Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:20:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: !!DON CAMILLO!!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8 Drukuj
Autor Wątek: !!DON CAMILLO!!  (Przeczytany 18321 razy)
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:07:48 am »

Polecam lekturę encyklik dotyczących tzw. kwestii społecznej.
Bo słów mi brakuje na taką ignorancję... :o
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:20:39 am »

Mówiłem wyżej że wielu nie popiera katolickiej moralności w gospodarce.
Inna rzecz którą zauważyłem że ci którzy najciężej pracują fizycznie zarabiają najmniej. Znam argument że trzeba się było uczyć to prawda. Tylko to hasło miało by swoje częściowe odbicie w komunie. Niestety. Teraz niektórzy chcą a nie mogą. Tak jakby nie wszyscy mieli równy start.
Nie jestem komunistą ani socjalistą po prostu przeczytałem parę tekstów kard. Wyszyńskiego i  ze względu na to co robię widziałem trochę ludzkiej nędzy. Czasami niezawinionej.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:30:44 am »

Cóż, za dawnych, dobrych :) czasów, skrybowie przepisywali księgi (zwoje). I nikt nie krzyczał, że prawa autorskie naruszają.

Co więcej, gdyby się wtedy trzymano watpliwych pomysłów na "własność intelektualną" to żadna cywilizacja by się nie rozwinęła.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:30:58 am »

U nas Pani Szmulko jest za wielka różnica między bogatymi a biednymi.
Minimalna pensja nijak przekłada się na realia życia w Polsce.
A poza tym do bogactwa doszło w większości nieuczciwie po prostu chamstwo i prymitywy.
Elitę w większości nam wybito podczas różnych powstań i wojen oraz lat komuny. Tylko w tym totalitarnym ustroju chamy i prymitywy były trzymane w ryzach.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:33:17 am »

Dla co poniektórych KNS to socjalizm.

No bo to jest socjalizm, jeno "pokropiony". To typowe posoborowie - bełkotliwe do bólu, a jak się jakiegoś specjalistę od tego przyciśnie o konkretne rozwiązania to wyłazi soc pełną gębą.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:37:03 am »

Kościół potępił - przypominam - socjalizm i liberalizm.

Uwaga na znaczenie słow! Liberalizm to może być gospodarczy, a może być moralny czy społeczny. Nie wydaje mi się, by Kościół kiedykolwiek potępił wolność gospodarczą i wolny handel.
Zapisane
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 25, 2009, 01:39:23 am »

Tu jest film o robieniu z ludzi biedaków a z siebie panów: http://adammik.mooo.com/wyznania_ekonomisty_od_brudnej_roboty_tvpinfo.mp4

Dzięki za info. Bohater tego filmu napisał wstrząsającą książkę.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #67 dnia: Czerwca 25, 2009, 06:32:43 am »

Mysle, ze nie mam co podwazac rozumowania typu:

1. Teraz na swiecie mamy kapitalizm (czyli liberalizm)

2. Na swiecie sa ludzie, ktorzy zle postepuja zatem to przez ten kapitalizm/liberalizm

3. Na swiecie jest bieda zatem to przez ten kapitalizm/liberalizm

Zadne z tych zdan nie  jest prawdziwe co juz czesciowo wykazali p. Szmulka i p.andy. Nie mozna dyskutowac na poziomie argumentowania typu: "W Kosciele panuje zła dyktatura papieza. Przez ten brak demokracji w Kosciele ludzie odchodza od Kosciola. Przez ten brak demokracji w Kosciele ksieza staja sie pedofilami." Troche wiecej rozumowania przyczynow-skutkowego przydaloby sie w tej dyskusji o wplywie wolnego rynku na spoleczenstwo.
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 25, 2009, 09:35:46 am »

KNS to nie posoborowy bełkot - proszę przeczytać Rerum Novarum.
Papież niestara zmienić się ustroju gospodarczego - to rola świeckich, ale ma obowiązek wykazać niesprawiedliwość. I domagać się np godziwej zapłaty, czasu wolnego itp.

@andy
Kapitalizm to nie wolność gospodarcza... Tam jest wolność dla nielicznych.
Tak nie było w średniowieczu, proszę się douczyć.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #69 dnia: Czerwca 25, 2009, 09:44:27 am »

Ja chyba z Panią Szczur reprezentujemy raczej niemodne tutaj poglądy na gospodarkę.
Ale polski kapitalizm niestety bardzo przypomina ten kapitalizm z Ziemi Obiecanej.
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #70 dnia: Czerwca 25, 2009, 10:30:12 am »

A to jest typowe dla tzw. konserwatyzmu liberalnego - w moralności Dekalog, w gospodarce kapitalizm (aczkolwiek mi się to gryzie), w polityce - prawica.
Już bądźcie Państwo konsekwentni w swoim tradycjonalizmie - jak Msza Trydencka, św. Tomasz, łacina, to i w polityce proszę zrewidować swoje poglądy. Jak ktoś nie wie gdzie - F. Koneczny.
Właśnie specjalnie zacytowałam Leona XIII a nie Jana Pawła II w kwestii KNS, ale widać, że tu Leon XIII w tej dziedzinie nie cieszy się estymą...

Owszem, możemy podyskutować o dzisiejszej sytuacji w Polce. Zgadzam się z Panem Majorem, że wypisz wymaluj - Ziemia Obiecana.
A tu wspomniana Encyklika:
http://nonpossumus.pl/encykliki/Leon_XIII/rerum_novarum/
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #71 dnia: Czerwca 25, 2009, 10:37:05 am »

 Nie wszyscy są winni temu że są biedni. Po prostu wielu nie ma szans na kształcenie( finanse ). A ci co studiują wiedzą że stypendia socjalne nie dostają koniecznie ci potrzebujący. Teraz są pomysły płatnych studiów(nie mówię tu o drugim kierunku).
I moje przemyślenia to jest wynik czytania kardynała a wtedy jeszcze księdza Wyszyńskiego. On tak samo to widział już przed wojną. Książki wydane z imprimatur.
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #72 dnia: Czerwca 25, 2009, 10:51:27 am »

Mimo to jednak jasno widzimy i wszyscy się na to godzą, że należy szybko i skutecznie przyjść z pomocą ludziom z warstw najniższych, ponieważ olbrzymia ich część znajduje się w stanie niezasłużonej, a okropnej niedoli. W ostatnim wieku zniszczono stare stowarzyszenia rękodzielników, nie dając im w zamian żadnej ochrony; urządzenia i prawa państwowe pozbawiono tradycyjnego wpływu religii; i tak robotnicy osamotnieni i bezbronni ujrzeli się z czasem wydanymi na łup nieludzkości panów i nieokiełzanej chciwości współzawodników. Zło powiększyła jeszcze lichwa żarłoczna, którą, aczkolwiek Kościół już nieraz potępił w przeszłości, ludzie jednak chciwi i żądni zysku uprawiają w nowej postaci; dodać jeszcze należy - skupienie najmu pracy i handlu w rękach niewielu prawie ludzi, tak że garść możnych i bogaczy nałożyła jarzmo prawie niewolnicze niezmiernej liczbie proletariuszy.

A to PiusX, SINGULARI QUADAM
Oto podstawowe zasady: dokonując jakiejkolwiek czynności, nawet w sferze dóbr doczesnych, chrześcijanin nie może ignorować dobra nadnaturalnego. Raczej, zgodnie z nakazem filozofii chrześcijańskiej, musi uporządkować wszystkie rzeczy ku celowi ostatecznemu, mianowicie Najwyższemu Bogu. Wszystkie jego działania, które są moralnie albo dobre, albo złe (inaczej mówiąc: czy są one zgodne lub niezgodne z prawem naturalnym i boskim) podlegają wyrokom urzędu sędziowskiego Kościoła. Wszyscy, którzy noszą chwalebne imię chrześcijan, czy to indywidualnie, czy też zbiorowo, jeśli chcą pozostać wierni swemu powołaniu nie mogą sprzyjać nienawiści i niezgodzie pomiędzy klasami społecznymi. Przeciwnie, powinni popierać wzajemną zgodę i miłość. Kwestia społeczna i towarzyszące jej kontrowersje, takie jak charakter i czas trwania pracy, zarobek do zapłaty i strajki pracowników, nie jest po prostu ekonomicznej postaci. Dlatego nie może znaleźć się wśród tych, które są stale poza autorytetem kościelnym. "Gdyż przeciwnie prawdą jest, że jest ona w pierwszym rzędzie obyczajową i religijną i dlatego właśnie musi być rozwiązana przede wszystkim według prawa obyczajowego i przewodnich zasad religii" (Leon XIII, Graves de communi, nr 11)

I Pius XI QUADRAGESIMO ANNO
http://nonpossumus.pl/encykliki/Pius_XI/quadragesimo_anno/index.php

Miłej lektury :)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2009, 11:12:10 am wysłana przez szczur.w.sosie » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 25, 2009, 11:24:59 am »

U nas też jest wyzysk. Naprawdę. Znam sytuację ludzi pracujących więcej niż 12 godz. za mniej niż 5 zł. Ale zwolennicy UPR powiedzą że przecież nikt ich nie zmusza.
To może mam im zacytować Protokół przesłuchania świadka w jakiej są ciężkiej sytuacji?

Ja tak nie powiem. Kapitalizm nie jest prawdziwie dobry, skoro dzieją się takie podłości... nie tylko w Polsce. Wątpię, by w USA dzięki ustrojowi kapitalistycznemu nie było wyzysku.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #74 dnia: Czerwca 25, 2009, 11:37:51 am »

Bardzo ładnie relacje między biednymi a bogatymi opisuje św. Jakub Apostoł w swoim liście. Co ciekawe niektórzy protestanci nie za bardzo ten list uznają.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: !!DON CAMILLO!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!