Mądrym - dla nauki, reszcie - dla pamięci, poszperałem pod jakimi warunkami biskupi udzielili dyspensy. Wszystkich diecezji nie przeszukałem, bo rozprawy naukowej na ten temat nie piszę. Kto ciekaw, niech dopisze jak tam u niego. Linków nie podaję, żeby chaosu nie robić - wszystko to cytaty skopiowane ze stron diecezji.
Na moje wyczucie - najbardziej nowatorską koncepcję teologiczną zaprezentował bp Jan Kopiec, który przypomniał wiernym
o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Największym poczuciem humoru wykazał się natomiast ks. kard. Kazimierz Nycz, który dyspensę rozpoczął od słów:
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej...1. Dyspensa bez jakichkolwiek warunków:
Archidiecezja Łódzka - abp Grzegorz Ryś::
Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 12 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie (Dekret z dnia 24 marca 2020 roku, Abp-1.1-272/2020). Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.
Diecezja Opolska - bp Andrzej Czaja:
Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.
Diecezja Sosnowiecka, bp Grzegorz Kaszak:
Udzielam na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: [...]
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.
Diecezja Rzeszowska, bp Jan Wątroba::
Biskup Rzeszowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terytorium Diecezji Rzeszowskiej. Dyspensa jest ważna od dnia 28 marca 2020 r. aż do odwołania.
2. Dyspensa z informacją o istnieniu transmisji w mediach:
Archidiecezja poznańska, abp Stanisław Gądecki:W związku z pandemią Arcybiskup Metropolita Poznański udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we Mszy św. wszystkim wiernym.
Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą uczestniczyć w liturgii Mszy św., podajemy najważniejsze niedzielne transmisje nabożeństw w radiu, telewizji i w Internecie:
Diecezja Gliwicka, bp Jan Kopiec:udzielam wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej, dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św; jednocześnie przypominam o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu;
3. Dyspensa z łagodną zachętą lub prośbą, że można coś ewentualnie zrobić:
Archidiecezja Warszawska - kard. Kazimierz Nycz:Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej, uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzone na czas pandemii, niniejszym, ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam wszystkim wiernym, aż do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
Korzystających z dyspensy zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.
Archidiecezja Gnieźnieńska, abp Wojciech Polak:Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Archidiecezja Częstochowska - abp Wacław Depo:Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej o rodzinnej modlitwie, łącząc się duchową ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególną intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc,
Archidiecezja Krakowska - abp Marek Jędraszewski:Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Archidiecezja Warmińska, arcybiskup Józef Górzyński:Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Archidiecezja Wrocławska, abp Józef Kupny:Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Archidiecezja Przemyska - abp Adam Szal:Mając na uwadze ograniczenie zgromadzeń do 5 osób, co dotyczy również uczestników Mszy świętej, zachęcam wszystkich wiernych, by wobec niemożności udziału w celebracjach liturgicznych oddali Panu tę wielką ofiarę, jaką przynosi brak Mszy Świętej i uczestnictwa w Stole Eucharystycznym, żyjmy w komunii ze wszystkimi, którzy także z powodu braku kapłanów nie mają przywileju codziennego uczestnictwa w Świętej Ofierze (kard. João Braz de Aviz). Złożenie tej ofiary w bieżącym roku duszpasterskim, w którym w sposób szczególny pochylamy się nad tajemnicą Eucharystii, będzie wyrazem odpowiedzialności za Kościół, troski o siebie i miłości bliźniego.
Archidiecezja Lubelska, abp Stanisław Budzik:Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy Świętej w radiu, telewizji lub internecie.
Archidiecezja Gdańska - abp Leszek GłódźPrzypominam również o dyspensie wydanej przeze mnie 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.
Diecezja Kaliska - bp Edward JaniakSkorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup Kaliski zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Diecezja Sandomierska, bp Krzysztof NitkiewiczBiskup Ordynariusz zachęca jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Diecezja Łowicka, bp. Andrzej Dziuba:przypominam o wydanej poprzednio Dyspensie z dnia 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętej w środkach społecznego przekazu;
4. Dyspensa z gorącą zachętą lub usilnym zaleceniem
Archidiecezja Białostocka, abp Tadeusz Wojda:Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe Mszy Świętych i innych nabożeństw.
Archidiecezja Katowicka, abp Wiktor Skworc:Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.
5. Dyspensa z zobowiązaniem do spełnienia koniecznych warunków:
Archidiecezja Szczecińska, abp Andrzej Dzięga:Biorąc pod uwagę aktualną sytuację zagrożenia zdrowotnego w naszej Ojczyźnie, uwzględniając zaostrzenie norm sanitarnych wprowadzone przez władze państwowe jak równie aktualne wskazania Prezydium KEP z dnia 21 marca br., na podstawie kan. 87 §1, w związku z kan. 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do dnia 19 kwietnia br. udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie dla chorych poprzez telewizję, radio lub Internet, a dla osób będących w dyspozycji duchowej (stan łaski uświęcającej lub szczery żal za grzechy, połączony z postanowieniem naprawy życia wg zasad wiary świętej) także z duchową Komunią świętą. Po tak przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach Ojca Świętego Franciszka, Kościoła Powszechnego, w intencjach chorych, personelu medycznego, służb państwowych
i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o ustanie pandemii (np. Ojcze nasz ..., Zdrowaś Maryjo ..., Któryś za nas ... lub inną modlitwę z modlitewnika).