Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 02:56:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Msza trydencka a prości ludzie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Msza trydencka a prości ludzie  (Przeczytany 10809 razy)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #45 dnia: Lipca 11, 2009, 11:06:00 am »

Gdyby wprowadzono KRR powszechnie i nie pozostawiono wyboru, imho niewielu by odpadło.

I o to sie modlmy!!! A z drugiej strony, zawsze zastanawia mnie (ze spolecznego/ogolnokatolickiego punktu widzenia patrzac) nasza sytuacja tradycjonalistow - piusowcow czy postindultowcow. Trwamy w niewielkich grupach, rozwijamy sie stopniowo, nasze szeregi pecznieja, osiagamy cele wolno i konsekwentnie wedlug zasady gutta cavat lapidem, modernisci sie nas boja, ale z punktu widzenia ludu prostego jestesmy jakims marginesem, "sekta". Bez gwaltownej w tym zakresie zmiany na szczycie przyciagniecia do nas ludu prostego nie bedzie. Pewnie, ze robimy slusznie, u Boga tysiac lat jak jeden dzien a jeden dzien jak tysiac lat. Za 50-100 lat NOM wymrze smiercia naturalna, koscioly opustoszeja zupelnie (w santosubistycznej Polsce tez), 2/3 krajow Europy bedzie republikami islamskimi, 1/3 ateistycznym/pedalolubnymi spoleczenstwami na skraju upadku, 20% ludzi bedzie wyznawac katolicym a 100% z tych 20% to beda tradycjonalisci. Papiestwo wroci do nauki tradycyjnej i Tridentina wroci na wlasciwe dlan miejsce. Tylko czy kosciol bedzie jeszcze wowczas jakakolwiek sila spoleczna, czy tylko przesladowana i delegalizowana instytucja? Teraz powrot do tradycji moglby uratowac przed totalnym modernistycznym oglupieniem 70-80% spoleczenstwa w Polsce, za lat 50 ocali sie maksymalnie 20%. 
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Lipca 24, 2009, 17:58:46 pm »

Zależy czym jest "uczestnictwo we Mszy Świętej". Dla jednych to bycie gdzieś na placu Kościelnym, dla innych włączenie się w modlitwę i przyjęcie Komunii Świętej.

Mam nadzieję, że najwięksi zwolennicy KRR nie [przyjmują Komunii Świętej częściej niż raz w tygodniu (ich grzeszne ciało nie jest tego godne). Św. Stanisław Kostka codziennie uczestniczył we Mszy Świętej, a raz w tygodniu przyjmował Komunię Świętą. Św. Ignacy Loyola w ES, w regułach o trzymaniu z Kościołem pisze, że należy popierać częste słuchanie Mszy.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #47 dnia: Lipca 24, 2009, 18:22:20 pm »

Zależy czym jest "uczestnictwo we Mszy Świętej"

Nie musi pan nieudolnie kombinowac samemu, wystarczy zajrzec do katechizmu :

395. Jaki jest najlepszy sposób słuchania Mszy świętej?
Najlepszy sposób słuchania Mszy świętej jest ten, żeby wierni, obecni na Mszy świętej, łączyli się z kapłanem odprawiającym ją i razem z nim składali Bogu tę ofiarę; żeby rozpamiętywali w sercu ofiarę na krzyżu, i łączyli się z Panem Jezusem w sakramentalnej, albo przynajmniej w duchowej Komunii świętej.

Nic nie ma ani o "raz w tygodniu", ani o "staniu na placu".
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Izi87
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Lipca 24, 2009, 18:32:51 pm »

Komunia raz w tygodniu to pomysł Soboru Trydenckiego. Częsta to nowinkarstwo, w ujęciu "tradycjonalistów".
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #49 dnia: Lipca 24, 2009, 19:04:23 pm »

Dla jednych to bycie gdzieś na placu Kościelnym, dla innych włączenie się w modlitwę i przyjęcie Komunii Świętej.
Czy jedno wyklucza drugie???

Mam nadzieję, że najwięksi zwolennicy KRR nie [przyjmują Komunii Świętej częściej niż raz w tygodniu (ich grzeszne ciało nie jest tego godne). Św. Stanisław Kostka codziennie uczestniczył we Mszy Świętej, a raz w tygodniu przyjmował Komunię Świętą.
1) Podany "przykład" nie znajduje poparcia w źródłach
2) Co więcej, "przykład ilustrujący" - czyli św. Stanisław Kostka - udowadnia, ze w żadnym razie nie przeszkadza to w osiągnięciu świętości. Zatem, skoro nie jest to przeszkodą, to po co to przywoływać???

Komunia raz w tygodniu to pomysł Soboru Trydenckiego.
Może jakieś źródło?

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #50 dnia: Lipca 24, 2009, 19:35:53 pm »

Komunia raz w tygodniu to pomysł Soboru Trydenckiego. Częsta to nowinkarstwo, w ujęciu "tradycjonalistów".

Kim sa owi "tradycjonalisci" ? Ci, ktorzy z promotora czestej komunii uczynili swego patrona ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Izi87
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Lipca 24, 2009, 21:43:27 pm »

Uważna pan, że Pius X był bardzo wierny? Nowinkarz! Częstą komunię wprowadził. Skoro w Kościele było dobrze, po co to robił?
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #52 dnia: Lipca 24, 2009, 21:53:14 pm »

Częstą komunię wprowadził.

A nie przypadkiem (także?) wczesną?
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Lipca 24, 2009, 21:57:47 pm »

No właśnie. Prawo kanoniczne pozwalało świeckim na przyjmowanie Komunii Świętej raz w tygodniu. I po raz pierwszy chyba po 10 roku życia. Było dobrze (typowa odpowiedź na argument, ze Vaticanum II był potrzebny).
A Pius X wprowadził częstą i wczesną Komunię. I ponąć nowinkarzem nie był. A Paweł VI to modernista i nowinkarz, bo zreformował liturgię i otworzył się na dialog.
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #54 dnia: Lipca 24, 2009, 22:00:57 pm »

Panie Izi, powtorze to rowniez w tym miejscu. Czas sie pozegnac. To forum to nie miejsce dla Pana. Zalecam wystepy na forach kikolubnych. Zyczliwy katolik dla Pana niewierny lefebrysta
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #55 dnia: Lipca 24, 2009, 22:01:18 pm »

Miesza ks. kl. 2 różne sprawy.
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Lipca 24, 2009, 22:09:08 pm »

Trochę mieszam, fakt, ale by uświadomić państwu (przypomnieć), że nie tylko Paweł VI liturgię i Kościół zmieniał.

W innym wątku napisałem jaki jest mój stosunek do neo i odnowy. Jeśli każdy, kto powie cokolwiek dobrego o odnowie i zobaczy coś nie tak w FSSPX nie może być na tym forum, to szkoda. Właśnie tego państwu brakuje - dialogu i uznania, że FSSPX nie jest idealne, a neo nie jest w 100% złe.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #57 dnia: Lipca 24, 2009, 22:14:13 pm »

No właśnie. Prawo kanoniczne pozwalało świeckim na przyjmowanie Komunii Świętej raz w tygodniu. I po raz pierwszy chyba po 10 roku życia. Było dobrze (typowa odpowiedź na argument, ze Vaticanum II był potrzebny).
A Pius X wprowadził częstą i wczesną Komunię. I ponąć nowinkarzem nie był. A Paweł VI to modernista i nowinkarz, bo zreformował liturgię i otworzył się na dialog.

Proszę tylko zauważyć, że o ile wczesna Komunia święta jest opisywana jako zjawisko dobre i pożyteczne (vide teksty dostępne na sanctus.pl, czy książki o tym temacie, albo nawet strona internetowa), to o mszale Pawła VI i przeprowadzonej przez niego reformie liturgicznej nie można tak samo napisać (proszę się zapoznać z dostępną literaturą na ten temat, i to nie tylko w języku polskim).

Co do praktyk przyjmowania przez wiernych Komunii świętej - warto przeanalizować cały temat pod kątem historycznym, a nie opierając się jedynie na decyzjach, czy reformach "Papieża Eucharystii", jak nazywano Piusa X.

---

Cytat: Izi87
Trochę mieszam, fakt, ale by uświadomić państwu (przypomnieć), że nie tylko Paweł VI liturgię i Kościół zmieniał.

Ale proszę łaskawie zauważyć, że w historii liturgii nie było nigdy takiego wyłomu, jaki dokonał się za czasów i za sprawą decyzji podjętych w ostateczności przez Pawła VI (kolejny raz odsyłam do literatury). Nie jest to tylko moje stwierdzenie (proszę zapoznać się np. z poglądami o. Tomasza Kwietnia OP, czy o. Alcuina Reida - także dominikanina).
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #58 dnia: Lipca 24, 2009, 22:17:37 pm »

Bo to nie była zmiana a rewolucja.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #59 dnia: Lipca 24, 2009, 22:44:46 pm »

Panie Izi, powtorze to rowniez w tym miejscu. Czas sie pozegnac. To forum to nie miejsce dla Pana. Zalecam wystepy na forach kikolubnych. Zyczliwy katolik dla Pana niewierny lefebrysta

Przepraszam za zamieszanie. Ja tak z biegu wszedłem i zacząłem dla p. Izi pisać komentarze. Dopiero teraz po przeczytaniu paru wpisów zorientowałem sie, że to ten Izi. A to nieporozumienie. Oczywiście, że czas się pożegnać. Dla Iziego tego, szkoda laptopa mojego.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Msza trydencka a prości ludzie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!