBRm-Jk?t=49
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 22, 2020, 17:24:06 pm »

Według angielskiej wiki jest to

Cytuj
Malankarski Kościół Ortodoksyjny, także Indyjski Kościół Ortodoksyjny – jeden z autokefalicznych przedchalcedońskich Kościołów wschodnich działający głównie na terenie Indii. Należy do grupy Chrześcijan św. Tomasza i sięga tradycją I wieku.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2020, 17:26:38 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 22, 2020, 20:10:13 pm »

Nie jest to moja specjalność, chociaż spotykałem wcześniej księży poważnie zafascynowanych oraz wyspecjalizowanych w tym temacie. W każdym razie - nie wiem zatem na ile rzetelnie (drobną widzę nieścisłość - bo "Asyryjski Kościół Wschodu" wygląda, jakby się oddzielił w Indiach, a dokładniej to tam się oddzielił "Asyryjski Kościół Wschodu w Indiach" i do owego, zwanego słusznie czy niesłusznie nestoriańskim, się przyłączył)- wikipedia podaje taką rozpiskę:



https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrze%C5%9Bcijanie_%C5%9Bw._Tomasza
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 23, 2020, 04:31:29 am »

spotykałem wcześniej księży poważnie zafascynowanych oraz wyspecjalizowanych w tym temacie.

Gdzie takich księży można spotkać??
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 23, 2020, 16:12:28 pm »

spotykałem wcześniej księży poważnie zafascynowanych oraz wyspecjalizowanych w tym temacie.

Gdzie takich księży można spotkać??

Wyspecjalizowanych - o ile nie przesadziłem z tym terminem - najczęściej wśród zajmujących się naukowo patrologią, tak to się wiązało, że część z nich zajmując się ojcami ze wschodu jednocześnie dobrze się zapoznawała z tamtejszym chrześcijaństwem współcześnie.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Katolickie Kościoły Wschodnie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!