Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 02:53:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pieśni patriotyczne śpiewane w kościołach w 1860 r.?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Pieśni patriotyczne śpiewane w kościołach w 1860 r.?  (Przeczytany 1075 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« dnia: Kwietnia 29, 2018, 03:26:12 am »

Czytając biografię Piusa IX zainteresował mnie pewien szczegół związany z osobą apb Antoniego Melchiora Fijałkowskiego.

W latach 1860-61 stanowisko Stolicy Apostolskiej i kościoła wobec wystąpień anty-rosyjskich w Polsce budziło dużo emocji. W artykule w wikipedii pt. "Pius IX and Poland" można wyczytać, że szczególne kontrowersje budziła sprawa śpiewania "polskich pieśni patriotycznych" w kościołach. W tymże artykule napisano, że abp Fiałkowski miał wówczas zabronić śpiewania takich pieśni, za co ponoć uznany został za zdrajcę (przez kogo, nie napisano). Natomiast w innym miejscu w wikipedii  napisane jest, że abp. Fiałkowski "nigdy nie sprzeciwiał się manifestacjom patriotycznym w kościołach".

Czy ktoś z Państwa wie, jak to było naprawdę, i gdzie ewentualnie można przeczytać coś więcej na ten temat?  Zastanawia mnie również, o jakie konkretnie "pieśni patriotyczne" mogło chodzić?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 17, 2018, 22:05:17 pm »

Proszę znaleźć czwarty dodatek do Śpiewnika Kościelnego Xiędza Michała Macieja Mioduszewskiego. W całości zawiera te pieśni.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 18, 2018, 02:06:25 am »

Bardzo Panu dziękuję za informację, znalazłem, to się dokładnie nazywa "Uzupełnienie Dodatku III do Śpiewnika Kościelnego Pieśniami Narodowemi", wyd. w Lipsku w 1854 r.
https://polona.pl/item/uzupelnienie-dodatku-iii-do-spiewnika-koscielnego-piesniami-narodowemi,NTU3OTI5MjE/22/#item

Fascynująca lektura. Najbardziej mi się podoba "Niech żyje polski król, wielki, potężny król".  Szkoda, że nie mamy takiego  :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3 dnia: Maja 18, 2018, 16:09:46 pm »

Proszę bardzo. Dokładnie o tę pozycję mi chodziło.
Na dole tego folderu ma Pan połączone wszystkie dodatki z podstawowym Mioduszewskim. W pdf.
http://chomikuj.pl/Pjetja/*c5*9apiewniki+ko*c5*9bcielne+*3d+Pie*c5*9bni+nabo*c5*bcne
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 24, 2018, 18:00:15 pm »

@Regiomontanus
Ja dziś miałem w rękach korespondencję z tego okresu za rządów abpa Przyłuskiego. Po niektórych kościołach śpiewano "Boże coś Polskę" z przydaniem dodatkowych zwrotek określonych przez jakiegoś duchownego jako "liche lub dzikie". W śpiewnikach znajdziemy tylko wersję pieśni zaaprobowaną przez duchowieństwo.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Pieśni patriotyczne śpiewane w kościołach w 1860 r.? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!