Forum Krzyż

Disputatio => Poczekalnia => Wątek zaczęty przez: Fragath w Czerwca 27, 2017, 20:59:00 pm

Tytuł: Ceremoniarze Papiescy
Wiadomość wysłana przez: Fragath w Czerwca 27, 2017, 20:59:00 pm
Oglądałem ostatnio transmisje z różnych mszy św. z Watykanu i zaintrygowało mnie zachowanie ceremoniarzy papieskich. Po pierwsze czy bezpośrednio papieżowi nie powinni asystować diakoni a nie prałaci w strojach w chórowych, wedle zasady że ceremoniarz nie powinni zajmować miejsca diakonów, tak jak widać to jak siedzą w prezbiterium (ceremoniarze przy tronie, diakoni zepchnięci poza "kadr"), czy przy okadzeniu papieżowi towarzyszą dwaj diakoni, oraz jakby inaczej jeden z ceremoniarzy bezpośrednio obok papieża.
Koleją rzeczą która mi się rzuca w oczy to liturgia słowa, jakkolwiek zrozumiem że przy modlitwie wiernych i czytaniach którą czytają "cywile" powinien asystować im jeden z ceremoniarzy - w szczególności że są to często ludzie którzy wykonują ten funkcje w Watykanie po raz pierwszy i ostatni raz w życiu, to procesja z ewangeliarzem do ambony jest dla mnie totalnym zaskoczeniem. Na 4 osóby z służby liturgicznej + diakon (którzy powinni być przećwiczoni) idzie 2 ceremoniarzy, jeden z służbą liturgiczną, drugi z diakonem, który chyba jest tylko po to by diakonowi otworzyć ewangeliarz. Ci ceremoniarze zaburzają niesamowicie jak ta procesja wygląda (symetria i te sprawy).

Czy służba liturgiczna i diakoni w watykanie są nie przygotowani i trzeba ich prowadzić ze rękę czy ja czegoś nie rozumiem? Co wy o tym sądzicie?
 
Tytuł: Odp: Ceremoniarze Papiescy
Wiadomość wysłana przez: pauluss w Czerwca 28, 2017, 19:27:49 pm
Czy służba liturgiczna i diakoni w watykanie są nie przygotowani i trzeba ich prowadzić ze rękę czy ja czegoś nie rozumiem? Co wy o tym sądzicie?
Zawsze tak bylo przeciez ;D