Forum Krzyż

Disputatio => Ogłoszenia pozostałe => Wątek zaczęty przez: traditio w Września 07, 2012, 09:49:23 am

Tytuł: Zapisy do Akademii Tradycja i Przyszłość
Wiadomość wysłana przez: traditio w Września 07, 2012, 09:49:23 am
Gdy dokoła liczy się to, co powierzchowne, doraźne i przyjemne – my w duchowym wysiłku szukamy „rozkoszy przedziwnych w swej czystości i trwałości;”

Gdy zewsząd osaczają nas szpetotą - my rozważamy starą prawdę, że „Piękno – na to jest – by się zmartwychwstawało”

Gdy mówią nam, że nie ma prawdy, bo każdy ma swoją „prawdę” - my sięgamy do dzieł tych, których chęć poznania jak się rzeczy mają i głód Prawdy – wyznaczały sens życia;

Gdy tak wielu pracuje nad tym, by w świat naszych pojęć wprowadzać zamęt – my wprowadzamy ład, kształcąc się u najlepszych Mistrzów, założycieli cywilizacji chrześcijańskiej;

Gdy ideologie obecne w mediach, szkole i w sztuce atakują naszą duszę – zwracamy się ku czystym źródłom naszej cywilizacji;

Wprowadzenie do filozofii

Co to jest filozofia - przedmiot i cel. Rola filozofii w rozumieniu polityki i cywilizacji. Rola filozofii w kulturze. Filozoficzne źródła współczesnych rewolucji. Kim jest człowiek? Antropologiczne podstawy współczesnej cywilizacji. Kryteria odróżniania dobra od zła. Etyka cnót – jak spełniać dobro? Cel życia ludzkiego w ujęciu filozoficznym.

Nauka o cywilizacjach z elementami historii Polski


Co to jest cywilizacja. Teorie cywilizacji. Koncepcja cywilizacji F. Konecznego. Charakterystyka cywilizacji łacińskiej i innych typów cywilizacji. Właściwości cywilizacyjne Polski na tle narodów Europy.

 

 

    Z Benedktem XVI o liturgii i Kościele

    Dla kogo Papież przywraca Mszę Trydencką? Msza Trydencka, a Sobór Watykański II. Czy na Mszy Trydenckiej „nikt nic nie rozumie”? Czy w Mszy Trydenckiej można aktywnie uczestniczyć? Czy Msza Trydencka jest potrzebna współczesnemu światu?

    O obudzeniu wrażliwości liturgicznej. Reforma liturgii i kryzys Kościoła – widziane oczami Benedykta XVI Przyszłość chrześcijaństwa zależy od liturgii.

     

Filozofia prawa


Z dziejów filozofii prawa. Co to jest prawo i dzięki czemu obowiązuje. Rodzaje praw (prawo naturalne, prawo stanowione, prawo zwyczajowe). Prawo a moralność. Prawa człowieka i prawa narodów – interpretacje i nadinterpretacje.

 

Filozofia polityki

Klasyczne rozumienie polityki. Nowożytne teorie polityki. Pochodzenie i legitymizacja władzy. Rozumienie państwa i przegląd ustrojów politycznych. Demokracja na tle ustrojów nowożytnych. Próba charakterystyki sytuacji politycznej i cywilizacyjnej w Polsce.

 

Elementy apologetyki Kościoła Katolickiego
Historia Kościoła: Kościół starożytności. Kościół średniowiecza. Kościół nowożytności. Kościół współczesny: kryzys czy zmiana tożsamości?. Kościół jako jedyny depozytariusz prawdy. Rozwój depozytu wiary? Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Kościół drogą zbawienia. Konieczność nauczania o rzeczach ostatecznych. Liturgia źródłem życia nadprzyrodzonego na teraz i na wieczność. Czy forma w liturgii jest nieważna? Kościół a państwo.

 

Pedagogika klasyczna

Pedagogika klasyczna a współczesne pedagogiki. Źródła kryzysu wychowania. Bez cnót nie ma wychowania. Cztery cnoty kardynalne – spoiwo cywilizacyjne. Wychowanie a nauczanie. Jak pracować nad charakterem? Jak radzić sobie z trudnościami wychowawczymi?

 

Prakseologia cywilizacyjna

Źródła kryzysu cywilizacji zachodniej i jego przejawy w Polsce. Rewolucja kulturalno - cywilizacyjna i jej narzędzia: media, sztuka, edukacja. Jaka moralność w działalności publicznej? Rehabilitacja cnót – warunek skuteczności w walce cywilizacyjnej. Rola katolików w walce cywilizacyjnej.

 

Wykładowcy

Wykładowcami Akademii są pracownicy wyższych uczelni, (KUL, UKSW, inne), a także osoby kompetentne, będące autorytetami w danej dziedzinie.

Dodatkowo, raz w miesiącu, odbywać się będą zajęcia konwersatoryjne, poświęcone szczegółowym zagadnieniom.

Zajęcia będą odbywać się przy kościele św. Klemensa Hofbauera przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie.

Szczegółowe informacje i zapisy:



Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

tel: 22 258 47 22

tel. kom: 601 31 33 75

e-mail: sekretariat@wieden1683.pl


http://www.wieden1683.pl/news/akademia-tradycja-i-przyszlosc-zapisy-i-szczegoly/