Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 23, 2019, 02:57:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Wspólnota Św. Brunona z Kolonii

https://www.facebook.com/EremitkiPl
208446 wiadomości w 5990 wątkach, wysłana przez 1483 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Hans Edgar
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Konserwatywne drogi do niepodległości (prelekcja 9 czerwca)
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Konserwatywne drogi do niepodległości (prelekcja 9 czerwca)  (Przeczytany 239 razy)
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1032

« dnia: Czerwiec 08, 2018, 19:17:26 pm »

Inne drogi do niepodległości

mgr Konrad Januszewski

Śląskie Centrum Kultury, ul. Walentego Fojkisa 4, Siemianowice Śląskie

9 czerwca 2018 roku, godz. 16.00

W roku 1918, po długim okresie zaborów, Polska odrodziła się jako niepodległe państwo. Często mówi się, że to zasługa Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego – mimo wszystkich różnic pomiędzy nimi. Inne głośne nazwiska to Wincenty Witos, Józef Haller czy Ignacy Jan Paderewski. A zatem znamy wkład obozu narodowodemokratycznego, środowisk legionowych i ludowców w odzyskanie naszej suwerenności.

Ten wykład będzie jednak o innych ludziach: o środowiskach i osobach mniej znanych. Nie dlatego są mniej znane, iżby ich wkład był mizerny i do pominięcia; rzecz raczej w tym, że dziejowe burze zepchnęły polski konserwatyzm na polityczny margines. Niemniej w okresie przed I wojną światową oraz w trakcie jej trwania rodzimi konserwatyści wciąż byli liczącą się siłą. Podolacy, stańczycy krakowscy, Stronnictwo Polityki Realnej, Tymczasowa Rada Stanu – o nich opowie nasz prelegent, pan mgr Konrad Januszewski: historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Organizacji Monarchistów Polskich. O ich drogach politycznych i próbach pertraktowania z zaborcami; o ich wizji nowej Polski, godzącej nowoczesność z tradycją; wreszcie – o ich realnym, namacalnym i praktycznym wkładzie w powstanie pierwszej polskiej administracji, sprawnej i doświadczonej.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia pozostałe  |  Wątek: Konserwatywne drogi do niepodległości (prelekcja 9 czerwca) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!