Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:29:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Subdiakon (offtop)
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Subdiakon (offtop)  (Przeczytany 6412 razy)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 17, 2018, 14:48:13 pm »

Przykre jest to to, ze nie umie Pan czytać ze zrozumieniem tego c o wyraźnie napisałem.

Powtarzam - nie bagatelizuje katechezy i uważam ja za cos bardzo potrzebnego. Jednak mniej ważnego i służebnego wobec liturgii. Nie widzę absolutnie żadnych powodów dla których nie można by było dbać jednocześnie o liturgie i o katechezę.

Nie jestem teologiem. To ze umiem dyskutować stosując teologiczne argumenty, co powinien umieć każdy katolik, nie czyni ze mnie teologa.
Zapisane
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 17, 2018, 14:54:04 pm »

Cytuj
Skoro zatem nie mamy subdiakona to nie robimy Mszy z lewitami. Aż tyle i tylko tyle.
Z tym zdaniem od ponad 400 lat Kościół sie nie zgadza. Ale co ja tam wiem... Decreta Authentica tez sa nic nie warte. Bo mamy mądrości objawione Pana fsa.

Ja w każdym razie przestaje brać udział w dyskusji nad watkami służącymi tylko za zasłonę dymną do właściwego wątku. Przynajmniej tutaj.

Proszę tez nie tworzyć wpisów skoro nie zamierza Pan dyskutować, bo to jest zwyczajnie bezczelne. Taki typ: Napyszczę tu ale nie mam ochoty swoich tez bronić wiec gdzie indziej nie pogadam. To po co ten cyrk ? 
« Ostatnia zmiana: Maja 17, 2018, 14:57:21 pm wysłana przez woland » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 17, 2018, 15:05:33 pm »

Problem fałszywych, czyli świeckich, subdiakonów nie rozpoczął się od czasu największej odnowy w czasach chrześcijaństwa. Nadużycie to istniało już wcześniej
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
fsa
uczestnik
***
Wiadomości: 247

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 17, 2018, 15:12:43 pm »

Cytuj
Skoro zatem nie mamy subdiakona to nie robimy Mszy z lewitami. Aż tyle i tylko tyle.
Z tym zdaniem od ponad 400 lat Kościół sie nie zgadza. Ale co ja tam wiem... Decreta Authentica tez sa nic nie warte. Bo mamy mądrości objawione Pana fsa.

Ja w każdym razie przestaje brać udział w dyskusji nad watkami służącymi tylko za zasłonę dymną do właściwego wątku. Przynajmniej tutaj.

Proszę tez nie tworzyć wpisów skoro nie zamierza Pan dyskutować, bo to jest zwyczajnie bezczelne. Taki typ: Napyszczę tu ale nie mam ochoty swoich tez bronić wiec gdzie indziej nie pogadam. To po co ten cyrk ?

Szanowny Panie! To, że Kościół zezwolił, aby tzw. minoryści, tj. klerycy, którzy otrzymali niższe święcenia, czy też ewentualnie klerycy tonsurowani mogli pełnić w pewnych sytuacjach funkcję subdiakona, nie prowadzi bynajmniej do wniosku, że taką posługę mógł pełnić świecki, co chyba chciałby Pan zasugerować. Chyba doskonale Panu wiadomo, że jest różnica między klerykiem po tonsurze (=duchowny), a Panem (=świecki). Różnica jest kolosalna, jak między łabędziem a indykiem.

A co do "napyszczania", to przypomnę Pana słowa:

Byłem od razu pewien, że jest Pan wiernym FSSPX. Bo to bardzo typowe - bardzo usilne kładzenie nacisku na ideologię zwaną tam katechizacją, przejawiającą się również podczas kazań, przy jednoczesnym zupełnym ignorowaniu zasad liturgii i prawa Kościelnego.
Przez całe lata polscy wierni biegający do FSSPX nie widzieli żadnego problemu w tym, by nabożnie słuchać kazań podobno budujących ich katolicką wiarę, a jednocześnie brać udział w symulacjach sakramentu spowiedzi. W Polsce w absolutnie każdej parafii kapłani spowiadają i robią to ważnie i godnie. Nie jesteśmy Francją, Europą Zachodnią itp. A skoro tak, to nigdy nie zaistniały w Polsce żadne przesłanki do tego, aby w odniesieniu do szafowania sakramentem pokuty działała jurysdykcja zastępcza. Do czasu udzielenia władzy przez Franciszka kapłanom FSSPX zasadniczo wszystkie spowiedzi w Polsce były li tylko symulacjami. Ale co tam - ważne, że katecheza kwitnie!

Powtarzam ręce precz od abp. Lefebvre i niech się Pan bawi swoimi zabawkami w swojej piaskownicy. Bo nie liczę na to, że dotrze do Pana, iż udawanie subdiakona przez osobę świecką to "ignorowanie zasad liturgii i prawa Kościelnego". Miłego dnia i życzę zakończenia Pańskich symulacji, a o wiernych spowiadających się u kapłanów FSSPX i czytających katechizm niech się Pan już nie martwi :)
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 17, 2018, 15:29:28 pm »

Przepraszam, ale co ma subdiakonowanie Łukasza do bezprawnego śpiewu kobiet u Klemensa?
Czy pan fsa może powiedzieć coś o tym, że Łukasz subiakonuje u Klemensa? To bardzo ciekawe.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #20 dnia: Maja 17, 2018, 15:31:12 pm »

Widać, że uczestnicy albo posługują się swoim widzeniem świata, albo widzeniem świata przez konkretną opcję na przykład lefebvrystów. Oczywiście Rysio dołoży swoje zdanie o biskupach i WSI nas infiltrujących, żeby ośmieszać Tradycję Katolicką. Jeśli już ktoś jest z WSI to Rysio.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 17, 2018, 16:16:41 pm »

Cytuj
Jeśli już ktoś jest z WSI to Rysio.

Sorry, ale ja już jestem "agentem Putina".

Tak tylko w kwestii formalnej, bo nie wyznaję religii smoleńsko-samolotowej i nie głosuję na PiS.
Wracam do nasłuchu.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #22 dnia: Maja 17, 2018, 22:26:18 pm »

Rozumiem, wszyscy się zgadzamy, że kantorzyce w duszpasterstwach to plaga egipska?
Good. Women: Know Your Limits!  https://www.youtube.com/watch?v=LS37SNYjg8w
« Ostatnia zmiana: Maja 17, 2018, 22:28:20 pm wysłana przez Kefasz » Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 18, 2018, 08:22:03 am »

bo nie wyznaję religii smoleńsko-samolotowej i nie głosuję na PiS
Czyli jest pan wyznawcą sekty pancernej brzozy? Gratulacje. A że pan nie głosuje, to się panu tylko zdaje.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #24 dnia: Maja 18, 2018, 08:36:21 am »

Zabawne, ze podał pan ten przykład. Oczywiście, ze odejscie od standardu złota spowodowało masową inflacje i produkcje pustego pieniadza fiducjarnego. Kobieta na filmie opowiada oczywiste brednie propagandowe.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #25 dnia: Maja 18, 2018, 09:34:10 am »


Przez całe lata polscy wierni biegający do FSSPX nie widzieli żadnego problemu w tym, by nabożnie słuchać kazań podobno budujących ich katolicką wiarę, a jednocześnie brać udział w symulacjach sakramentu spowiedzi. W Polsce w absolutnie każdej parafii kapłani spowiadają i robią to ważnie i godnie. Nie jesteśmy Francją, Europą Zachodnią itp. A skoro tak, to nigdy nie zaistniały w Polsce żadne przesłanki do tego, aby w odniesieniu do szafowania sakramentem pokuty działała jurysdykcja zastępcza. Do czasu udzielenia władzy przez Franciszka kapłanom FSSPX zasadniczo wszystkie spowiedzi w Polsce były li tylko symulacjami. Ale co tam - ważne, że katecheza kwitnie!


Przepraszam, bo to mi umknęło w ostatnich dniach. A sprawa jest poważna i skandaliczna.

Można sobie nie lubić FSSPX, ale uważam za grube nadużycie (grubsze niż udawanie subdiakona) stawianie zarzutu, jakoby w FSSPX symulowano sakrament pokuty. Gdyby taki zarzut napisał byle matoł internetowy, można by przejść nad tem do porządku dziennego. Ale Pan Woland nie jest pierwszym lepszym trollem internetowym.

Prawo kanoniczne, w tem przestępstwa przeciwko sakramentowi pokuty bardzo jasno rozgraniczają dwie kwestje:
- usiłowanie udzielenia rozgrzeszenia przez kapłana bez jurysdykcji - kanon 1378 KPK 1983
- symulowanie rozgrzeszenia bez ważnej intencji  - kanon 1379 KPK 1983

Nie chcę po raz n-ty wypowiadać się szczegółowo na temat, czy sakrament pokuty u kapłanów FSSPX jest ważny w świetle jurysdykcji nadzwyczajnej. Wiele razy pisałem, że tak i teraz jest to tylko bardziej pewne niż wcześniej. Ale z hipotezą, jakoby księża ci SYMULOWALI sakrament pokuty, nigdy dotąd się nie spotkałem.

Jak pisze o. Dariusz Borek - strona 31 pdfa http://www.prawokanoniczne.uksw.edu.pl/sites/default/files/Teksty/Pojedyncze/06-Borek-Przestepstwa-Sakramenty.pdf

"Do zaistnienia przestępstwa w omawianym obecnie przypadku, analogicznie jak w przypadku omówionego wcześniej przestępstwa symulowania liturgicznej czynności Ofiary Eucharystycznej, konieczne są następujące elementy: po pierwsze –
faktyczne wypowiedzenie formuły rozgrzeszenia; po drugie – brak wymaganej intencji po stronie osoby dokonującej takiej czynności".

Szanowny Łukaszu, bardzo się zagalopowałeś w swoich zarzutach. Prosiłbym o godne wycofanie się z tej nieuprawnionej tezy.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #26 dnia: Maja 18, 2018, 11:38:26 am »

Prawo kanoniczne, w tem przestępstwa przeciwko sakramentowi pokuty bardzo jasno rozgraniczają dwie kwestje:
- usiłowanie udzielenia rozgrzeszenia przez kapłana bez jurysdykcji - kanon 1378 KPK 1983
- symulowanie rozgrzeszenia bez ważnej intencji  - kanon 1379 KPK 1983

(...)

Szanowny Łukaszu, bardzo się zagalopowałeś w swoich zarzutach. Prosiłbym o godne wycofanie się z tej nieuprawnionej tezy.

Szanowny Panie, rzeczywiście dopuściłem się karygodnej pomyłki nomenklaturowej i bardzo dziękuję za zwrócenie na nią uwagę. Oczywiście solennie przepraszam i natychmiast koryguję swój pogląd.

Ja zarzucam kapłanom FSSPX w Polsce, że zanim otrzymali Franciszkową jurysdykcję do spowiadania usiłowali udzielać rozgrzeszenie bez jurysdykcji. W większości bowiem wypadków nie były spełnione kryteria, które "uruchamiałyby" jurysdykcję zastępczą, która nigdy nie jest ogólna, ale zawsze działa ad casum.

Podobnie jak o sprawie subdiakona - chętnie i o tej pogada - jeśli ktoś ma takie pragnienie - ale proponuję wtedy założyć osobny wątek aby nie zaśmiecać tego wątku "karolkowego".

Pozdrawiam
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #27 dnia: Maja 18, 2018, 12:05:09 pm »

Pięknie dziękuję :)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #28 dnia: Maja 18, 2018, 12:16:51 pm »

Ja również. czasem człowiek ma co innego na myśli a co innego pisze zapominając, ze wiele słów ma bardzo precyzyjne znaczenie!
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #29 dnia: Maja 18, 2018, 15:16:57 pm »

Jesteście panowie bardzo wielkoduszni i wspaniałomyślni. Czyli możemy spowiadać się u księzy Bractwa. A czy możemy tam na Msze chodzić i kazan słuchac? Jeszcze to malutkie wyjaśnienie i przechodze na odbiór.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Subdiakon (offtop) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!