Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 01:19:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 819 razy)
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« dnia: Kwietnia 03, 2018, 23:41:53 pm »

Obecnie trwa Oktawa Wielkiejnocy. Nie mam wiedzy na temat Mszy sprawowanych w tym czasie w różnych intencjach np.: w kościele przy trumnie,
a także przy urnie (ostatnio coraz "modniejsze"), a także w różnych intencjach.
Spotkałam na stronach parafialnych na obecny tydzień następujące intencje Mszy:
-- w intencji śp. NN - rocznica śmierci, rocznica urodzin, imieninowa,
-- w intencji śp. NN - Msza od uczestników pogrzebu, od sąsiadów,
-- Msza gregoriańska - bywa za dwie osoby (?)
-- w intencji cechu piekarzy,
-- dziękczynna z prośbą o dalsze błogosławieństwo dla osoby ...

Mam pytanie: czy są jakieś prawomocne ograniczenia w przepisach kościelnych (jakich), odnośnie sprawowania w tym szczególnym okresie pogrzebów,
czy przedstawianie różnorodnych intencji mszalnych? Czy też nie ma żadnych ograniczeń i wszystko jest dozwolone?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 03, 2018, 23:44:10 pm wysłana przez ratio » Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 04, 2018, 00:09:04 am »

Nie wiem dlaczego według Pani w okresie Wielkanocnym nie można się modlić za piekarzy i sąsiadów  ;D
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 04, 2018, 00:33:45 am »

ftp://
Nie wiem dlaczego według Pani w okresie Wielkanocnym nie można się modlić za piekarzy i sąsiadów  ;D
m
Moje pytanie dotyczyło Oktawy Wielkiejnocy  ;)
Zapisane
Najmłodszy syn
bywalec
**
Wiadomości: 72

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 04, 2018, 01:46:34 am »

Celebrans może odprawiać Mszę w dowolnej intencji (z zachowaniem zdrowego rozsądku). Jedynie są ograniczenia czy będzie to Msza Requiem czy też z oktawy. I tak wolno odprawić Mszę pogrzebową ale nie wolno Mszy w rocznicę śmierci. Nie wolno również Mszy o NSPJ czy NSNMP (w I piątek/sobotę).
Kapłan może jednak odprawić Mszę z oktawy, modląc się za duszę śp. czy też prosząc o przebłaganie za grzechy. Również Msze gregoriańskie są dopuszczalne.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 04, 2018, 12:26:22 pm »

Celebrans może odprawiać Mszę w dowolnej intencji (z zachowaniem zdrowego rozsądku). Jedynie są ograniczenia czy będzie to Msza Requiem czy też z oktawy. I tak wolno odprawić Mszę pogrzebową ale nie wolno Mszy w rocznicę śmierci. Nie wolno również Mszy o NSPJ czy NSNMP (w I piątek/sobotę).
Kapłan może jednak odprawić Mszę z oktawy, modląc się za duszę śp. czy też prosząc o przebłaganie za grzechy. Również Msze gregoriańskie są dopuszczalne.

Tłumacząc jeszcze prościéj: ograniczenia dotyczą nie intencji Mszy, ale formularza mszalnégo, czyli części zmiennych (antyphony, czytania itp.), a także w związku z tym koloru (strojów liturgicznych i welonu kielichowégo).

EDYCJA
Może jeszcze dopiszę jakiś szczegół.
Cytat: ratio
Mam pytanie: czy są jakieś prawomocne ograniczenia w przepisach kościelnych (jakich), odnośnie sprawowania w tym szczególnym okresie pogrzebów, czy przedstawianie różnorodnych intencji mszalnych? Czy też nie ma żadnych ograniczeń i wszystko jest dozwolone?

Z tego, co mi wiadomo, nié ma żadnych szczególnych przepisów; tyle tylko, że dni w oktawie Wielkiéjnocy i Zielonych Świątek (wg Mszału z '62) mają wysoką rangę: są dniami liturgicznymi I klasy. Klasa Mszy Requiem (za zmarłych, w kolorze czarnym, z introitem "requiem aeternam dona eis, Domine...") zależy od okazji, z jakiéj się ją sprawuje; wyłącznie Msza pogrzebowa oraz 2 XI jest Requiem I klasy, pozostałe nie mogą być odprawiane po prostu z powodu niższéj rangi. Odnośnie Mszy pogrzebowéj jest odrębny przepis (punkt 406. w rubrykach ogólnych), że nie można jéj sprawować w széreg wymienionych tam dni, a w tym w święta nakazane (więc i niedziele).
Wcześniejsze (z Mszału z '55) rubryki były inne, ale wątpię, żeby coś tu się zmieniło poza nazwami.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 04, 2018, 21:13:26 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!