Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:38:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nowe święto w Polsce - Święto Chrztu Polski.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Nowe święto w Polsce - Święto Chrztu Polski.  (Przeczytany 5931 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Lutego 22, 2019, 19:15:10 pm »

Nowe święto w Polsce? Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął dziś projekt ustawy ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Będzie się ono odbywać co roku 14 kwietnia. Projekt poparło 279 posłów, przeciw było 125 posłów, wstrzymało się 14.

Święto ma na celu “upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.

Dzień 14 kwietnia ma stać się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za naszą przyszłość.

Projekt został złożony do Marszałka Sejmu 29 marca 2017 r. z inicjatywy Prawicy Rzeczypospolitej. Oprócz przedstawiciela Prawicy Rzeczypospolitej – posła Jana Klawitera – podpisało się pod nim także kilkudziesięciu innych posłów z różnych środowisk.

Pierwsze czytanie odbyło się 18 lipca 2018 r., a drugie czytanie 12 września 2018 r. Projekt przyjęty został dziś, 22 lutego przed godziną 1 w nocy.

W dzisiejszym głosowaniu projekt poparło 279 posłów – 224 z PiS, 11 z PO-KO, 9 z PSL-UED, 3 z WiS, jak również nie zrzeszeni w klubach posłowie: Adam Andruszkiewicz, Piotr Łukasz Babiarz, Magdalena Błeńska (Porozumienie Jarosława Gowina), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Jan Klawiter (Prawica Rzeczypospolitej), Robert Majka, Stanisław Pięta, Janusz Sanocki, Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Przeciw było 125 posłów, a wstrzymało się 14.

Większość historyków przyjmuje, że chrzest Mieszka I będący jednocześnie symbolicznym chrztem Polski odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r.

https://ekai.pl/sejm-ustanowil-swieto-chrztu-polski/


Neopogaństwo w natarciu, to dobrze przypominać fakt historyczny.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 22, 2019, 20:18:54 pm »

Wolne od pracy?
To fajnie. Ja bym to swieto trochę przesunął w kierunku 1, 2 i 3 maja.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 22, 2019, 21:07:06 pm »

A kiedy będzie święto obrzezania Polski? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że przejdzie aklamacją
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 22, 2019, 21:17:27 pm »

@ rysio -- ja nie wiem czy to będzie dzień wolny, nic nie pisze o tym.


A co jest złego w tym, że takie święto ustanowiono?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 23, 2019, 08:22:00 am »

A kiedy będzie święto obrzezania Polski? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że przejdzie aklamacją
Pan to rzeczywiście pisze tu "bez końca".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 23, 2019, 08:26:22 am »

Wolne od pracy?
To fajnie. Ja bym to święto trochę przesunął w kierunku 1, 2 i 3 maja.

Brakuje takiego święta, bo 11 listopada przypada w zbyt ponurej porze roku. Zaś 3 maja nie forsowałbym za bardzo, za dużo było tam masońskiej inspiracji. (Tak, wiem, popełniłem myślozbrodnię).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 23, 2019, 10:58:21 am »

Cytuj
...dużo było tam masońskiej inspiracji...

Co Braun potrafi z przyzwoitym człowiekiem zrobić i to w ...słusznym wieku ;-)
Może to taka kompensacja po ostatnim pogrzebie. (Na marg.:szacunek wdowie i ja pozwalam sobie wyrazić, że nie skończyło się w jakiejś krypcie czy wa-wskiej ŚOB). Nie wiem czy pan wie, że i o Mecenasie kandydata zdanie na Tubie jest zamieszczone.

Pomysł z takim św. w 2016 z Tej ręki pewnie i ja bym kupił; oczywiście zamiast np. kalend majowych. Ups... To też Ich termin...
Jednak po tym jak "wstaliśmy z kolan" i elektorat ma problemy poznawcze pomóc puławianom może tylko wypłata lub dobra socjotechnika. Czuję krakowską, może nawet podwawelską :-)

Btw. Wątek raczej do działu ogłoszeń pasterskich.
Ok. W jakimkolwiek dziale ale poproszę powoli i polską składnią.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 23, 2019, 11:55:25 am »

Cytuj
  Jednak po tym jak "wstaliśmy z kolan" i elektorat ma problemy poznawcze pomóc puławianom może tylko wypłata lub dobra socjotechnika. Czuję krakowską, może nawet podwawelską :-) 

Jest pan poetą  ;D brawo, brawo  ;D ;D ;D

Siedzi sobie taki Brudziński za pulpitem sterowniczym jak w elektrowni, patrzy na zegary i mówi do mikrofonu: "u katoli nam spada, proszę o wsparcie"
No i dopuścili trochę kiełbasy o katolicko-narodowym smaku. W magazynie mają na wszelki wypadek trochę takiego towaru.
Dysonans poznawczy...jak zajdzie taka potrzeba to nawet Szydło może wrócić (w kato-chwale)

Historia powtarza się ale już tylko jako farsa: Marksowska "religia jako opium dla ludu" stała się ciałem. Nowe święto ma zadziałać na wyborców jak opium.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 23, 2019, 12:20:40 pm »

A kiedy będzie święto obrzezania Polski? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że przejdzie aklamacją
Pan to rzeczywiście pisze tu "bez końca".

Komentator przekonany jest o tym, że jest drugim Ziemkiewiczem. Dlatego nie ma co go komentować, najwyżej puścić zatrutą strzałę. Zero treści, kolportaż plotek.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 23, 2019, 12:35:24 pm »

(...)
Btw. Wątek raczej do działu ogłoszeń pasterskich.


Toż specjalnie dałam do Poczekalni, żeby pan sobie tu trochę popisał, bo ostatnio mało aktywny ;D Weteranom Poczekalni trzeba wyjść na przeciw.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 23, 2019, 12:39:03 pm »

Ja bym to swieto trochę przesunął w kierunku 1, 2 i 3 maja.

Panie rysio jak większość historyków przyjmuje, że chrzest Mieszka I odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. to co pan chce przesuwać, albo kup sobie pan czerwony płaszcz i zacznij działać, to może coś pan przesunie ;)

« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2019, 12:46:53 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 23, 2019, 14:05:54 pm »

Ja bym to swieto trochę przesunął w kierunku 1, 2 i 3 maja.

Panie rysio jak większość historyków przyjmuje, że chrzest Mieszka I odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. to co pan chce przesuwać, albo kup sobie pan czerwony płaszcz i zacznij działać, to może coś pan przesunie ;)


Rzeczywiscie fatalne towarzystwo....a powinno być????    https://m.salon24.pl/d94000cee61dc70a8d0a395de878ed58,750,0,0,0.png
Zapisane
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 200

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 23, 2019, 15:35:34 pm »

Większość historyków mówi, że nie wiadomo dokładnie kiedy Mieszko chrzest przyjął. Data 14.04 966r jest mocno niepewna i oparta na wątpliwych przesłankach. Nawet rok do końca pewny nie jest.
Abstrahując już od tego, że był to tylko i wyłącznie chrzest Mieszka i jego najbliższego dworu. W żadnym przypadku chrzest Polski.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 23, 2019, 16:50:45 pm »

(...)
Skąd w takim razie mamy tak dokładną datę uroczystości chrzcielnych Mieszka? Bo tegoroczne uroczystości mają się odbyć dokładnie 1050 lat po 14 kwietnia 966 roku.

Trzeba sobie uzmysłowić, że data dzienna, a nawet data roczna jest wykoncypowana – żadne źródło tej daty nie przekazuje. Wyliczono ją na podstawie kroniki biskupa merseburskiego Thietmara. Wiemy z niej, że Mieszko ochrzcił się albo rok, albo trzy lata po zawarciu małżeństwa z Dobrawą. Zapiska źródłowa jest niejednoznaczna, ale historycy uzgodnili, że Mieszko, jako gorliwy neofita, dał się ochrzcić już po roku od ślubu. Jeśli przyjąć, że był to rok 966, to 14 kwietnia wypadała Wielka Sobota - dzień, gdy święci się ogień i wodę oraz zwyczajowo odbywały się uroczystości chrzcielne.

... ciekawa rozmowa z archeolog prof. Hanną Kóćka-Krenz z Instytutu Prahistorii UAM

https://histmag.org/gdzie-odbyl-sie-chrzest-mieszka-13142


A Chrzest Polski to tradycyjna nazwa chrztu księcia Polan Mieszka I, który zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 23, 2019, 17:18:35 pm »

Ja bym to swieto trochę przesunął w kierunku 1, 2 i 3 maja.

Panie rysio jak większość historyków przyjmuje, że chrzest Mieszka I odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. to co pan chce przesuwać, albo kup sobie pan czerwony płaszcz i zacznij działać, to może coś pan przesunie ;)



To bardzo sluszna jest ta koncepcja, by tę informację przenieść do działu Humor.

Moja koncepcja jest następująca:
- nie przesuwac swięta. 14 kwietnia to rocznica powstania ONR - 14.04.1934r. I to jest uklon PiSu w kierunku narodowców. ;D
 Już widzę te analizy zydowskiej Rzeczpospolitej Otwartej, czy flaga wywieszona 14 kwietnia jest aktem uczczenia swieta panstwowego czy wywieszenie ma charakter antysemicki. Analizie beda poddane grymasy twarzy wywieszajacego. Bedą z tego doktoraty na UW.

- "czerwone berety" na zalaczonym zdjeciu przypominaja tylko, jakie moze byc zamieszanie. Swieto wpisze sie w serie posoborowych swiat judaizmu i islamu. Juz widzę, jak konserwatywny biskup gdanski, odprawiwszy z lokalnym muftim mszę, zaraz rozpocznie obchody swieta chrztu Polski.
"Czeronymberetom" nie bedzie to przeszkadzac, bo zamet w Kosciele jest juz tak wielki, ze ...cale posoborowie mozna przeniesc do dzialu humor.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Nowe święto w Polsce - Święto Chrztu Polski. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!