Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 02:46:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ekumenizm nie istnieje!
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Ekumenizm nie istnieje!  (Przeczytany 2093 razy)
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« dnia: Stycznia 20, 2011, 09:26:49 am »

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan po raz kolejny skłania do refleksji nt. jedności chrześcijan i ekumenizmu. Po raz kolejny jasne staje się, że tak naprawdę nie wiemy, jaki jest cel jedności. Po raz kolejny, uświadamiamy sobie, że ekumenizm par excellence nie istnieje. Są za to ekumenizmy – różne, sprzeczne, konkurencyjne. Ekumenizm, w którym zaprogramowany jest pewien pierwiastek wspólnotowości, jest – podobnie jak inne –izmy, powodem polaryzacji, sporu, a czasem nawet zgorszenia.

Rzeczywistości nie zmienią określenia ‘prawdziwy’ czy ‘fałszywy’ ekumenizm – każde z nich wyraża określoną optykę odczuwania Kościoła, rozumienia Kościoła i wreszcie życia w nim. Tak jak w świecie idei Huntingtona, zderzają się ze sobą różne ekumenizmy – mniej lub bardziej urzędowe, mniej lub bardziej uniformistyczne, mniej lub bardziej zobowiązujące. Co więcej, nie ma nawet zgody co do tego, czym jest widzialny ekumenizm, bo i tu zaczynają się schody interpretacyjne.

I tak się ekumenizujemy, celebrujemy. Lawinowo produkujemy deklaracje, duchowni mantrują zdanko „Aby byli jedno”, pod którym wszyscy się podpisują, ale inaczej rozumieją. Jedni chcieliby przeciągnąć przez stół drugich i zaprosić 'do powrotu,''cokolwiek on miałby znaczyć, a jeszcze inni chcieliby się po prostu spotkać, porozmawiać i pomodlić. Na tym jednak nie kończy się ekumeniczna mozaika. Ona się zmienia, ewoluuje, czasem w niepożądanym kierunku.

Ekumenizm nie istnieje. Są ekumenizmy. A nasz karnawałowy ekumenizm coraz mocniej, wyraźniej i boleśniej staje się ekumenizmem wielu ekumenizmów, wielu do zawrotów głowy. Ekumenizm w liczbie pojedynczej jest nieudanym projektem – nieudanym, bo absolutnie nierealnym. Rzeczywistość pokazuje, że powinniśmy radować się z ekumenizmów, ale wpierw trzeba się z nimi pogodzić.

za : http://areopag21.pl/arx_firma_deus_noster_est/artykul_40.php
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 17, 2015, 14:54:10 pm »

Kard. Koch doszedł do wniosku, że  w ekumenizmie brakuje celu!  Zdaniem szwajcarskiego kardynała wielkim wyzwaniem dla dialogu ekumenicznego jest też definicja jego celu: „obecnie nie ma zgody co do tego, dokąd ekumenizm powinien zmierzać“ przyznał kard. Koch.

Kard. Koch: w ekumenizmie brakuje celu
(...)
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/03/15/kard_koch_w_ekumenizmie_brakuje_celu/1129611



Celu to zawsze brakowało. Przecież ten ekumenizm jaki od dziesiatek lat obserwujemy nigdy nie miał określonego celu. To poprostu takie dialogowanie bez celu, osiąganie mniejszych lub większych kompromisów i utwierdzanie heretyków, błędnowierców w ich błędach.

Niedawno opublikowany artykuł na wielu stronach, musi być "chrzest w Duchu Świetym" , jakiś kompromis, trzeba trwać w swoim "kościele", etc ...

Bóg kocha takie wyzwania

(...)

Jak osiągnęliście kompromis w kwestii „do którego kościoła pójdziemy w niedzielę”?

Modliliśmy się w tej intencji. Nasza wiara odrodziła się dzięki świadectwu baptystów i po modlitwie duchownego z kościoła anglikańskiego. Owoc jego modlitwy pojawił się, gdy ja poszedłem do kościoła katolickiego. Dostaliśmy słowo „Rozkwitajcie tam, gdzie zostaliście zasadzeni”. Wróciliśmy więc do korzeni, ja do Kościoła katolickiego, a Sue do anglikańskiego. Jest w tym pewne uzasadnienie, bo zajmujemy się ekumenizmem. Ludzie widzą, że staramy się żyć tak, jak nauczamy. Sue dobrze zna Kościół katolicki, ale czuje, że Bóg chce, aby była tam, gdzie została ochrzczona. Gdy poznaje katolików, którzy odeszli od Boga, stara się pomóc im wrócić do Kościoła katolickiego. Pomogła już wielu katolikom. Jeśli spotyka letniego anglikanina to pomaga mu wrócić do kościoła anglikańskiego. Gdy Sue nie wierzyła w Boga, dzieci chodziły razem ze mną do kościoła katolickiego. Potem żona dołączyła do nas. Ja nie mogę przyjmować komunii u anglikanów, a Sue w kościele katolickim. Zacząłem więc chodzić z nią również do kościoła anglikańskiego, żeby mogła tam przyjmować komunię. W przeciwnym razie otrzymujemy błogosławieństwo.

(...)

http://gosc.pl/doc/2387136.Bog-kocha-takie-wyzwania/2

Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 17, 2015, 15:49:02 pm »

Kard. Koch doszedł do wniosku, że  w ekumenizmie brakuje celu!  Zdaniem szwajcarskiego kardynała wielkim wyzwaniem dla dialogu ekumenicznego jest też definicja jego celu: „obecnie nie ma zgody co do tego, dokąd ekumenizm powinien zmierzać“ przyznał kard. Koch.

Kard. Koch: w ekumenizmie brakuje celu
(...)
http://pl.radiovaticana.va/news/2015/03/15/kard_koch_w_ekumenizmie_brakuje_celu/1129611



Celu to zawsze brakowało. Przecież ten ekumenizm jaki od dziesiatek lat obserwujemy nigdy nie miał określonego celu. To poprostu takie dialogowanie bez celu, osiąganie mniejszych lub większych kompromisów i utwierdzanie heretyków, błędnowierców w ich błędach.

Niedawno opublikowany artykuł na wielu stronach, musi być "chrzest w Duchu Świetym" , jakiś kompromis, trzeba trwać w swoim "kościele", etc ...

Bóg kocha takie wyzwania

(...)

Jak osiągnęliście kompromis w kwestii „do którego kościoła pójdziemy w niedzielę”?

Modliliśmy się w tej intencji. Nasza wiara odrodziła się dzięki świadectwu baptystów i po modlitwie duchownego z kościoła anglikańskiego. Owoc jego modlitwy pojawił się, gdy ja poszedłem do kościoła katolickiego. Dostaliśmy słowo „Rozkwitajcie tam, gdzie zostaliście zasadzeni”. Wróciliśmy więc do korzeni, ja do Kościoła katolickiego, a Sue do anglikańskiego. Jest w tym pewne uzasadnienie, bo zajmujemy się ekumenizmem. Ludzie widzą, że staramy się żyć tak, jak nauczamy. Sue dobrze zna Kościół katolicki, ale czuje, że Bóg chce, aby była tam, gdzie została ochrzczona. Gdy poznaje katolików, którzy odeszli od Boga, stara się pomóc im wrócić do Kościoła katolickiego. Pomogła już wielu katolikom. Jeśli spotyka letniego anglikanina to pomaga mu wrócić do kościoła anglikańskiego. Gdy Sue nie wierzyła w Boga, dzieci chodziły razem ze mną do kościoła katolickiego. Potem żona dołączyła do nas. Ja nie mogę przyjmować komunii u anglikanów, a Sue w kościele katolickim. Zacząłem więc chodzić z nią również do kościoła anglikańskiego, żeby mogła tam przyjmować komunię. W przeciwnym razie otrzymujemy błogosławieństwo.

(...)

http://gosc.pl/doc/2387136.Bog-kocha-takie-wyzwania/2


A co z tą Komunią u anglikanów to w "Gościu" nie wiedzą? Może Sue wystarczyłaby "komunia duchowa" u katolików  ;) ;)
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 974


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 29, 2023, 23:14:21 pm »


Metropolita Hilarion: po „Fiducia suplcans” nie można mówić o ponownym zjednoczeniu Kościoła katolickiego i prawosławnego
Cytuj
«Jeśli jesteśmy realistami, nie możemy już oczekiwać przyszłej jedności między prawosławnymi i katolikami. Te środki oczywiście nie zbliżą nas do siebie, ale stworzą nowe linie podziału” – powiedział prawosławny metropolita Hilarion z Budapesztu w rozmowie z Rodem Dreherem, redaktorem naczelnym „The American Conservative”.
https://www.infocatolica.com/?t=noticia&cod=48326
Niestety nie znalazłem art. w języku polskim lub angielskim, jest za to link do wywiadu na YouTube .

Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 30, 2023, 03:23:54 am »

Wysłuchałem tego wywiadu. Serce się kraje.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ekumenizm nie istnieje! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!