Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:51:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ekskomunika dla łódzkiego ewangelizatora
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Ekskomunika dla łódzkiego ewangelizatora  (Przeczytany 15162 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #30 dnia: Czerwca 28, 2019, 23:58:00 pm »

Kolejny kaplan odchodzi. Lublin, duszpasterstwo akademickie:

Wszedłem do mojego nowego mieszkania. Pierwszy raz od 9 lat nie przeprowadzam się na plebanię, tylko do mieszkania w bloku. Będę zwykłym sąsiadem moich sąsiadów. Tak, oficjalnie poszedłem na urlop." – napisał lubelski duchowny na Facebooku. "Od najbliższej niedzieli nie będę wykonywał czynności kapłańskich. Będę żył i pracował jak inni świeccy ludzie. Decyzja, którą podjąłem może wydawać się dla niektórych niespodziewana. Ale to jest decyzja, do której dojrzewałem od dawna, nawet bardzo dawna."

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-ksiadz-odchodzi-z-kaplanstwa-oficjalnie-poszedlem-na-urlop,n,1000245443.html
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #31 dnia: Czerwca 29, 2019, 23:38:43 pm »

Bardzo rozsądny komentarz rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza.

– Kapłaństwo nie jest umową o pracę – napisał dziś na Twitterze ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Zgadza się na nie dorosły człowiek, który przyjmuje blaski i cienie tej posługi, trwając w wierności Chrystusowi. Często odchodzący ksiądz używa argumentów, że wyzwoliła go ta decyzja, jak długo do niej dojrzewał, jak bardzo jest teraz szczęśliwy. Jest to próba racjonalizacji dramatu, który rozegrał się i rozgrywa w życiu księdza rezygnującego z kapłaństwa. Radykalne zmiany budzą euforię, ale przejściową. Często mają też drugie dno.

Rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej przyznaje we wpisie na Twitterze, że nie chce komentować szczegółów decyzji ks. Kachnowicza.

– Jej powody są bardziej skomplikowane, niż poruszające skądinąd wyjaśnienia na Facebooku – zaznacza ks. Jaszcz. – Łukaszowi życzę jak najlepiej. Znamy się jeszcze z lat studiów w seminarium. I dodaje: – Wiele osób gratulowało ks. Kachnowiczowi podjętej decyzji. To tak, jak by pogratulować mężowi, że nie dochowuje wierności swojej żonie. Wierność jest czymś fundamentalnym nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie. Bijącym brawo odchodzącemu kapłanowi proponuję ponowną refleksję nad relacjami łączącymi Jezusa i Jego uczniów. Może ks. Łukasz tak jak św. Piotr po błędzie podejmie na nowo trud wierności, kochając Jezusa w Jego kapłaństwie. Tego mu z całego serca życzę – kończy swój wpis rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lubelski-ksiadz-zapowiedzial-odejscie-z-kaplanstwa-rzecznik-archidiecezji-kaplanstwo-nie-jest-umowa-o-prace,n,1000245638.html


Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #32 dnia: Czerwca 30, 2019, 14:06:20 pm »

Cytuj
. Bardzo rozsądny komentarz rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza. 

Bardzo rozsądny komentarz - a co w tym komentarzu do smutnej sprawy jest takiego 'bardzo'?

Przypomina mi sie smutna sprawa pijanego biskupa warszawskiego, ktory po domowce jadac na daczę odpocząć, zakonczył podróż Toyotą na latarni. Przyjechala policja i zwinęła nieszczesnika. No i rozpoczęła się PR owska akcja internetowa młodych katolików, z ktorej wynikało, ze bp jest właściwie bohaterem, bo dał przyklad jak sie zachować w takiej sytuacji, zatem Santo Presto! A mógł przecież pobić policjantów i uciec ;D

Co do licha takiego rozsadnego mozna powiedziec? Moze rozsadne by było porozmawiac otwarcie w wspolnocie Kosciola o przyczynach tych zjawisk.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #33 dnia: Czerwca 30, 2019, 23:27:52 pm »

Cytuj
. Bardzo rozsądny komentarz rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza. 

Bardzo rozsądny komentarz - a co w tym komentarzu do smutnej sprawy jest takiego 'bardzo'?


A to bardzo rozsądne, że powiedział krótko i treściwie, jak; "Kapłaństwo nie jest umową o pracę (...) – Wiele osób gratulowało ks. Kachnowiczowi podjętej decyzji. To tak, jak by pogratulować mężowi, że nie dochowuje wierności swojej żonie. Wierność jest czymś fundamentalnym nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie. Bijącym brawo odchodzącemu kapłanowi proponuję ponowną refleksję nad relacjami łączącymi Jezusa i Jego uczniów."

I nie wiem jaki związek z tą sprawą ma pijany biskup warszawski. I ja też proponuję panu refleksję nad tym co pan wypisuje.

Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #34 dnia: Lipca 01, 2019, 00:07:39 am »

Cytuj
. Bardzo rozsądny komentarz rzecznika archidiecezji lubelskiej na publiczną zapowiedź odejścia z kapłaństwa lubelskiego duchownego ks. Łukasza Kachnowicza. 

Bardzo rozsądny komentarz - a co w tym komentarzu do smutnej sprawy jest takiego 'bardzo'?


A to bardzo rozsądne, że powiedział krótko i treściwie, jak; "Kapłaństwo nie jest umową o pracę (...) – Wiele osób gratulowało ks. Kachnowiczowi podjętej decyzji. To tak, jak by pogratulować mężowi, że nie dochowuje wierności swojej żonie. Wierność jest czymś fundamentalnym nie tylko w małżeństwie, ale także w kapłaństwie. Bijącym brawo odchodzącemu kapłanowi proponuję ponowną refleksję nad relacjami łączącymi Jezusa i Jego uczniów."


Przecież takiego moralizowania nasłuchał się już ks. Łukasz w seminarium. Podobne teksty sam wygłaszał do wiernych od ambony. Myślę, że biskup powinien zastanowić się nad swoim seminarium, poziomem przekazywanej formacji doktrynalnej no i oceną seminarzystów.
Rzecznik diecezjalny bezrefleksyjnie klepie gładkie teksty, które nic nie wniosą do znalezienia przyczyny takiego stanu.

Wydaje mi się, że odejść z kapłaństwa będzie więcej.
Związane to może być z koniunkturą ekonomiczną i mniejszymi problemami ze znalezieniem pracy i poukładaniem sobie życia. Jeden ze znanych księży mówił kiedyś, że wielu trwa w kapłaństwie bo boi się, że nie poradzi sobie "w cywilu", bezrobocie, niezaradność.
Pamiętajmy, że seminarium a potem często praca na parafii odcina księdza na wiele lat od życie takiego jakim żyjemy my. Oczywiście piszę o tu Polsce.
Był taki zwyczaj w seminariach (posoborowych) we Francji, że po roku lub dwóch latach (nie pamiętam) seminarzyści wracali na rok do życia swieckiego; pracy, kolegów, koleżanek - tak na próbę. Jeżeli decydował się na powrót do seminarium to kontynuował kształcenie i mógł być wyświęcony.

« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2019, 00:11:24 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #35 dnia: Lipca 01, 2019, 11:48:14 am »

Rozważania abp Fultona Sheena:

Przyczyny kapłańskiego upadku (1)

"Pierwszym i najważniejszym czynnikiem upadku Piotra, podobnie jak upadku każdego kapłana, jest bez wątpienia zaniedbanie modlitwy. Wchodząc do Ogrodu Oliwnego, nasz Pan powiedział: „Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Łk 22, 40). Gdy Chrystus doświadczał agonii w Ogrójcu, Ten, który był bez grzechu, zaczął odczuwać jego konsekwencje, jak gdyby był to Jego własny grzech."
(...)
https://abpsheen.pl/2019/07/01/przyczyny-kaplanskiego-upadku-1/



Przyczyny kapłańskiego upadku (2)

Następnym etapem w duchowym upadku kapłana jest zastępowanie modlitwy pracą. Jest on zbyt zajęty, by się modlić; nie ma czasu na rozmyślania. Staje się tak aktywny, że zaczyna lubować się w tym, co niepospolite. Oddaje się niekończącym się wizytom, spotkaniom i konferencjom. Jest zbyt zajęty, by upaść na kolana, lecz starcza mu czasu na to, by wymachiwać mieczem i grzmieć przeciw urzędnikom państwowym oraz złym politykom. Robi dokładnie to, co uczynił święty Piotr w Ogrójcu, gdy Judasz i żołnierze przyszli, aby pojmać naszego Pana.
(...)
https://abpsheen.pl/2019/07/02/przyczyny-kaplanskiego-upadku-2/



Przyczyny kapłańskiego upadku (3)

Rezygnacja z umartwień: letniość

Po tym, jak kapłan zarzuci rozmyślania i wypełni swe dni „aktywizmem”, jego następnym krokiem w dół jest rezygnacja z umartwień i wynikająca z niej letniość: „A Piotr szedł za Nim z daleka” (Mt 26, 58).
(...)
https://abpsheen.pl/2019/07/03/przyczyny-kaplanskiego-upadku-3/



Przyczyny kapłańskiego upadku (4)

Zaspokajanie potrzeb, emocji i pociech stworzenia

Piotr najpierw zarzucił modlitwę, później działał, a następnie porzucił umartwienie. Gdy nadchodzi chwila kryzysu, zajmuje wygodną pozycję przy ogniu: najpierw stojącą, a potem siedzącą.

Skutek jest taki, że – będąc z dala od Pana – Szymon napotyka na okazję do grzechu. Brakuje mu czasu na modlitwę, lecz znajduje czas na rozmowę. Choć Jezus był daleko, dziewczyna była blisko. Usta Piotra, które dopiero co skosztowały Eucharystycznej Uczty Życia, wypowiadają teraz kłamstwo. Jeszcze przed chwilą gotowy był umrzeć z Chrystusem. Teraz, bez Niego, brakuje mu odwagi, by oprzeć się kobiecej ciekawości.
(...)
https://abpsheen.pl/2019/07/04/przyczyny-kaplanskiego-upadku-4/


« Ostatnia zmiana: Lipca 04, 2019, 17:22:32 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #36 dnia: Lipca 04, 2019, 17:21:47 pm »

"Parafianie, którzy powinni przyjść z prawdziwą pomocą wyrażając kulturalnie, acz stanowczo swoja dezaprobatę, okazują się tymi, którzy stojącego nad przepaścią z uśmiechem na twarzy popychają w dół. Tu już nie chodzi o samo porzucenie kapłaństwa. Tylko sposób w jaki się ono dokonuje. Nie jest to odejście w ciszy i wstydzie, ale z poczuciem pewnego bohaterstwa. Zgorszenie nie ma znaczenia. Czytając relacje prasowe z tych wydarzeń zastanawiałem się, czy podobnymi brawami wierni nagrodziliby jednego spośród siebie – jednego z parafian, który wyszedłby w jakieś święto na ambonę i powiedział: „Jestem Krzysztof – tam siedzi Katarzyna, z którą jesteśmy po ślubie 25 lat, mamy dwoje dzieci. Ale cieszę się, bo ją zostawiam i od dzisiaj zaczynam nowy etap życia u boku Justyny”. Tak – właściwie to są identyczne sytuacje. Kapłan porzucił swoją Oblubienicę, której ślubował lata temu dozgonne oddanie, zrobił to w obliczu własnych, powierzonych mu dzieci, które całość nagrodziły brawami. Gdzie tu logika?"
(...)

Gdy już sutanna zostanie rzucona…

http://christianitas.org/news/gdy-juz-sutanna-zostanie-rzucona/
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #37 dnia: Lipca 06, 2019, 21:19:21 pm »

Zaczną odchodzić seriami. Teraz trzeba mieć odwagę nosić sutannę.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #38 dnia: Lipca 08, 2019, 21:51:48 pm »

Paweł Lisicki: coraz więcej księży stara się "uatrakcyjnić" liturgię

Kolejna b. ciekawa wypowiedź red. Pawła Lisickiego, tym razem w/s łódzkiego ewangelizatora i zaciągniętej przezeń ekskomuniki. Zwłaszcza od ok. 7-ej minuty. Wierzyć, nie wierzyć?? Red. PL powołuje się na książkę przełożoną na jęz. polski i przy tym nietrudno dostępną...


Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #39 dnia: Lipca 24, 2019, 15:11:26 pm »

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś zwolnił ks. Michała Misiaka z kary ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa. Nastąpiło to po serii rozmów i skierowaniu przez ks. Michała Misiaka pisma na ręce arcybiskupa. Arcybiskup podkreślił, że miał "na uwadze podjęty przez Księdza (Misiaka) czas pokuty i nawrócenia i złożone przed nim Wyznanie Wiary"

Źródło - https://www.gosc.pl/doc/5727102.Decyzja-abp-Rysia-ws-ks-Misiaka
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #40 dnia: Lipca 24, 2019, 17:38:48 pm »

Dzisiaj zdjęta ekskomunika a to wypowiedź ks. Misiaka, która pojawiła się 6 godz. temu na jego profilu FB: "Przez ostatnie cztery dni miałem ok. 60 spotkań na „Ławeczce”. Pan potwierdził moją nową misję... 50% mężczyzn, którzy przyszli na modlitwę i rozmowę poruszyło nowy/stary problem... „Czuję powołanie do kapłaństwa, ale nie mam powołania do celibatu...” Kościele święty!!! to znak czasu. O Biblijnym czyli nieprzymusowym celibacie to sam Duch mówi dziś do Kościoła. Życie jest piękne, a to co najpiękniejsze jest jeszcze przed nami 😊. Ps. Zapraszam też dziś od 15:00. Wysłucham, podprowadzę do Pana Jezusa czy wyspowiadam jak będzie trzeba".
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #41 dnia: Lipca 24, 2019, 21:37:34 pm »

Na jakieś badanie powinien być skierowany

Kard. Brandmüller: odejście od celibatu to spełnienie marzeń wrogów Kościoła
(...)
https://www.pch24.pl/kard--brandmuller--odejscie-od-celibatu-to-spelnienie-marzen-wrogow-kosciola,69707,i.html

« Ostatnia zmiana: Lipca 24, 2019, 22:00:47 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #42 dnia: Lipca 24, 2019, 21:57:56 pm »

"Tu nie chodzi o jakiś chrzest, tu nie chodzi o wystąpienie z Kościoła Katolickiego, ja Kościół Katolicki kocham, a na dobrą sprawę, z żadnego kościoła nie zostałem usunięty, jestem w Kościele, kocham Kościół" - powiedział na samym początku ekskomunikowany duchowny. Dodał, że nie jest protestantem ani prawosławnym, ale wciąż katolikiem.

Ks. Misiak twierdzi, że "przez dwa tygodnie Bóg go zachęcał, popychał go do tej wody, do Jordanu". Opisuje, jak doszło do tego wydarzenia, że przyjął chrzest w Izraelu z ręki poznanego kilka dni wcześniej protestanta: "Pojechaliśmy nad Jordan i przyjąłem chrzest tak, jak przedstawia go Biblia, czyli w celu opowiedzenia się za Jezusem. Nie miałem intencji zmiany Kościoła, ani nie zgłębiałem aspektu prawnego tego wydarzenia. Po prostu chciałem iść za tym, co mówi mi Bóg w sercu"


Źródło - https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,38809,ks-michal-misiak-wyjasnia-dlaczego-przyjal-chrzest-w-jordanie-ktory-spowodowal-zaciagniecie-ekskomuniki.html



Źródło - https://twitter.com/xmslyz/status/1154080080722825216?s=20

Przepraszam, ale jeśli nie poczuwam się do żadnej łączności ani z x. Misiakiem, ani z arcybiskupem metropolitą łódzkim to zaciągam ekskomunikę latae sententiae?

Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #43 dnia: Lipca 24, 2019, 21:58:55 pm »

Cytuj
ok. 60 spotkań na „Ławeczce”

Tej Czaskowskiego?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #44 dnia: Lipca 25, 2019, 13:35:46 pm »

Cytuj
. Przepraszam, ale jeśli nie poczuwam się do żadnej łączności ani z x. Misiakiem, ani z arcybiskupem metropolitą łódzkim to zaciągam ekskomunikę latae sententiae? 

To chyba oczywiste, ze zaciąga pan.

Co mi zrobisz jak mnie zlapiesz:
Kobieta: Proszę pana, tu nie wolno palić.
Mężczyzna: Wiem, ale ja się nie zaciągam.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ekskomunika dla łódzkiego ewangelizatora « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!