Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:22:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza  (Przeczytany 4605 razy)
sm
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lipca 22, 2018, 13:52:44 pm »


Drogi Panie sm, dlaczego ostatnimi czasy obraża Pan na tym forum dużą część swoich interlokutorów?
Proszę o więcej miłości dla bliźniego swego, nawet niedoskonałego. I mniej pychy.
Dziękuję.

Starałem się dostosować, nie miałem intencji, żeby kogoś obrazić.

Powyższe posty to żarty bardziej, ale po zastanowieniu, muszę faktycznie poprosić o przebaczenie pana ahmeda, co czynię, bo w jednym poście byłem "niemiły", a on pisze sensownie i kulturalnie.

Dziękuję za pana reakcję. Fajnie gdyby ktoś zwracał np. uwagę na ciągle obrażanie Zastępcy Jezusa Chrystusa na ziemi:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9696.0/topicseen.html



Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #31 dnia: Lipca 26, 2018, 08:58:47 am »

Ks. Tomasz Szałanda z archidiecezji warmińskiej polemizuje z ks. Kobylińskim. Jak dla mnie nie dość, że ad personam (a chyba go nie zna, bo odwołuje się tylko do opisanego przez niego doświadczenia sprzed 30 lat, a nie do bardziej niedawnych z diecezji płockiej), to argumenty typowo "montanistyczne":

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,3298,o-wizjach-pentekostalnych-ks-kobylinskiego.html

Za nieszczęście uważam nieznajomość św. Jana od Krzyża. Niestety ks. Kobyliński do tego się nie odwołuje. Jest profesorem filozofii a duchowość jest niestety praktycznie w teologii traktowana jako taka dziedzina "podrzędna".

W temacie omawianych w tym wątku "podziałów" fragment:
Cytuj
Osąd poszedł "w świat". Przeczytało go mnóstwo ludzi: duchownych i świeckich, biskupów i liderów wspólnot. Jaki wchłonęli przekaz? Jakie podejmą na ich podstawie decyzje? Można się spodziewać jakie. Zresztą. Wiele decyzji podjęto już jakiś czas temu pod wpływem podobnych "opinii" Księdza Kobylińskiego. Niektóre diecezje już są zabarykadowane przed "tymi" z zagranicy, niczym Węgry przed uchodźcami.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #32 dnia: Lipca 26, 2018, 13:37:32 pm »


U nas kultura ludowa w zderzeniu z kulturą konsumpcyjną zachodu przegrała - "to obciach śpiewać" wiec coraz mniej ludzi spiewa. I niezaleznie od wiary czy braku wiary. Kultura mieszczanska ma silniejsza podstawę intelektualną i dlatego potrafi przetrwac. Mieszczanie maja poczucie wlasnej wartosci. Prosty mieszkaniec dawnej wsi, wyrwany ze swojego srodowiska jest slaby i plynie z glownym nurtem .

Przede wszystkim za granicą mieszczanie mają silniejszą podstawę materialną która daje im poczucie własnej wartości. Prosty mieszkaniec dawnej wsi ma obecnie hipotekę, maturę i etat.


Pamiętajcie, że są w Polsce środowiska kantorskie i kantorskofilne, które też najchętniej wyrzuciłyby organy z Tradycyjnej Mszy Rzymskiej. To moi najwięksi wrogowie, gorsi nawet od zwolenników NOMu z gitarkami!!
To wszystko zależy od organów. Mnóstwo instrumentów w naszym kraju jest szalenie zaniedbanych. Na Karolkowej redemptoryści każą grać na zombie.  Do tego dochodzi kwestia organmistrzostwa - upraszczając  skomplikowaną budowę instrumentu, to tylko traktura mechaniczna jest dobra a instrument musi być skonstruowany na konkretną epokę. Na to nakłada się jeszcze kwestia empory, która jest nieprzyjaciółką liturgii.


reformacji, ktora podkreslala znaczenie wspolnego spiewania piesni w czasie nabozenstwa. Zapewne reformacja wplynela na rozwoj kultury mieszczanskiej wlasnie w Niemczech, jej sile, dume i podejscie do spiewu nawet w katolickich swiatyniach.


Tam, gdzie byly silne niemieckie (i ewangelickie) wplywy, tam ludzie spiewali i dalej spiewaja rowniez w katolickich kosciolach (choc pamietajmy, ze wspolny spiew piesni w czasie liturgii nie jest przeciez katolickim zwyczajem). Moze to jest rowniez owa protestantyzacja Kosciola.
Współwystępowanie nie oznacza wynikania. 
No cóż, wspólnego śpiewu w kochanym średniowieczu wiele nie było, ale kiedy powstawała liturgia to na to tyle razy śpiewano pewne wiersze,  aby lud wierny powtarzał. Introit(oficium) śpiewany co wers, czyli najmniej tryplikowany, to w ferie postu. Responsorium po rzymsku śpiewa się tak: kantor pierwszą część, wszyscy powtór, kantor drugą część, wszyscy pierwszą. Alleluja powtarzano po każdym wersie, i znów kantor całe alleluja, chór alleluja, kantor wers, chór alleluja, czyli najmniej triplikowane i po kilka alleluja było (do nieszczęsnego soboru w Alpach) zapisanych na daną okazję. Ofertorium ma zwrotkę powtarzaną po każdym wersie, czyli najmniej trzy razy. Komunia co wers psalmu. Wszystkie propria w połowie były powtarzane w czasie liturgii. W ciągu roku te pieśni też się powtarzają. Można się osłuchać i skandować razem z chórem.
Ordynarja i komunały to już powtarzają się cięgiem, rok starczy by zaśpiewać.

Pieśni w językach pospolitych śpiewane w kościołach to XI wieku się zaczynają. W XIII są już skodyfikowane przez synody i księgi liturgiczne.


Ciekawe sa jeszcze inne spostrzezenia: w Polsce byly piesni ludowe do spiewania podczas mszy swietych (co bylo rowniez niemiecka praktyka w dodatku nie do konca zgodna z zasadami liturgicznymi), ale w Polsce mialo to charakter zawodzenia i ciagniecia, nawet jezeli spiewal caly Kosciol a organista (z zasady slabo wyksztalcony) byl dodatkiem. Wyjatkiej do dzisiaj jest Gorny Slask z oczywistych powodow.
Po drugie - do dzisiaj o wiele chetniej ludzie spiewaja w kosciolach na wsi niz w miescie - w miescie faktycznie jest to uwazane za obciach, choc nie mozna sie temu dziwic z powodu jakosci spiewu i warstwy muzycznej i tekstowej samych piesni. W Polsce "mieszczanskosc" nie byla zwiazana ze wspolnym spiewem albo - co jest jeszcze gorsze - swiadczy to o kulturowej prostocie naszego narodu ::).
Po trzecie: ewangelicy w Polsce wciaz maja o wiele wyzsza kulture muzyczna jak i kulture wspolnego spiewu, ktory nie jest traktowany jako obciach. Pewnie jest to wplyw i samego luteranizmu (co jest oczywiste), i "niemieckosci", i silniejszej kultury mieszczanskiej.
Ciekawym przypadkiem jest Czeska Republika (nawet w ludowym morawskim wydaniu), gdzie luteranizm nie mial wiekszego znaczenia, ale gdzie sie w katolickich kosciolach spiewa do dzis ze spiewnikow - choc nie tak chetnie jak w Niemczech. Czesi byli mieszczanskim narodem i silne byly rowniez wplywy niemieckie. Na Slowacji tez sie spiewa ze spiewnikow, ale piesni sa juz bardziej ludowe i slodkie a ludzie mniej chetnie spiewniki otwieraja.

Zabrzmi to troche jak herezja (szczegolnie na tym forum), ale osobiscie mam slabosc do spiewu Niemcow w kosciolach i im tego zazdroszcze (mimo iz nie jest to tradycyjnie katolickie). Odwiedzajac rozne kraje najchetniej na NOM chodze paradoksalnie w Niemczech (co sie laczy z obrzydzeniem dotyczacym przebudowanej przestrzeni sakralnej i z obawa, jak w ogole liturgia bedzie wygladac) i bardzo niekatolicko lubie ze spiewnikiem w rece spiewac rozliczne piesni. Chyba sie we mnie odzywa mniej polska i mniej katolicka natura, choc nie mam pojecia, skad sie mogla wziac :o.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!