Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 14:36:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza  (Przeczytany 4675 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« dnia: Lipca 15, 2018, 19:13:23 pm »

Gloria Hrvatska!

Ciekawy artykul-wywiad
http://www.fronda.pl/a/ks-prof-andrzej-kobylinski-gdzie-przetrwa-katolicyzm,112362.html

Czy podzielone w Polsce posoborowie ulegnie pentekostalizacji czy podzieli sie na zielonoswiatkowcow i Tradycję?
Zaostrzenie na linii Klasyczne posoborowie - chary-chary-zmatyczne posoborowie spowoduje szukanie ratunku przez janopawlowcow w Tradycji?
Podzialy w posoborowiu to bardzo pocieszajasca informacja.

Brawo Chorwacja!!!
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2018, 20:54:03 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 15, 2018, 19:35:26 pm »

Trójkolorowi ( noirs, blancs, basanes) trzymają puchar.
...gloria Victis!  ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 15, 2018, 20:03:30 pm »

Słowianie kontra Afrykanie: 2:4    :(

A co do pentekostalizacji: zielonoświątkowcy są tym bardziej "skazani na sukces" w Polsce, że w gruncie rzeczy nie są oni protestantami. Nawiązują bowiem do mistycyzmu chrześcijańskiego (katolickiego), więc łatwiej im zdobywać wiernych w krajach o katolickiej proweniencji.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 15, 2018, 20:52:43 pm »

Ks Kobylinski rzecz jasna owija w bawelnę, mowiac, ze nasi chary-chary nie sa zielonoswiatkowcami. Są nimi "ci z Zachodu"  ;D
Rozumiem tę asekurację; jak by nie było pracuje i żyje w Polin.
Zwraca jednak uwagę na podzialy wsrod biskupow z KEP-u. Nie jestem na biezaco w gierkach posoborowych. Dlatego pytam bieglych w posoborowe klocki, czy prawdą sa podzialy pomiedzy diecezjami.
Pentekostalizacja moze "zepchnąć" janopawlowcow w kierunku ... moze nie Tradycji ale przynajmniej ratzingerowskich pozycji.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 15, 2018, 21:05:18 pm »

Hmm, zielonoświątkowcy nie są protestantami? Zawsze myślałem, że jednak mieszczą się w tym nurcie.

Co prawda, jakieś 3 tygodnie temu w niedzielę w Radio Maryja nadawano kilkugodzinną relację z jakiegoś spędu. Do dziś mam w uszach wrzaski "charyzmatycznego lidera" - "Jezus jest super! Powtarzajcie, jeśli też tak uważacie!" (czy jakoś tak). W rzeczy samej czy to w ogóle daje się podciągnąć pod chrześcijaństwo? Zatem miałby Pan rację, Panie @Regiomontanus. A co do mistyki - mnie prostaczkowi taka jest w ogóle niedostępna. Ale co ja tam wiem...

P. Rysiu, co ma do rzeczy zwykły mecz piłkarski do problemów posoborowia? Ach prawda, nie byłby Pan sobą gdyby Pan tego nie połączył. Rozumiem i m.in. za to Pana lubię  :)

Wrzaski na trybunach w czasie meczu i wrzaski na pentekostalnych spędach? Może być
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 15, 2018, 22:16:25 pm »

Pisząc, że "w gruncie rzeczy nie są protestantami" miałem na na myśli to, że dzieli ich bardzo wiele od fundamentalistów ewangelickich (a to jedyny odłam protestantyzmu, który się dzisiaj liczy).

Zielonoświątkowcy, dla przykładu, odrzucają ewangelicką tendencję, aby każdy fragment Biblii wyjaśnić i zrozumieć. Zamiast tego pociąga ich tajemnica, a nader wszystko coś, co nazywają "bezpośrednim doświadczeniem Boga". Stąd do mistycyzmu bardzo blisko.

Krzyki i spędy to jedno, ale są również i poważni myśliciele w ruchu pentekostalnym. Jak sądzę, bardziej niebezpieczni od pajacujących "charyzmatycznych liderów".
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 15, 2018, 22:55:23 pm »

Nie ma co się dziwić. Wszak:

Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu. - Rz 10, 9-10 BW

Po co zatem objaśniać o co chodzi np. tu:

Przeto, umiłowani moi, jak zawsze, nie tylko w mojej obecności, ale jeszcze bardziej pod moją nieobecność byliście posłuszni; z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawujcie. - Flp 2,12 BW

O tym, że ten 1-szy werset jest szeroko stosowany w programie formacji Ruchu Światło-Życie pisał bp (wtedy jeszcze tylko ks.) A. Siemieniewski np. tu - http://analizy.biz/apologetyka/index.php-option=com_content&task=view&id=832&Itemid=111.htm już kilkanaście lat temu. Co jest teraz, nie wiem, ale obawiam się, że raczej gorzej niż lepiej.

Muszę się przyznać, że mam trudności z rozeznaniem, czy formacja zmierzająca do potraktowania 1-szego z w/w wersetów dosłownie jako czegoś, co jest wręcz ważniejsze od samego chrztu oznacza pentekostalizację, czy protestantyzację w jeszcze innym nurcie. Bo że nie jest to katolickie chyba nie ma sporu.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że egzegeza na podstawie pojedyńczych wersetów jest to poziom piaskownicy.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2018, 22:57:24 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 15, 2018, 23:00:29 pm »

....co nazywają "bezpośrednim doświadczeniem Boga". Stąd do mistycyzmu bardzo blisko....No dobrze, ale doswiadczenia mistyczne udokumentowane, to jednak co by nie mówic rzadkosć, przynajmniej do tej pory. W przypadku pentakolistów mamy do czynienia z "bezposrednim doświadczeniem Boga" na skale przemysłową, co raczej winno wzbudzić zainteresowanie milicyjnych wydziałów d/s sekt. Przypadki indywidualne w przeszłosci kierowane były na obserwacje medyczną w celu negatywnej weryfikacji ale w obecnej sytuacji tzw słuzby zdrowia nie ma na to raczej większych szans. Zauwazyłem, że jak tylko pojawie sie jakiś dziwny typ w stylu Miedlara na ten przykład, to zaraz ktoś chce tym towarzystwem Tradycję uszczesliwiac ze szczególnym uwzględnieniem FSSPX.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 15, 2018, 23:13:23 pm »

...Wrzaski na trybunach w czasie meczu i wrzaski na pentekostalnych spędach?....Piłka nożna została wymyslona przez szkockich liberałów w celu ostatecznej sekularyzacji brytyjskiego proletariatu w II poł XIX wieku. Była to odpowiedz na niebezpieczne ozywienie religijne wsród prostaczków ze szczególnym uwzglednieniem odradzajacego sie katolicyzmu. W niedziele zaproponowano mecz piłkarski w miejsce Mszy Świetej. Pomysł okazał się doskonały i szybko przyjał sie wsród katolików przy wsparciu duchowieństwa, swiadomego lun nie tej manipulacji.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 16, 2018, 02:34:02 am »

....co nazywają "bezpośrednim doświadczeniem Boga". Stąd do mistycyzmu bardzo blisko....No dobrze, ale doswiadczenia mistyczne udokumentowane, to jednak co by nie mówic rzadkosć, przynajmniej do tej pory. W przypadku pentakolistów mamy do czynienia z "bezposrednim doświadczeniem Boga" na skale przemysłową, co raczej winno wzbudzić zainteresowanie milicyjnych wydziałów d/s sekt.

Właśnie, właśnie, jest to dokładnie zarzut, jaki zielonoświątkowcy stawiają i katolikom, i ewangelickim protestantom: "poverty of experience of God" - "ubogość doświadczenia Boga". Oni to elitarne i rzadkie doświadczenie mistyczne udostępnili masom - i nie ważne, że jest ono fake, ważne, że jest dla każdego, tu i teraz.

My ich możemy nazywać sektą, całkiem słusznie zresztą, ale oni jadą niczym walec. Ponoć mają, razem z wszelkiego rodzaju charyzmatykami, już ok. 500 mln wyznawców na całym świecie. Dla porównania, inna bardzo prężna sekta, Świadkowie Jehowy, ma zaledwie 8 mln.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 16, 2018, 09:25:40 am »

No dobrze, czy to znaczy, że mamy się licytować w wygłupach aby podniesc frekwencje? Gwarantuje, ze z głupotą pan nie wygrasz. O przyczynach, to już wytarto tysiące klawiatur i wszystko wiadomo, szkoda gadać.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 16, 2018, 10:19:33 am »

A ten Chorwat to by do naszych kopaczy pasował:
http://www.sport.pl/mundial/7,154361,23678888,mundial-2018-francja-chorwacja-nikola-kalinic-otrzyma-medal.html
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 16, 2018, 11:22:12 am »

Były pomysły aby kolejnym selekcjonerem naszej kadry był gość o imieniu Sreczko ale z jakiegoś powodu do tego nie doszło a wydaje się, że mógłby być wizytówką polskieoo fussbala.Znaczy jego imie, bo to był dobry szpiler
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2018, 11:24:01 am wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 16, 2018, 11:53:23 am »

Zauwazyłem, że jak tylko pojawie sie jakiś dziwny typ w stylu Miedlara na ten przykład, to zaraz ktoś chce tym towarzystwem Tradycję uszczesliwiac ze szczególnym uwzględnieniem FSSPX.
Też to zaobserwowałem i napawa mnie to ogromnym smutkiem. Zastanawiam się co w głowie mają ludzie proponujący takie rzeczy. Myślą, że smród, który się ciągnie za takim, nagle w Bractwie zmieni się w woń kadzidła? Wręcz przeciwnie – będzie jeszcze więcej smrodu.
Przecież widać, że taki „dziwny typ” nie nadaje się do sprawowania Najświętszej Ofiary. Bractwo go nie zmieni, bo „typ” będzie się czuł ograniczany. Międlar nie poszedł tą drogą (i dzięki Panu Bogu za to!), ale taki Natanek został pchnięty w stronę Tradycji i więcej z tego kłopotu niż pożytku. Mszy nie potrafi i nie chce odprawić tak jak Kościół nakazuje. Do tego mnóstwo widzeń, które ktoś tam otrzymuje, a Natanek wierzy w te brednie i propaguje je przez swoją e-ambonę.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 16, 2018, 12:22:45 pm »

"Na skale czy na piasku" , "Ewangelikalna duchowość nowego narodzenia  a tradycja katolicka", "Ogień w Kościele", "Wiele ścieżek na różne szczyty – mistyka religii".

Wszystkie publikacje o tytułach wymienionych wyżej są (a przynajmniej jeszcze niedawno były) dostępne w necie (w pdf) za darmo za wyraźną wolą ich autora - ks. Andrzeja Siemieniewskiego. Pisane w ubiegłej dekadzie, ściągnąłem sobie na dysk i muszę przyznać, że sporo mi rozjaśniły.

Co do samego meczu - u mnie zupełne desinteressement.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Chorwacja -reszta świata : brawo Słowiańska drużyna najlepsza « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!