Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 17:05:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Podobieństwo NOMowych modlitw do luterańskich
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Podobieństwo NOMowych modlitw do luterańskich  (Przeczytany 3295 razy)
mabalcer
bywalec
**
Wiadomości: 73

« dnia: Marca 26, 2014, 18:32:56 pm »

http://www.luteranie.konfesyjni.pl/index.php/pliki-do-pobrania/category/8-materialy-do-agendy-luteranskiej?download=14:ordo

Jakoś te modlitwy podobne do NOMowych.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Marca 26, 2014, 22:32:16 pm »

Wyjątkowo nietrafne Pańskie porównania. Myślę, że może bardziej przypominać Mszę katolicką niż NOM.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 26, 2014, 22:42:24 pm »

Wyjątkowo nietrafne Pańskie porównania.

Dlaczego nietrafne? Widać, że zapożyczyli pewne formuły z Mszału Pawła VI.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 26, 2014, 22:52:33 pm »

które są oryginalne w Mszale P6 ?? Proponuję porównać praktykę Nomów z liturgjami kalwinów a dopiero potem zastanowić się, czy godzi się obrażać panów luteranów
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 26, 2014, 23:02:53 pm »

Zgadzam sie z Panem Krusejderem
Na NOM-ie nie ma tak długiej ME....preferuje sie dwójeczkę ze "względów duszpasterskich". Wierni śpiesza sie na obiad, a w okresie zimowym na skoki narciarskie.
Nastepną rzeczą jest uzywanie zbyt trudnych i niezrozumiałych okresleń typu "Introitus, Salutaio, Graduale, Anamneza.... "...tego nawet katecheci po wydziale teologicznym nie zdołali by pojąć.

No i na koniec cyt: " W czasie „Agnus Dei” komunikanci przystępują do ołtarza i przyklękają lub w przypadku wielkiej liczby komunikantów podchodzą rzędami do przyjęcia Komunii Świętej"

No coś Pan, cos Pan!!!! Jakie "przyklękaja"???? Wszyscy ustawiaja sie w kolejce biora i lezą bokami na miejsce...i żeby mi tam nikt nie robił przysiadów i nie machał łapkami, bo ksiedzu lub innemu wyznaczonemu to przeszkadza w sprawnej dystrybucji!!!

To nie jest podobne do typowego NOM-u.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 26, 2014, 23:23:09 pm »

Formuły wstępne do wyboru wzorowane są na tych z Mszału Pawła VI, tak samo tropowane formuły Kyrie (np. Panie, który nie przyszedłeś wzywać sprawiedliwych... itp.), tak samo modlitwy na przygotowanie darów (Błogosławiony jesteś...). Są też prefacje z VME i ME o tajemnicy pojednania.
Niektóre elementy są żywcem przeniesione z Mszału Pawła VI.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #6 dnia: Marca 26, 2014, 23:35:39 pm »

Formuły wstępne do wyboru wzorowane są na tych z Mszału Pawła VI, tak samo tropowane formuły Kyrie (np. Panie, który nie przyszedłeś wzywać sprawiedliwych... itp.), tak samo modlitwy na przygotowanie darów (Błogosławiony jesteś...). Są też prefacje z VME i ME o tajemnicy pojednania.
Niektóre elementy są żywcem przeniesione z Mszału Pawła VI.
Obawiam się, że luteranie aż tak nisko nie upadli, żeby Mszał Pawła VI przyjąć.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 26, 2014, 23:43:38 pm »

Nie chce mi się tego dokładnie sprawdzać, ale prefacje też w większości są z tegoż Mszału, zaczerpnięto też (do wyboru) fragment IV ME – tam naprawdę jest dużo takich zapożyczeń.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 27, 2014, 00:05:26 am »

Czemu Pan sądzi, że ich modlitewnik powstał po 1970 r. ? A może transfer szedł w 2gą stronę ??
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 27, 2014, 00:22:32 am »

Czemu Pan sądzi, że ich modlitewnik powstał po 1970 r. ?

Bo zawarte są w nim teksty zaczerpnięte z Mszału dla diecezji polskich z 1986 r. Wystarczy porównać.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
mabalcer
bywalec
**
Wiadomości: 73

« Odpowiedz #10 dnia: Marca 27, 2014, 18:05:30 pm »

polecam wejść na 125 strone podlinkowanego przeze mnie dokumentu. ciąg dalszy na 145 stronie. łudząco podobne do II ME
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #11 dnia: Marca 27, 2014, 18:47:06 pm »

Michael Davies, Liturgiczne bomby zegarowe, Warszawa 2004, str. 107:

"Anglikański "biskup" Southwark przy wielu okazjach wyrażał swój wielki podziw dla Novus Ordo Missae; jak twierdził, sam go używał i chciałby uczynić go powszechnie dostępnym dla anglikanów, przynajmniej w ramach alternatywy. [...] M.G. Siegvalt, profesor teologii dodmatycznej na prostestanckim wydziale w Strasburgu, przyznaje, że w odnowionej Mszy nie ma już niczego, co mogłoby sprawiać kłopot ewangelikowi. [...] Inny pastor stwierdza: Tu, w mojej parafii w Hamburgu, na przykład regularnie używamy II Modlitwy Eucharystycznej z luterańską formułą wprowadzenia i z pominięciem modlitwy za papieża".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #12 dnia: Marca 27, 2014, 22:19:51 pm »

Siegvalt, profesor teologii dodmatycznej na prostestanckim wydziale w Strasburgu,
Heh, dobre!!  :D
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 21, 2018, 13:42:07 pm »

Różni ludzie mają różne wątpliwości co do wartości takiego czy innego rytu mszy. Pamiętajmy, że ryt niesie ze sobą także teologię która uczy wiary.  Popatrzmy,  chodzi o "novus ordo" to katolicy wzięli od nich czy oni od nas?  Wnioski można wyciągnąć samemu. I dziwić się, że Kościół się protestantyzuje,  etc ...

Film zaczerpnięty z kanału: https://www.youtube.com/channel/UCyvUjFx2F4QMBcYP1QQgM0A

Oryginalny tytuł filmu: Basic Liturgy for Lutherans: Part 2, Liturgy of the Eucharistic Meal
Podstawowa liturgia dla luteranów: Część 2, Liturgia posiłku eucharystycznego

(...)
https://www.youtube.com/watch?v=1g8Jel76Ko8

... a poniżej część 1.


Basic Liturgy for Lutherans: Part 1, Liturgy of the Word
Podstawowa liturgia dla luteranów: Część 1, Liturgia słowa
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=B8OgMBm-GtQ
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Podobieństwo NOMowych modlitw do luterańskich « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!