Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 13:50:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja?  (Przeczytany 14072 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 26, 2019, 16:31:13 pm »

Ocuciwszy się po wywołaniu ducha sporów według których "lefebryścu to be-schizmatycy" a "indultowcy to be-moderniści", z których w nowej odsłonie wynikło, że jedni i drudzy mają ministrantki choć o tym nie wiedzą, przypatrzyłem się dyskusji i najpierw się zaniepokoiłem a potem uspokoiłem. Zaniepokoiłem bo "Komunia na rękę" na Tridentinie rzeczywiście miała miejsce. Uspokoiłem, bo z kontekstu wynikło, że dotyczyło to księdza, który jedynie tutaj pomagał w udzielaniu Komunii Świętej, stąd myślę, że spotkawszy modern-babcię na Tridentinie mógł nie znać pewnych kryteriów postępowania (które jak dobrze pamiętam zostały jeszcze określone przez ś.p. Komisję ED).

Ale mam pytanie do osób zza granicy. Ministrantki w niektórych miejscach już się upowszechniły (często widzę na zdjęciach z Anglii). I jak to jest - udało się przed nimi "zaszczelnić" Msze Trydenckie? I tak samo z Komunią na rękę. Nie zdarza się to za granicą częściej? Że ktoś tak z zewnątrz trafi na Tridentinę i rękę wyciąga i ktoś mu tak udziela i to się upowszechnia?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 26, 2019, 17:02:11 pm »

Chciałbym zapytać księdza jakie ma doświadczenie w zakresie liturgii sprawowanej przy ul. Garncarskiej skoro tak autorytatywnie się wypowiada. Ja w wątku ministrantki zamiesciłem fragment konferencji ks. Jenkinsa dotyczacy tematu. Ks. Jenkins nie gryzie, przynajmniej przez ekran, zachecam do zapoznania sie z tym wystapieniem.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 26, 2019, 20:48:29 pm »

Panie ahmedzie, czyli podsumowując, mozemy w/g pańskiej wykładni zamiennie stosować rzeczowniki chórzystka i ministrantka?

Bez ostrzeżenia nie możemy; natomiast jeśli ktoś się wystarczająco obszérnie wytłumaczy, o co mu chodzi, to może znacznie więcéj. Potępiać nikogo z uczestników obecnéj kłótni na forum nie zamierzam; ze wszystkimi, jak mi się wydaje, da się rozmawiać.


Osobiście nie należę do stronnictwa twardych przeciwników żeńskiégo śpiéwu, ale jestem skłonny Was rozumieć i szanować.
Do żeńskiego śpiewu jako takiego też nie mam sprzeciwu. Zaznaczam, że chodzi o śpiew liturgiczny, który kobiety w Tradycji Kościoła mogą wykonywać tylko gdy: są diakonisami, albo mniszkami z wielką schimą, albo zakonnicami klauzurowymi w klasztorze z przywilejem oficjum i to pod nieobecność kantora.

Pamiętajmy, że w rachunkach i aktach fundacyjnych klasztorów żeńskich znajdziemy uposażenie kapelana i kantora. (Do mszy zwyczajowo służyła zwykła męska służba osobista bądź domowa).

(z innégo wątku:​)
Pan twierdzi, że ważne "byleby baba ksiunca nie dotykała" przy mszy, ja twierdzę za Pawłem Apostołem "mulier taceat in ecclesia". Ważniejsze, by milczała.

Przyjąłbym, że "mulier taceat in Ecclesia" to nie to samo, co "mulieres taceant", i należy ciąć indywidualné śpiéwy żeńskié; natomiast rzeczą pożądaną jest, żeby széreg rzeczy śpiéwał cały kościół, niewiasty i mężczyźni.

EDYCJA
Darmowa dobra rada: żeby się pozbyć nieoczekiwanych i niepotrzebnych emotek, można użyć spacji zerowéj szérokości (ang. zero-width space). Pod linuxem można to wprowadzić poprzez następującą długą sekwencję: ctrl+shift+u, 200b, spacja.
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2019, 20:59:47 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 26, 2019, 21:29:38 pm »

Cytuj
Chciałbym zapytać księdza jakie ma doświadczenie w zakresie liturgii sprawowanej przy ul. Garncarskiej skoro tak autorytatywnie się wypowiada
Nie wypowiadałem się na temat liturgii na Garncarskiej. "Gryzienie" - tzn. swego rodzaju ironia pojawiła się w zdaniu, że obydwie "obediencje" mają u siebie ministrantki, choć o tym nie wiedzą. To raczej ironia co do zarzutów formułowanych zarówno wobec "Garncarskiej" jak i wcześniej wobec "postindultu" (bo mówimy o przypadku "Komunii na rękę", a pewne wypowiedzi wiązały się już z zarzutami co do ministrantek i... "błogosławienia par homoskesualnych na wzór samochodów", jak chiał kard. Marx?).

W każdym razie o liturgii u Bractwa się nie wypowiadałem a moje pytanie dotyczy "postindultów" za granicą.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 26, 2019, 21:33:54 pm »

Dla większéj przejrzystości przykłady:
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki! Mam na myśli żeńskié chóry, ponieważ śpiew to także służba do Mszy."
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki, a mianowicie chór kobiét, który tam śpiewa. Śpiew to téż czynność liturgiczna, którą powinni wykonywać mężczyźni."
"Ależ u Pijusactwa są już ministrantki — śpiewaczki mianowicie. Prowadzić śpiew powinni mężczyźni."
Spróbuję :)
Ależ u Piusactwa są już ministrantki! - Założony tak zwany żeński chór liturgiczny - nazwa oxymoron - którego istnienie wskazuje, że przynajmniej warszawscy piusowcy co najmniej tolerują dopuszczenie kobiet do służby bożej, czym przeczą swojej wykładni tradycjonalizmu, w której nie ma miejsca choćby na diakonisy (służebnice).

Ufff się uspokoiłem. Bałem się, że naprawdę ma Pan dowód na swoje twierdzenie ...
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!