Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 03:08:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Msza trydencka - Msza (także) na te czasy!
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Msza trydencka - Msza (także) na te czasy!  (Przeczytany 3305 razy)
slavko
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 23, 2009, 21:17:31 pm »

Nie temat o NOM-ie ale to forum czasem lubi bokotematy.  A w mojej rodzinnej parafii NOM-y jeszcze normalne sa i bez zbednych dodatkow i czasem za takim polskim NOM-em teskno.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2009, 07:25:34 am wysłana przez slavko » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #16 dnia: Czerwca 23, 2009, 23:11:27 pm »

Cytuj
Nie jest to chorał gregoriański, ponieważ akompaniuje organista, ale i tak muzyka i stare pieśni są piękne.
Tego właśnie miałem zamiar się uczepić, bo jakby powiedziała to Pani starszemu księdzu to by mógł Panią wyśmiać. Obecnie na KRR taka muzyka jest ze względu na pewną niszowość, ośmielę się napisać nawet: elitarność. Otóż ci starsi księża mówią, że dawniej tak to nie wyglądało, łacina nie dominowała wśród pieśni, raczej śpiewano pieśni polskie. Nie wydaje mi się to jako-tako złe, w Poznaniu np. u o. Maurycego msza prezentuje się wiele skromniej niż ta na wzgórzu, dawniej indultowa, gdzie jest pewna oprawa muzyczna i nie wydaje mi się, żeby było jakoś gorzej. Kiedy Tridentina była we wszystkich parafiach to raczej trudno było zapewnić wszędzie taką oprawę wobec czego dominowały zwykłe pieśni ludowe.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 23, 2009, 23:17:45 pm »

Moja babcia opowiadała mi, że nie przypomina sobie ani Gloria ani Sanctus, oni dawali Księdzu wolną rękę, ufali, że zrobi wszystko jak należy a sami śpiewali głównie pieśni maryje, odmawiali różańce, Ksiądz swoje i oni swoje, nie było im z tym źle. Ale ABP Bugnini przybył na ratunek biedaczkom...
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #18 dnia: Czerwca 23, 2009, 23:53:52 pm »

Cytuj
Nie jest to chorał gregoriański, ponieważ akompaniuje organista, ale i tak muzyka i stare pieśni są piękne.
Tego właśnie miałem zamiar się uczepić, bo jakby powiedziała to Pani starszemu księdzu to by mógł Panią wyśmiać. Obecnie na KRR taka muzyka jest ze względu na pewną niszowość, ośmielę się napisać nawet: elitarność. Otóż ci starsi księża mówią, że dawniej tak to nie wyglądało, łacina nie dominowała wśród pieśni, raczej śpiewano pieśni polskie. Nie wydaje mi się to jako-tako złe, w Poznaniu np. u o. Maurycego msza prezentuje się wiele skromniej niż ta na wzgórzu, dawniej indultowa, gdzie jest pewna oprawa muzyczna i nie wydaje mi się, żeby było jakoś gorzej. Kiedy Tridentina była we wszystkich parafiach to raczej trudno było zapewnić wszędzie taką oprawę wobec czego dominowały zwykłe pieśni ludowe.

Czcigodny Księże,
zapewne róznie to bywało, w zależności od parafii, miejsca, kapłanów. Moi krewni z najstarszego pokolenia (RiP) prości ludzie, w większości bez szkół poza powszechną, jednak znali na pamięć Gloria, znali Credo etc. Pamiętam, jak Babcia mi recytowała. Bo to się przynajmniej kilka razy do roku śpiewało.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Czerwca 24, 2009, 00:17:46 am »

@ Fidelis
Cytuj
Na takiej Mszy obserwuję czy wszystko jest dobrze, czy jest tak jak było, jak zachowują się wierni, jak skażona jest przez nomowe przyzwyczajenia, czy jakieś nadużycie się nie pojawi,... czuję się jak krytyk teatralny na premierze nowej sztuki.
A musi Pan tak?

A wie Pan, ciekawe pytanie. Na Mszach sprawowanych w kaplicach FSSPX nie muszę. Mam pełne zaufanie.  I tu nie musi Pan drogi przyjacielu pouczać mnie co mam na MT robić. Na indultowych jednak sprawowanych przez młodych przyuczonych kapłanów, siłą rzeczy - sprawdzam. Mam trochę ograniczone, kontrolowane zaufanie. Ale, pomijając czasami niestosowne zachowanie wiernych, nie jest tak źle. Będzie lepiej.
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #20 dnia: Czerwca 24, 2009, 01:33:49 am »

Cytuj
Nie jest to chorał gregoriański, ponieważ akompaniuje organista, ale i tak muzyka i stare pieśni są piękne.
Tego właśnie miałem zamiar się uczepić, bo jakby powiedziała to Pani starszemu księdzu to by mógł Panią wyśmiać. Obecnie na KRR taka muzyka jest ze względu na pewną niszowość, ośmielę się napisać nawet: elitarność. Otóż ci starsi księża mówią, że dawniej tak to nie wyglądało, łacina nie dominowała wśród pieśni, raczej śpiewano pieśni polskie. Nie wydaje mi się to jako-tako złe, w Poznaniu np. u o. Maurycego msza prezentuje się wiele skromniej niż ta na wzgórzu, dawniej indultowa, gdzie jest pewna oprawa muzyczna i nie wydaje mi się, żeby było jakoś gorzej. Kiedy Tridentina była we wszystkich parafiach to raczej trudno było zapewnić wszędzie taką oprawę wobec czego dominowały zwykłe pieśni ludowe.

Żaden ksiądz nie powinien wyśmiewać żadnego wiernego ( nawet "tradsa" ), a ja pisałam o MT w Roku Pańskim 2008 i 2009.
Mam świadomość, że drzewiej tak pięknie nie było i dlatego potrzebna była "jakaś reforma". Pięknie na ten temat pisze ks. Robert Mäder w książce pt.: "Serce naszej wiary. Rozważania o Mszy św".  POLECAM!!!
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Czerwca 24, 2009, 01:46:50 am »

. Otóż ci starsi księża mówią, że dawniej tak to nie wyglądało, łacina nie dominowała wśród pieśni, raczej śpiewano pieśni polskie.

Potwierdzam.
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Msza trydencka - Msza (także) na te czasy! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!