Forum Krzyż

Disputatio => [Archiwum] => Metropolia przemyska => Wątek zaczęty przez: Sigfried w Czerwca 23, 2010, 10:49:09 am

Tytuł: JASŁO
Wiadomość wysłana przez: Sigfried w Czerwca 23, 2010, 10:49:09 am
Czy na forum nie ma nikogo z Jasła? Nic nie slychac o KRR w tym miescie pelnym wielkich klasztorow (jest tam klasztor franiszkanow jeden z najwiekszych w Polsce i imponujacy klasztor wizytek). Znajomy ksiadz, ktory do polowy lat 80-tych regularnie tam przebywal, wspominal, ze jeszcze do 82-83 r. byla w Klasztorze oo. Franciszkanow odprawiana Msza, jak to mowiono wowczas "dla starszych ludzi" w rycie trydenckim o godz. 16 w kazda niedziele, potem zastapiono ja Novusem po lacinie a nastepnie zlikwidowano. Czas powrocic do zrodel!
Moze Jasło jest niedaleko od Tarnowa, Rzeszowa i 2 h drogi od Krakowa ale regularna tridentina napewno by sie tu niezle przyjela.
Tytuł: Odp: JASŁO
Wiadomość wysłana przez: Wiedhold w Czerwca 23, 2010, 12:47:25 pm
Wiem, że przed paroma laty był jakiś ksiądz w Jaśle, który zamawiał szaty wg starego kroju i prywatnie odprawiał. Trzeba by go zlokalizować.
Tytuł: Odp: JASŁO
Wiadomość wysłana przez: Nathanael w Lipca 20, 2010, 22:18:42 pm
Pierwsza publiczna Msza w - co prawda nie samym Jaśle, ale - powiecie jasielskim:

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/07/msza-trydencka-na-rekolekcjach-dla.html (http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/07/msza-trydencka-na-rekolekcjach-dla.html)

Cytuj
Dziś, odpowiadając na zaproszenie kapłanów prowadzących rekolekcje Liturgicznej Służby Ołtarza z Diecezji Rzeszowskiej, ks. Krzysztof Tyburowski odprawił cichą Mszę świętą dla grupy ponad stu ministrantów. Poprzedzona była ona prelekcją, w której moderator Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej nakreślił krótko historię liturgii rzymskiej, a także mówił o tym, jak wielkim zaszczytem jest służba ministrancka. Wydarzenie to miało miejsce w malowniczej miejscowości, jaką jest Kotań (wieś znajdująca się w Beskidzie Niskim, otoczona lasami Magurskiego Parku Narodowego), gdzie znajduje się jeden z diecezjalnych ośrodków rekolekcyjnych.