Forum Krzyż

Disputatio => Poczekalnia => Wątek zaczęty przez: xinspe w Stycznia 24, 2010, 22:08:40 pm

Tytuł: [Powitanie] xinspe
Wiadomość wysłana przez: xinspe w Stycznia 24, 2010, 22:08:40 pm
Laudetur Iesus Christus!

forum krzyż czytuję namiętnie od ponad roku. niestety z braku czasu nie rejestrowałem się, uczyniłem to teraz na prośbę porysa, z którym tydzień temu miałem przyjemność słuzyć na Mszy Św. w Dąbrowie.

pozwolę sobie zadać na sam poczatek pytanie - czy modlitwy eucharystyczne w mszach z udziałem dzieci zostały już oficjalnie wycofane i celebransi nie mogą ich używać?

z Bogiem!
Tytuł: Odp: [Powitanie] xinspe
Wiadomość wysłana przez: avars w Stycznia 24, 2010, 22:47:51 pm
Witam i życzę zadomowienia się na FK.


A co do pytania - również dziś o tym myślałem (jak długo jeszcze...? ), kiedy znalazłem się o 12.30 na Mszy Św. (jak się okazało dla dzieci) w Katedrze św. Jana w Wa-wie.  Na ww. Mszy wystąpiły wszytkie podstawowe przypadłości "Mszy z udziałem dzieci" - akt pokuty deformujący u zarania życia chrześcijańskiego samą świadomość istoty grzechu (tzn.  piosenka" Przepraszam Cię Boże skrzywdzony w człowieku...") i brak Kyrie, brak drugiego czytania, dialogowane kazanie, brak Credo, oczywiście odpowiednia modlitwa eucharystyczna i na koniec .. loteria fantowa.

W sumie zaskoczenie, mimo , że wszystko już nie raz widziałem np. we własnej parafii , ponieważ naiwnie myślałem, że do Katedry warszawskiej to nie wtargnęlo, a przynajmniej  w tak pełnym wydaniu. Dotychczas nie byłem chyba nigdy tamże na Mszy o 12.30, więc próba znalezienia południowej Mszy w ogrzewanym kościele, w której można byłoby spokojnie uczestniczyć mimo dzisiejszego mrozu,  skończyła się zarysowanym wyżej dośwoiadczeniem.

Również byłbym ciekawy1 :-), czy coś wiadomo w sprawie formularza Mszy z udziałem dzieci. Moze ktoś ma aktualne wiadomości?   
Tytuł: Odp: [Powitanie] xinspe
Wiadomość wysłana przez: Jarod w Stycznia 25, 2010, 07:01:01 am
Z tego co pamietam to Stolica Apostolska wycofala (albo dopiero wycofa od kolejnej edycji) te Modlitwy Eucharystyczne z wydania typicznego Mszalu. Tym nie mniej konferencje episkopatu moga je zostawic w wydaniach "narodowych". Nie ma co marzyc, ze bedzie jakis ban na ich uzywanie. Na razie jet tylko delikatna sugestia. aby ich nie uzywac.