Forum Krzyż

Disputatio => Sprawy ogólne => Wątek zaczęty przez: Mainchin w Kwietnia 24, 2009, 19:45:10 pm

Tytuł: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Mainchin w Kwietnia 24, 2009, 19:45:10 pm
Znalazłem na YouTube następujący film:
http://www.youtube.com/watch?v=L2xX8tWaTx4
czy ktoś wie, kim są ci zakonnicy? 
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Sebastianus w Kwietnia 24, 2009, 19:53:04 pm
http://krzyz.katolicy.net/index.php?topic=63.msg13294#msg13294
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: kurak w Kwietnia 24, 2009, 19:53:27 pm
Mysle,ze Franciszkanie.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Mainchin w Kwietnia 24, 2009, 19:57:04 pm
Jasne, że franciszkanie, ale jakiej "maści", jeśli się tak można wyrazić.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Sebastianus w Kwietnia 24, 2009, 19:59:29 pm
Jasne, że franciszkanie, ale jakiej "maści", jeśli się tak można wyrazić.

No przecież Pan Bartek napisał wyraźnie:
Cytuj
Odpowiedź w komentarzu pod filmem.
„Toca de Assis” - ruch posługujący ubogim, oparty o duchowość ODŚ i kult Najświętszego Sakramentu.
http://www.tocadeassis.org.br/
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bobek1995 w Lipca 13, 2012, 18:29:46 pm
Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak jest z tym ubóstwem u zakonników? Czy pozbywają się oni wszystkiego czy mogą zachować sobie coś, co nie szkodzi im w oddaniu się Bogu (Pismo Święte, książki religijne bądź też i nie religijne)?
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 13, 2012, 18:54:27 pm
Zależy od zakonu i od przydzielonych zadań. Jeśli zakonnik jest biblistą, czy z innych względów pewne książki są mu potrzebne do pracy duszpasterskiej, wiadomo że dostęp do nich będzie miał ułatwiony.

Dla przykładu, informacja ze strony Franciszkanów Niepokalanej:

Ubóstwo ewangeliczne, ubóstwo duchowe, musi być przez braci i siostry przeżywane także w widocznej formie (w celach, wyposażeniu, ubiorze, narzędziach pracy). Musi być przeżywane w niepewności ekonomicznej, z wykluczeniem jakiegokolwiek stałego dochodu i wszystkiego, co tylko jest zbyteczne (np. papierosy). Życie w ubóstwie powinna ożywiać bezgraniczna ufność w Opatrzność Bożą i matczyną opiekę Matki Najświętszej, których nigdy nie zabraknie. Od samego bowiem początku w Domach Maryi i Domach Niepokalanej spożywało się tylko to, co przyniosła Opatrzność, bez kupowania pożywienia.

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2009/03/siostry-franciszkanki-niepokalanej.html
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bobek1995 w Lipca 13, 2012, 19:10:34 pm
Najbardziej interesuję mnie zakon dominikanów i jezuitów.

Czy ślubując ubóstwo zakonnik nie może posiadać książek, które nie będą mu potrzebne (np. historyczne) w wykonywaniu jego czynności?
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: ryszard1966 w Lipca 13, 2012, 19:25:38 pm
Patrząc na współczesnych dominikanów i jezuitów tą wąpię czy przestrzegają ubóstwa.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bobek1995 w Lipca 13, 2012, 19:39:33 pm
Ale ja mówię o przedsoborowych. O tych posoborowych "zakonnikach" szkoda gadać.

Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: JRWF w Lipca 13, 2012, 21:25:07 pm
Ale ja mówię o przedsoborowych. O tych posoborowych "zakonnikach" szkoda gadać.

Niby wiadomo co chciał Pan powiedzieć, ale niechże Pan będzie troszkę bardziej precyzyjny - proszę nie generalizować, bo wielu zakonników ("posoborowych") mógłby Pan tym jednym zdaniem skrzywdzić.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bobek1995 w Lipca 14, 2012, 07:18:14 am
Może i racja, że mogłem niejednego zakonnika obrazić - PRZEPRASZAM!

Ale co do posoborowych zakonów, proszę zobaczyć na jezuitów (moja nauczycielka od religii mówiła nam " Czego w Kościele nie ma, to już jest u jezuitów". Zresztą wiele zakonów posoborowych porzuciło zasady założycieli zakonów.

Ale wracając do ubóstwa: może mi ktoś powiedzieć jak jest z jezuitami i dominikanami? Chodzi mi głównie o posiadanie kilku ważnych rzeczy.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 14, 2012, 10:24:58 am
Najbardziej interesuję mnie zakon dominikanów i jezuitów.

Czy ślubując ubóstwo zakonnik nie może posiadać książek, które nie będą mu potrzebne (np. historyczne) w wykonywaniu jego czynności?

Trochę bokotemacząc... 2 lata temu pewien sympatyczny dominikanin (http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,3758.msg79500.html#msg79500) wspominał na forum:

"w naszym klasztorze w Brukseli, w bibliotece jest wielka szafa, zamykana na wielki klucz, z którego mogli korzystać tylko Magistri Sanctae Theologiae, bo w szafie były książki zakazane... zresztą stolik do ich przeglądania jest tak skonstruowany, żeby uniemożliwić wygodne postawę przy jej czytaniu, a i tak podczas jej czytania musiał być w lektorium któryś z klasztornych bibliotekarzy również z tytułem MST"
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bobek1995 w Lipca 14, 2012, 14:50:28 pm
Dziękuje za pomoc. Mam jeszcze jedno prośbę: czy może mi ktoś polecić jakąś książkę opisującą wszystkie zakony?
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Lipca 16, 2012, 09:01:10 am
Dziękuje za pomoc. Mam jeszcze jedno prośbę: czy może mi ktoś polecić jakąś książkę opisującą wszystkie zakony?

Kojarzę tylko "Leksykon zakonów w Polsce":
http://www.wolnorynkowa.pl/zajrzyj-do-ksiazki/666
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: thomas12345 w Sierpnia 14, 2012, 16:20:35 pm
Co zakonnicy, na przykład kapucyni, nosili pod habitami przed reformą konstytucji? Czy też zwykłe spodnie i koszule, czy przepisy były bardziej restrykcyjne?
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Sierpnia 14, 2012, 16:35:34 pm
U dominikanów:
Każdy Magister Sanctae Theologiae w naszym Zakonie miał oprócz prawa noszenia pierścienia, biretu, spodni (sic, czarne spodnie tylko dla nich - reszta miał specjalne kalesony albo halki)
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: thomas12345 w Sierpnia 14, 2012, 16:39:20 pm
To znaczy cos w stylu "koszul" nie było? Nago na górze? Bo nie bardzo czaję co to są te halki.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: superfluus w Sierpnia 15, 2012, 07:58:09 am
Wszystko zaczęło się wraz ze reformami zakonnymi OP w XIXw. we Francji (po I WŚ przyszło to też do Polski i trwało nawet do lat 80. XXw.) Tego typu "halki" były zapinane pod szyją - tak więc nie było nago na górze  ;)  pod halką noszono normalnie bieliznę. MST zakładali sobie koszule z mankietami i spinkami oraz spodnie, nie-MST nosili sobie owe halki plus specjalne kalesony (czasem ze specjalną otwieraną "klapą" z tyłu do celów wiadomych). aby zaś nie było widać tych kalesonów wciągano je w długie białe skarpety/owijacze (być może też MST tak robili ze spodniami, ale tu nie zdołałem dopytać). Do tego czarne buty, rzadziej sandały. było więc to spore odchylenie od pierwotnych tradycji zakonnych, gdzie sandały były podstawą.
W tych wszystkich "cudach" chodziło  o to, żeby spod habitu na wysokości szyi czy łydek nie wychodził strój świecki - widziałem jeszcze takie obyczaje w odrestaurowanej prowincji czeskiej i prowincji tuluzkiej OP. tam nawet jeśli ktoś zakładał koszulę z kołnierzykiem, to jeszcze na to wkładał krótką halkę, aby nie było widać tego kołnierzyka.
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Sierpnia 16, 2012, 09:18:13 am
Odchodząc od tematu gaci, pozwolę sobie przytoczyć dokument obrazujący dawną, "trydencką" wszechwładzę przełożonych zakonnych w sprawach duchowych - ukróconą w końcu XIX wieku i później, wydaniem w roku 1917 nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego.

-----
DEKRET PAPIESKI.
Quemadmodum Omnium.

Św. Kongregacja biskupów i zakonników ogłosiła, dnia 17 grudnia 1890 r., dekret w bardzo ważnej materji, tyczącej się rachunku sumienia, obowiązków i praw, służących spowiednikom, w zgromadzeniach żeńskich i męskich.

Ponieważ dekret ten powinien być czytany co rok w każdem zgromadzeniu, ograniczymy się tu na podaniu dokładnego streszczenia.

I.

Pierwszy punkt tyczy się tego, co nazywają w zgromadzeniu rachunkiem sumienia, albo odkryciem sumienia przed przełożoną albo przed przełożonym.

Dekret ten znosi obowiązek rachunku sumienia przed przełożonymi tak w zgromadzeniach męskich jak i żeńskich, bądź ślubów uroczystych, bądź prostych. Zakazuje nadto przełożonym wymagać albo radzić składanie takich rachunków, wpływając na to w jakikolwiek sposób. Wreszcie, pozwala zakonnikom i zakonnicom, jeżeli tego pragną, odkryć sumienie przełożonym swoim ale dobrowolnie.

II.

Drugi punkt tyczy się spowiedników nadzwyczajnych.

Ojciec św. chce, aby oprócz okoliczności, wymienionych w konstytucji ,,Pastoralis curae" Benedykta XIV, przełożeni z łatwością pozwalali swoim podwładnym udawać się do spowiednika nadzwyczajnego, ile razy podwładni potrzebować tego będą, dla pokoju swego sumienia. Zakazuje przełożonym pytać się o przyczynę, dla której proszą podwładni o spowiednika nadzwyczajnego, ani okazywać niezadowolenia z tego powodu. Biskupi obowiązani są wyznaczyć kilku kapłanów, mieszkających w bliskości zgromadzeń żeńskich, aby zakonnice z łatwością mogły się do nich udawać.

III.

Trzeci punkt tyczy się Komunji św.

Wszystko, co się tyczy Komunji św. zostawione jest władzy spowiednika zwyczajnego albo nadzwyczajnego. Przełożeni nie mogą wzbronić Komunji św. chyba w takim razie, gdyby, po odbytej ostatniej spowiedzi, zakonnik lub zakonnica dopuścili się ciężkiego grzechu widocznego, albo gdyby dali zgromadzeniu zgorszenie. Co się tyczy Komunji częstszej niż reguła pozwala, sam tylko spowiednik ma prawo na to pozwolić pod warunkiem, aby zakonnik albo zakonnica uwiadomili o tem swoich przełożonych. Jeżeli przełożeni uważać będą, że mają słuszne i ważne przyczyny wzbronienia częstszej albo codziennej Komunji Św., powinni uwiadomić o tem spowiednika, zdając się zupełnie na jego sąd.

IV.

Dekret z 17. grudnia 1890 r. , oznaczony zwykle „Quemadmodum", od którego to słowa się zaczyna, jest aktem prawnym, tyczącym się życia zakonnego; on stanowi prawo w tych szczególnych punktach i obowiązuje na sumieniu i stale wszystkich, do których się odnosi, w całym świecie, gdzie ogłoszony być powinien.


Źródło: "Reguła i konstytucje Polskich Sióstr św. Józefa w Stevens Point, Wis.", A.D. 1904, strony 95-99
http://home.us.archive.org/stream/reguaikonstytucj00sist/#page/n1/mode/2up
Tytuł: Odp: Kącik zakonny
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Sierpnia 28, 2012, 13:16:43 pm
W "Encyklopedji Kościelnej" Nowodworskiego czytamy, że po józefińskich kasatach klasztorów dominikanów obserwantów tylko jeden klasztor, mianowicie św. Trójcy w Krakowie, przyjął w II połowie XIX wieku "ściślejszą regułę". Jak długo przy niej pozostał?