Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 20, 2022, 14:41:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
226128 wiadomości w 6524 wątkach, wysłana przez 1637 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Carrot
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zgody PCED na celebrację Obrzędów Wielkiego Tygodnia według formy pre55
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zgody PCED na celebrację Obrzędów Wielkiego Tygodnia według formy pre55  (Przeczytany 2187 razy)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 382


« dnia: Luty 19, 2018, 14:14:33 pm »

Tajemnicą Poliszynela ostatnich dni jest to, że Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (FSSP) uzyskało możliwość składania próśb do PCED, na to, by celebrować obrzędy Triduum Sacrum w wersji sprzed średnio udanych reform Piusa XII (niektóre elementy były tak "udane", że nawet w NOMie je cofnięto).

Podobno kilka dni temu minął umowny termin składania przez ośrodki duszpasterstwa FSSP próśb o prawo takiego celebrowania. Są już udzielone pierwsze zgody - m. in. w Krakowie potwierdzono już fakt ich uzyskania. Ptaszki ćwierkają, że są one "ad experimentum" na zamknięty okres czasu.

Czy ktoś coś więcej wie w powyższym temacie?
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 382


« Odpowiedz #1 dnia: Luty 20, 2018, 23:17:02 pm »

Pewne info się już pojawiają:

Cytuj
Anyway, from these two bulletins we now know:
-The indult to use the pre-1955 missal for Holy Week was granted by Pontifical Commission Ecclesia Dei
-It is ad experimentum for three years (2018, 2019, 2020)
-The experiment is to see if the indult should be given wider reach (i.e. beyond FSSP) in future years.
-The Prayer for the Jews, published by Pope Benedict XVI, is to be used on Good Friday.
-Besides the permission from Pontifical Commission Ecclesia Dei, each individual FSSP parish had to request permission from superiors. Internet rumors are that 25 FSSP parishes were granted permission.

Cytat za: https://www.reddit.com/r/Catholicism/comments/7yxi4p/more_details_on_fssp_use_of_pre1955_missal_for/

Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2633


« Odpowiedz #2 dnia: Marzec 03, 2018, 14:02:58 pm »

Zgodę dostały nie tylko apostolaty FSSP, ale również np. klasztor benedyktynów w Lagarde-Freinet w diec. Toulon (gdzie ordynariuszem jest bp. Rey, a przeorem o. dr Alcuin (Scot) Ried OSB.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1185


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #3 dnia: Marzec 21, 2020, 19:31:43 pm »

Tak w temacie triduum.
Oto takiego coś pojawiło się w internecie, czy dotyczy to również "trydenckich" celebracji?
https://archidiecezja.warszawa.pl/wiadomosci/watykan-wydal-wskazania-odnosnie-celebracji-paschalnych/

 
Watykan wydał wskazania odnośnie celebracji paschalnych

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując najważniejsze tajemnice wiary. Dokument wydany na polecenie Ojca Świętego podpisał prefekt dykasterii, kard. Robert Sarah oraz jej sekretarz, abp Arthur Roche.
Na wstępnie zaznaczono, że ponieważ Wielkanoc stanowi centrum Roku Liturgicznego, związana jest z przygotowaniem wielkopostnym oraz uroczystością Zesłania Ducha Świętego, nie może być przeniesiona na inny termin. Natomiast biskup diecezjalny, oceniając konkretną sytuację może przełożyć na inny termin Mszę św. Krzyżma.
W odniesieniu do Triduum Paschalnego w krajach, gdzie obowiązują restrykcje władz cywilnych, biskupi uzgodniwszy swe działania w ramach Konferencji Episkopatu, powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Powinni im ogłosić godzinę, w której będzie sprawowana liturgia, tak aby mogli ją śledzić na żywo w swoich mieszkaniach za pośrednictwem mediów. Zachęcono Konferencje Episkopatów oraz parafie do zapewnienia wiernym pomocy w modlitwie osobistej bądź rodzinnej.
W odniesieniu do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek kapłani mogą ją koncelebrować w kościołach katedralnych i parafialnych. Zezwala się również kapłanom tego wieczoru wyjątkowo na sprawowanie w stosownym miejscu Mszy św. bez udziału wiernych. Opuszcza się obmywanie stóp. Opuszcza się także na zakończenie Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Będzie on przechowywany w tabernakulum. Natomiast kapłani, którzy nie będą mieli możliwości sprawowania Mszy św. są zobowiązani do odmówienia tego wieczoru nieszporów.
Także w Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej będzie sprawowana w katedrach i kościołach parafialnych przez biskupa oraz proboszcza. Zobowiązano biskupa diecezjalnego do określenia na ten wieczór specjalnej modlitwy za chorych, zmarłych, zagubionych.
Liturgia Wigilii Paschalnej będzie sprawowana jedynie w katedrach i w kościołach parafialnych, zależnie od możliwości lokalnych. Zostanie opuszczone poświęcenie ognia na początku liturgii. Po zapaleniu paschału przejdzie się do odśpiewania hymnu Exsultet, po czym nastąpi Liturgia Słowa. Natomiast w Liturgii Chrzcielnej będzie miało miejsce jedynie ponowienie wyznania wiary, po czym nastąpi Liturgia Eucharystyczna. Duchowni, którzy nie będą mogli włączyć się w liturgię, mają obowiązek odmówienia Liturgii Czytań Niedzieli Wielkanocnej. W odniesieniu do liturgii w klasztorach, seminariach i wspólnotach zakonnych decyzję przekazano biskupom diecezjalnym.
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznacza, że jeśli chodzi o różne przejawy pobożności ludowej i procesje, można je przenieść, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, na inny termin, na przykład 14 i 15 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Matki Bożej Bolesnej.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zgody PCED na celebrację Obrzędów Wielkiego Tygodnia według formy pre55 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.14 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!