Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 00:59:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja?  (Przeczytany 14109 razy)
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 25, 2019, 15:36:37 pm »

dyskusje dyskusjami, a ja wczoraj świadkiem byłem jak na Tridentinie ksiądz pomagający w rozdawaniu komunii udzielił jakiejś starszej babce komunii na rękę. najpierw wzorowe pobłogosławienie Hostią z modlitwą, ominięcie pateny i na wyciągniętą łapkę. Można? Można.
??????????
Gdzie to było?

Poznań, Wilda

Proboszcz wie?

raczej nie.
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 25, 2019, 15:37:20 pm »

W dawnych czasach, co nam wydac sie moze profanacja, bylo popularne, ze co zacniejsi obywatele mieli 'Hostie na czas podrozy'. Nie pamietam, w jakim opracowaniu, ale czytalem na ten temat, ze gdy zacny obywatel wybieral sie w podroz, kaplan mogl (odpowiednio zabezpieczona) Hostie przekazac, aby go strzegla w podrozy.


Co do samej Komunii Swietej 'na reke' - tez przyjalem w ten sposob Komunie 2 razy w swoim zyciu - raz, gdy 'szatniarz' (swiecki) wygladal jakby mial jakies silne uczulenie na calym ciele, za drugim, w kosciele St. Mary and St. Benedict w Coventry, gdy ksiadz Jimmy nie chcial udzielic mi Komunii do ust.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 25, 2019, 15:43:56 pm »

... ksiadz Jimmy... Pan jest pewny?
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 25, 2019, 16:14:14 pm »

... ksiadz Jimmy... Pan jest pewny?


o. Jimmy Lutwama AJ - generalnie pobozny, ale Komunii udziela na reke wylacznie (przynajmniej tak bylo jak ja tam bylem - za pierwszym razem po prostu nie przyjalem Komunii, za drugim przyjalem na reke jak wszyscy). Przez chwile prowadzil nawet grupe Polakow, wiec moze go nawrocili - wiem, ze 2 lata temu zorganizowal nawet blogoslawienie posilkow w Wielka Sobote.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 25, 2019, 20:00:49 pm »

Iależ u pisactwa są już ministrantki. I nikt z tej stajni się nie bulwersuje.
Panie Kefaszu, odnotowuje pańską obecnosc w innych watkach, ponawiam więc prośbę o udowodnienie zarzutu jakoby w stajniach FSSPX służyły do Mszy ministrantki. W przeciwnym razie będe zmuszony nazwać Pana kłamcą i oszczercą.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 25, 2019, 21:37:31 pm »

W związku z pana zwróceniem uwagi, zaraz zedytuję powyższy wpis. Pisząc "stajnie" miałem na myśli miejsce do przechowywania, tak jak piszemy że ktoś jest z jakiegoś garażu, parafji. W rozumieniu koteria, grupa, ansambl.  Nie miałem na myśli miejsca brudnego. Piusowcom zawdzięczam osobiście nauczenie różańca, ministrantury i pierwszy kontakt z oficjum - nuconą kompletą.

Odpowiadając na pytanie o ministrantki - na Garncarskiej od paru lat funkcjonuje tzw "liturgiczny chór żeński". Dziewczyny - nie żadne diakonisy, mniszki z wielką schimą, czy zakonnice klauzurowe - odpowiadają za kult publiczny.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 25, 2019, 22:23:09 pm »

Jeszcze raz pytam, gdzie Pan widział w jakiejkolwiek kaplicy FSSPX dziewczyny służące do Mszy?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 25, 2019, 23:00:45 pm »

Odpowiedziałem Panu - nie w kaplicy lecz w kościele na Garncarskiej.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 25, 2019, 23:33:38 pm »

Wszysko mi jedno, może być bazylika. Gdzięs pan widzial dziewczyny służące do Mszy kapłanom FSSPX?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 26, 2019, 00:48:07 am »

Gdzięs pan widzial dziewczyny służące do Mszy kapłanom FSSPX?
Odpowiadając na pytanie o ministrantki - na Garncarskiej od paru lat funkcjonuje tzw "liturgiczny chór żeński".
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 26, 2019, 01:00:45 am »

Gdzięs pan widzial dziewczyny służące do Mszy kapłanom FSSPX?
Odpowiadając na pytanie o ministrantki - na Garncarskiej od paru lat funkcjonuje tzw "liturgiczny chór żeński".
I do Mszy ten chór słuzy księdzu?
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 26, 2019, 10:09:16 am »

Gdzięs pan widzial dziewczyny służące do Mszy kapłanom FSSPX?
Odpowiadając na pytanie o ministrantki - na Garncarskiej od paru lat funkcjonuje tzw "liturgiczny chór żeński".
I do Mszy ten chór słuzy księdzu?
Przyłączam się do pytania.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 26, 2019, 13:31:33 pm »

Odpowiadając na pytanie o ministrantki - na Garncarskiej od paru lat funkcjonuje tzw "liturgiczny chór żeński". Dziewczyny - nie żadne diakonisy, mniszki z wielką schimą, czy zakonnice klauzurowe - odpowiadają za kult publiczny.

Słuchaj, wiész, że:
1. nie każdy traktuje śpiéw na Mszy jako czynność stricte liturgiczną;
2. nie każdy uważa, że nie mogą tego robić kobiéty.

Możesz się wypowiedzieć szérzéj, a nie tylko:
Iależ u pisactwa są już ministrantki. I nikt z tej koterji się nie bulwersuje.

Dla większéj przejrzystości przykłady:
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki! Mam na myśli żeńskié chóry, ponieważ śpiew to także służba do Mszy."
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki, a mianowicie chór kobiét, który tam śpiewa. Śpiew to téż czynność liturgiczna, którą powinni wykonywać mężczyźni."
"Ależ u Pijusactwa są już ministrantki — śpiewaczki mianowicie. Prowadzić śpiew powinni mężczyźni."

Osobiście nie należę do stronnictwa twardych przeciwników żeńskiégo śpiéwu, ale jestem skłonny Was rozumieć i szanować.
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2019, 13:35:32 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 26, 2019, 13:46:04 pm »

Panie ahmedzie, czyli podsumowując, mozemy w/g pańskiej wykładni zamiennie stosować rzeczowniki chórzystka i ministrantka?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 26, 2019, 15:09:21 pm »

Słuchaj, wiész, że:
1. nie każdy traktuje śpiéw na Mszy jako czynność stricte liturgiczną;
2. nie każdy uważa, że nie mogą tego robić kobiéty.

Czyli triumf relatywizmu!



Dla większéj przejrzystości przykłady:
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki! Mam na myśli żeńskié chóry, ponieważ śpiew to także służba do Mszy."
"Ależ u Pjusactwa są już ministrantki, a mianowicie chór kobiét, który tam śpiewa. Śpiew to téż czynność liturgiczna, którą powinni wykonywać mężczyźni."
"Ależ u Pijusactwa są już ministrantki — śpiewaczki mianowicie. Prowadzić śpiew powinni mężczyźni."
Spróbuję :)
Ależ u Piusactwa są już ministrantki! - Założony tak zwany żeński chór liturgiczny - nazwa oxymoron - którego istnienie wskazuje, że przynajmniej warszawscy piusowcy co najmniej tolerują dopuszczenie kobiet do służby bożej, czym przeczą swojej wykładni tradycjonalizmu, w której nie ma miejsca choćby na diakonisy (służebnice).

Osobiście nie należę do stronnictwa twardych przeciwników żeńskiégo śpiéwu, ale jestem skłonny Was rozumieć i szanować.
Do żeńskiego śpiewu jako takiego też nie mam sprzeciwu. Zaznaczam, że chodzi o śpiew liturgiczny, który kobiety w Tradycji Kościoła mogą wykonywać tylko gdy: są diakonisami, albo mniszkami z wielką schimą, albo zakonnicami klauzurowymi w klasztorze z przywilejem oficjum i to pod nieobecność kantora.

Pamiętajmy, że w rachunkach i aktach fundacyjnych klasztorów żeńskich znajdziemy uposażenie kapelana i kantora. (Do mszy zwyczajowo służyła zwykła męska służba osobista bądź domowa).
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Czy podawanie Komunii św. na dłoń jest większym złem niż aborcja? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!