Forum Krzyż

Disputatio => Sprawy ogólne => Wątek zaczęty przez: ryszard1966 w Lipca 05, 2011, 08:19:49 am

Tytuł: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Lipca 05, 2011, 08:19:49 am
http://www.radiovaticana.org/pol/articolo.asp?c=501462
Tak tutaj mało na naszym Forum pisze się o Kościele w Chinach, ale myślę że jest to ważny temat. Jest tam cała masa biskupów uznawanych i nieuznawanych przez Stolicę Apostolską. Wydaje mi się, że dla Papieża jest to większy problem niż rozwiazanie sprawy z FSSPX. Bo sprawa dotyczy milionów chińskich katolików. Czy Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich to heretycy? Schizmatycy? Jak ich traktować?
Tytuł: Odp: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: Jean Gabriel Perboyre w Lipca 06, 2011, 12:14:54 pm
Bylo wielokrotnie
Tytuł: Odp: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Lipca 06, 2011, 13:12:23 pm
zliikwidować chińskich komunistów subito !!
Tytuł: Odp: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: Artur Rumpel w Lipca 06, 2011, 14:17:08 pm
zliikwidować chińskich komunistów subito !!

Ma Pan stuprocentową rację! W takich przypadkach najlepiej sprawdza się metoda warstwowa.
Tytuł: Odp: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lutego 03, 2018, 18:39:37 pm
Papież Franciszek postanowił znieść ekskomunikę i zaakceptować siedmiu biskupów katolickich wyznaczonych przez rząd chiński – podaje Wall Street Journal. Powołuje się przy tym na osobę znającą stan rokowań między Stolicą Apostolską a rządem ChRL. Przez wiele lat Watykan nie uznał święceń biskupów, które odbywały się wbrew papieżowi i które uznawano za nielegalne. Rzecznik Watykanu odmówił komentarza w tej sprawie.

Decyzja odzwierciedla dążenie Stolicy Apostolskiej do lepszych stosunków z Chinami, gdzie szybko rozwija się chrześcijaństwo, choć głównie w postaci protestantyzmu. Ma też się przyczynić do zakończenia podziału między kontrolowanym przez rząd tzw. "Kościołem patriotycznym", a większym, tzw. Kościołem katakumbowym wiernym Rzymowi. Według danych World Religion Database w Chinach w 2015 roku było 7,3 milionów katolików w Kościele wspieranym przez rząd i 10,5 miliona poza nim.

Kardynał Joseph Zen ze Kiun, emerytowany biskup Hongkongu ostrzegał przed jakąkolwiek umową między Chinami a Stolicą Apostolską uważając, że reżimem totalitarny nie jest godny zaufania. Jego następca, kardynał John Tong, który do sierpnia ub. roku był biskupem Hongkongu, nazwał zbliżenie „mniejszym złem”. Wall Street Journal powołując się na swoje źródło podaje, iż Watykan nieformalnie poinformował Pekin o decyzji papieża, która jeszcze nie została podpisana, ale która mogłaby zostać ogłoszona wiosną bieżącego roku. Wtedy to Pekin będzie musiał zaakceptować proponowaną umowę dającą papieżowi prawo weta wobec przyszłych kandydatów na biskupa, których Ojciec Święty zatwierdzałby lub zawetował po ich selekcji przez rząd chiński.

http://niedziela.pl/artykul/33602/Watykan-gotowy-plan-porozumienia-z
Tytuł: Odp: Jak rozwiązać problem w Kościele w Chinach?
Wiadomość wysłana przez: Anna M w Lipca 14, 2019, 10:21:00 am
Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych.
(...)
https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2019-06/chiny-zakaz-nieletni-kosciol-ewangelizacja-cervellera.html
Sprawy idą jeszcze dalej. Trwa walka z religią w Chinach. Władze niszczą miejsca kultu i zastraszają ludzi, aby informacje o tym nie przedostały się na zewnątrz.

Trwa usuwanie krzyży i demolowanie świątyń w Chinach

Jak podaje dziennik “La Croix“, komunistyczny reżim rozpoczął przymusowe usuwanie krzyży w miejscach publicznych oraz demolowanie niektórych świątyń. Powszechną praktyką jest także przeznaczanie budynku do użytku w innych celach. Przy jednej z takich akcji zamordowano żonę pastora, która protestowała przeciw wyburzeniu kościoła. Zastraszeni przez władze i obawiający się represji chrześcijanie nie chcą dzielić się ze światem tym, co ich spotyka.

Jeden z mieszkańców regionu Hebei wyznaje, że już sama dyskusja nad problemem może przynieść prześladowania. Wierni obawiają się odwetu w formie zniszczenia większej liczby kościołów i aresztowań księży. Takie dokonywane przez komunistów akty zemsty skutecznie odstraszyły niektórych duchownych. Wierni i księża nie ośmielają się publikować w Internecie wiadomości i zdjęć. Jeżeli nie spodobałyby się one władzy, przeprowadzono by śledztwo, odnaleziono autora i surowo go ukarano – przyznaje jeden z kapłanów.

https://ekai.pl/trwa-usuwanie-krzyzy-i-demolowanie-swiatyn-w-chinach/