Forum Krzyż

Disputatio => Poczekalnia => Wątek zaczęty przez: cogito w Grudnia 01, 2020, 00:59:46 am

Tytuł: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: cogito w Grudnia 01, 2020, 00:59:46 am
Jakiś czas temu wpadłem na facebooku na stronę dotyczącą powstawania filmu dokumentalnego o Mszy Świętej. Nie będę linkował, wystarczy w google wpisać: trudno być katolikiem.

Do filmu przeprowadzono już kilka wywiadów m.in. z abp Lengą, x. Stehlinem, x. Wawrzynem, x. Kneblewskim czy p. Braunem. Nazwiska chyba dobrze znane w środowisku szeroko pojętej tradycji.

Co państwo myślicie na ten temat? Czy film to jest dobry sposób "promocji" Mszy Świętej? Temat wagi ciężkiej, łatwo popełnić błąd, a to już nie przelewki. I tak mamy dwie strony: FSSPX i indult. Jak państwo myślicie, to łączenie środowisk to dobry pomysł? A jeśli wyjść z założenia, że należy spojrzeć z każdej perspektywy, to dlaczego nie przeprowadzić wywiadu np. z x. Trytkiem, x. Śniadochem czy x. Woźnickim (nie wrzucam tych kapłanów do "jednego wora", po prostu z tego co wyczytałem, nie ma ich w planach)?

Tytuł: Odp: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: Kacper w Lipca 06, 2021, 23:39:29 pm
Autorzy traf chciał, że neofitują się chyba w FSSPX, ale w filmach na yt wrzucają i IBP i FSSP, więc co cieszy nie ograniczają się do piusowców. Oczywiście poleciała już na nich fala sceptycyzmu, ja jestem entuzjastą ich działania. Wiadomo, że mają filmiki subiektywnie lepsze i gorsze bo przedstawiają tradycję od obydwu stron - i to jest ok. Jestem ciekaw jak wyjdzie film i kibicuję, bo narzekać, że coś nie tak to każdy potrafi.
Tytuł: Odp: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: Iustus w Lipca 12, 2021, 22:34:38 pm
Film to jest tylko medium. Medium samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Nie znam treści zawartych w tym filmie, ale materiały, które umieszczają na swoim kanale są i ciekawe i merytoryczne. Na pewno wyjaśniają istotę Mszy Wszechczasów. Są tam materiały, które są w zasadzie streszczeniem książek o Mszy Świętej. Jedna seria jest tam oparta na książce Ks. Feliks Cozela T.J. "Msza Święta - Jej znaczenie, korzyści, obrzędy i sposoby słuchania".

Co do "scalania" środowisk, to podejście troszkę polityczne. Jeden jest Pasterz i owczarnia i do tej owczarni trzeba ściągać.
Tytuł: Odp: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: Licht w Lipca 12, 2021, 22:54:00 pm
Czekam na to jaki kształt ostatecznie przyjmie film. Moim bardzo subiektywnym zdaniem film powinien być nieco mniej doktrynalny, a bardziej estetyzujący - taki trochę, żeby nie było się do czego przyczepić: są katolicy którzy odkryli piekno liturgii w ciszy, łacinie i chorale. Na szczęście Rzym już wszystko zatwierdził, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby msza w NFRR rozwijała się i służyła zbawieniu coraz większej liczby ludzi, prawda? ;)
Może się jednak okazać, że dla kogoś z zewnątrz znaczna liczba kapłanów FSSPX ("oni obrażali NASZEGO papieza") albo postać abp Lengi ("on nie uznaje papieza") to będzie o wiele za dużo, żeby sięgnąć po ten film... Obym się mylił, ale nasi przeciwnicy z pewnością to wykorzystają.

"Estetyzujace" podejście, o które mi chodziło - film o tradycyjnych benedyktynach z Nursji:
https://m.youtube.com/watch?v=OO9ad-hwG40
Tytuł: Odp: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: Iustus w Lipca 15, 2021, 17:16:10 pm
Właśnie na kanale Trudno Być Katolikiem pojawił się komentarz odnośnie ich projektu i pracy nad tworzonym przez nich filmem o Mszy Wszechczasów zatytułowanym "Ukryty Skarb Kościoła (https://www.youtube.com/watch?v=nbpkS7bU5tI)".
Tytuł: Odp: Film dokumentalny o Mszy Świętej
Wiadomość wysłana przez: Kefasz w Lipca 26, 2021, 23:37:20 pm
O teraz bardzo trudno.