Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:35:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koronawirus
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 109 Drukuj
Autor Wątek: Koronawirus  (Przeczytany 192432 razy)
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #45 dnia: Marca 11, 2020, 12:58:18 pm »

Rzad wlasnie zamknal panstwo - szkoly, baseny, uniwersytety, itp.


Czy uwazaja panstwo za rozsadne, aby rowniez nie odprawiac Mszy Swietych, tak jak to sie dzieje w niektorych innych krajach europejskich?


A zwiekszenie liczby Mszy & zachete dla osob starszych do pozostania w domach uwazam za bezcelowe z kilku powodow:
- jak moja babcia od 70 lat chodzi na Msze o 7.30, to nie pojdzie na 10
- parafie nie maja czasu rozeslac takiej informacji - szczegolnie do osob starszych
- prosze przekonac moja babcie, zeby sobie 'odpuscila Msze', tylko dlatego, ze jest starsza
- ksieza w wielu parafiach i tak w niedziele maja binacje i trinacje, a quadrynacja Mszy jest niedozwolona (chociaz posoborowe 'wzgledy duszpasterskie'

Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #46 dnia: Marca 11, 2020, 13:43:56 pm »

Cytuj
Rzad wlasnie zamknal panstwo - szkoly, baseny, uniwersytety, itp.

Myślą chłopaki długofalowo:

- wzrost gospodarczy... spada,
- mamy epidemię i panikę,
- idą wybory, matury

Spójrzmy na to z drugiej strony, szukajmy pozytywów: koronawirus może być winny klapy gospodarczej. Gdy zabraknie na coś kasy, to "czasowo" będzie można podnieść...vat, akcyzę. Rząd dobrej zmiany i z epidemii dobro wyprowadzić może... pod. katastralny?


« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2020, 13:45:43 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #47 dnia: Marca 11, 2020, 15:21:49 pm »

Czyli cała Italia obłożona interdyktem ...  ;)  ;D
Eminencjo, z osobistej obserwacji moge tylko dodac, że jest to tylko potwierdzenie stanu faktycznego.

Niezwykle celna uwaga :)


Pewien tradycyjny kapłan zapytany czy przełoży rekolekcje w związku z koronawirusem odpowiedział: "lepiej umrzeć niż zgłupieć" ... i zdobył moje serce :)
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #48 dnia: Marca 11, 2020, 15:33:34 pm »

Cytuj
.   "lepiej umrzeć niż zgłupieć" ... i zdobył moje serce :)

Trochę to pachnie zgodą na eutanazję.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #49 dnia: Marca 11, 2020, 16:04:03 pm »

Cytuj
.   "lepiej umrzeć niż zgłupieć" ... i zdobył moje serce :)
Trochę to pachnie zgodą na eutanazję.

Ciekawy problem Pan poruszył.

Wg mnie (zasięgnąłem opinii swojego proboszcza by to potwierdzić) nie mamy obowiązku poddawania się jakimkolwiek procedurom medycznym ani sanitarnym, nawet jeżeli zwiększa to prawdopodobieństwo naszej śmierci.

Odmowa poddania się zabiegowi lub terapii, albo odmowa podjęcia kroków zmniejszających ryzyko własnego zarażenia nie są może dobrym uczynkiem (choć mogą być, zależnie od intencji), ale definitywnie nie są grzechem.

Granica pomiędzy powyższym a eutanazją zdaje się być dość niewyraźna, ale myślę, że można ją jednoznacznie wytyczyć.
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2020, 16:21:55 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #50 dnia: Marca 11, 2020, 16:29:22 pm »

Cytuj
.     "lepiej umrzeć niż zgłupieć" ... i zdobył moje serce :)

Ten kaplan wypowiedzial te slowa (powyzej zacytowane) w odniesieniu do siebie. Gdybym na starosc miał zgłupieć to już lepiej umrzeć.
Czyli egzystencja głupka nie jest warta życia.

Jezeli smierć jest obiektywnie lepsza od życia z uwagi na defekt intelektu, to można ją z czystym sercem zalecić bliźniemu. Bliźni może być na tyle głupi, że może nie zrozumieć, że śmierć dla niego jest czymś znacznie lepszym niż to jego marne przerabianie tlenu na CO2.

Ciekaw jestem, o jakiego tradi- kaplana może chodzić?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #51 dnia: Marca 11, 2020, 19:53:59 pm »

terapii, albo odmowa podjęcia kroków zmniejszających ryzyko własnego zarażenia nie są może dobrym uczynkiem (choć mogą być, zależnie od intencji), ale definitywnie nie są grzechem.

Granica pomiędzy powyższym a eutanazją zdaje się być dość niewyraźna, ale myślę, że można ją jednoznacznie wytyczyć.

Trudno tutaj jednoznacznie cokolwiek wytyczyć.
Na pewno grzechem nie będzie odmowa uporczywej terapii i przedłużania życia "na siłę" gdy wiąże się to tylko z kolejną dawką cierpienia. Dlatego dajemy np. osobom w końcowych stadiach nowotworu spokojnie umrzeć i nie katujemy ich kolejnymi chemioterapiami wiedząc że to nie ma sensu.

Zupełnie inną sytuację widzę w przypadku, gdy np. ojciec czwórki dzieci nie chce się poddać leczeniu, które może go z powrotem przywrócić do zdrowia (nie wiem, powiedzmy operacja wyrostka). To już jest ogromna nieodpowiedzialność i wg mnie jak najbardziej poważny grzech.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #52 dnia: Marca 11, 2020, 20:23:08 pm »

Zupełnie inną sytuację widzę w przypadku, gdy np. ojciec czwórki dzieci nie chce się poddać leczeniu, które może go z powrotem przywrócić do zdrowia (nie wiem, powiedzmy operacja wyrostka). To już jest ogromna nieodpowiedzialność i wg mnie jak najbardziej poważny grzech.
Hmm... Czyli uciekanie od cierpienia=nie grzech, a uciekanie od odpowiedzialności=grzech?

Ale OK, to rozważmy wariant a la Arthur Miller: ten Pański ojciec czwórki dzieci (dajmy na to, że są już dorastające) nie chce iść na operację wyrostka, bo jest bezrobotny i nie mają za co żyć, ale ma dość duże ubezpieczenie na życie, więc dzieci będą zabezpieczone po jego śmierci.

Grzech czy nie?

Niezależnie od powyższego, pozwolę sobie dodać jeszcze jedno: dla mnie osobiście uznanie, że grzechem jest niepoddanie  się jakiejś procedurze medycznej jest bardzo problematyczne, bo to oznacza, że coś jest  grzechem teraz, a w poprzednich stuleciach (kiedy danej procedury nie znano) grzechem nie było.
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2020, 20:34:39 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #53 dnia: Marca 11, 2020, 20:38:47 pm »

Ale OK, to rozważmy wariant a la Arthur Miller: ten Pański ojciec czwórki dzieci...
To się nazywa kazuistyka.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #54 dnia: Marca 11, 2020, 20:54:29 pm »

To się nazywa kazuistyka.

W takim razie kazuistyką był też przykład podany przez p. Natanaela.

Jak by nie było, bronię tezy, że stosowanie lub niestosowanie się do zaleceń lekarzy/przemysłu farmaceutycznego/firm medycznych jest moralnie neutralne, i nie ma znamion grzechu, bo nie jest przekroczeniem żadnych przykazań.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #55 dnia: Marca 11, 2020, 22:17:25 pm »

Wracam do tematu: "Przekażcie sobie znak pokoju".
Przecież to wezwanie celebrans liturgii ma prawo opuścić.

Należałoby jednak na wstępie Mszy wyjaśnić wiernym swoje zamiary, które ma prawo wprowadzić w czyn, bez zgody Episkopatu. Czyli ogłosić, że nie będzie ani podawania sobie łapek, ani kręcenia się, by się chociaż do kogoś uśmiechnąć.
Tylko nadal należy być wpatrzonym w kierunku ołtarza i starać się zachowywać zgodnie z akcją liturgiczną, prowadzoną przez celebransa.

I już jeden punkt niezgody by odpadł.
Zauważam jednak, że w mojej okolicy brak odważnych proboszczów.
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #56 dnia: Marca 12, 2020, 00:02:20 am »

Cytuj
.     "lepiej umrzeć niż zgłupieć" ... i zdobył moje serce :)

Ten kaplan wypowiedzial te slowa (powyzej zacytowane) w odniesieniu do siebie. Gdybym na starosc miał zgłupieć to już lepiej umrzeć.
Czyli egzystencja głupka nie jest warta życia.

Jezeli smierć jest obiektywnie lepsza od życia z uwagi na defekt intelektu, to można ją z czystym sercem zalecić bliźniemu. Bliźni może być na tyle głupi, że może nie zrozumieć, że śmierć dla niego jest czymś znacznie lepszym niż to jego marne przerabianie tlenu na CO2.

Ciekaw jestem, o jakiego tradi- kaplana może chodzić?

Pan tak na poważnie czy się Pan zwyczajnie wydurnia?

Odpowiedź jaką usłyszałem i tutaj zacytowałem byłą sarkazmem, byłą kpiną z tych wszystkich wariatów kupujących 2 tony ryżu ponieważ na chorobę (o nikłej umieralności) zachorowało kilka czy kilkanaście osób w kraju!
Na świecie zapanowało takie szurostwo w związku z tym wirusem, że się Msze odwołuje na miesiąc w całym kraju (sic!) i jednym co może powiedzieć katolicki kapłan obserwując to wszystko, że lepiej "umrzeć" (bo przecież nikt nie umrze, to jest kilka czy kilkanaście osób chorych w 40 milionowym kraju) niż zwariować (bo ci wszyscy ludzie ewidentnie powariowali)! Skoro Pan nie zrozumiał tego genialnego sarkazmu to znaczy, że chyba nie najlepiej z Panem.

Dzisiaj słyszałem od mamy, że w ich miasteczku ośrodek zdrowia przestać przyjmować pacjentów a lekarz diagnozuje przez telefon!
Człowiekowi zaczyna brakować przekleństw "w języku elfów i ludzi" żeby skomentować to szaleństwo!




Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #57 dnia: Marca 12, 2020, 15:22:31 pm »

Mąż zakażonej spod Poznania jest szafarzem w parafii Czapury...

Żona jego zmarła.



https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/w-polsce/10306085/gdzie-jest-koronawirus-w-polsce-juz-44-potwierdzone-przypadki.html
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #58 dnia: Marca 12, 2020, 15:54:35 pm »

Zaczyna się wariant włoski w Kościele. jest "rekomendacja" dyspensy :

https://pl.aleteia.org/2020/03/12/episkopat-dyspensa-od-uczestnictwa-w-niedzielnej-mszy-swietej/?fbclid=IwAR02GHBpiKXqigodMlQ0_N8mRw97ng3CGqQzi7QGRgJ_hAWHZe8cxOan544
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #59 dnia: Marca 12, 2020, 17:22:54 pm »

Jestem ciekaw do czego by musiało dojść, żeby narody i władze (w tym kościelne) ugięły wreszcie karku i się zwróciły do Boga, może gdyby 50% społeczeństwa poumierało?
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 109 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koronawirus « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!