Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 16, 2024, 11:33:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232135 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pokłosie listu czterech kardynałów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: Pokłosie listu czterech kardynałów.  (Przeczytany 12574 razy)
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #45 dnia: Września 06, 2017, 19:22:31 pm »

Nie ulega wątpliwości, że jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych włoskich hierarchów. Pomimo tego, że podpisał "dubia" i był ich zaciekłym obrońcą (to on wraz z kardynałem Burkiem był najaktywniejszy w wypowiedziach w tej sprawie) nikt ze względu na posiadany przez niego autorytet nie zdecydował się otwarcie go zaatakować. Podobnie było zresztą z kardynałem Meisnerem. Niestety ani Brandmuller ani Burke takiej pozycji nie mają.
Spoczywaj w pokoju.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #46 dnia: Września 13, 2017, 19:21:24 pm »Ksiądz odwiedzający chorego kardynała rozmawiał z nim o nieszczęściach, które spotykają Kościół w naszych czasach. Kardynał Caffarra poruszony i ze łzami w oczach odpowiedział:

„Pan nie opuści Swego Kościoła. Na początku było tylko dwunastu apostołów, więc może i teraz Pan zacznie od kilku ludzi. Wyobraźmy sobie cierpienie świętego Atanazego, zupełnie osamotnionego w swej obronie prawdy o miłości Chrystusa, Kościoła i wiernych. Musimy więc mieć wiarę, nadzieję i męstwo”.

http://www.pch24.pl/watykanista-o-ostatnich--dramatycznych-slowach-zmarlego-kardynala-caffarry,54561,i.html
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #47 dnia: Września 13, 2017, 20:17:59 pm »

Pewien anonimowy ksiądz powiedział to watykaniście Antonio Socci? Tyle że kontrowersyjny jest ten "watykanista"...
Zapisane
MK
uczestnik
***
Wiadomości: 174


« Odpowiedz #48 dnia: Września 25, 2017, 23:05:30 pm »

Kontynuacja dubiów, zakładam że znów będzie olana.
https://news.fsspx.pl/2017/09/correctio-filialis-papieza-franciszka/
Zapisane
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #49 dnia: Września 26, 2017, 00:51:49 am »

Temat juz jest na forum:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9554.0.html
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 14, 2017, 22:28:03 pm »

Cytuj
Dokładnie rok po upublicznieniu dubiów kardynał Raymond Burke zwraca się ponownie do papieża Franciszka i całego Kościoła z pilnym i ostatecznym apelem o wyjaśnienie wątpliwości związanych z interpretacjami adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

W nowym wywiadzie, jaki został zamieszczony przez „National Catholic Register”, kardynał Burke przedstawia „powagę” obecnej sytuacji w Kościele, która według jego słów „nieustannie się pogarsza”, gdy biskupi od Filadelfii po Maltę przedstawiają „rozbieżne”, a „niekiedy niezgodne” interpretacje adhortacji apostolskiej Franciszka na temat rodziny, zatytułowanej Amoris laetitia.

Ta mieszanina interpretacji, mówi kardynał Burke, zagraża „istotnym kwestiom depozytu wiary” i „skłoniła niektórych do propozycji zmiany paradygmatu dotyczącego całej moralnej praktyki Kościoła”. Ponadto, jak Jego Eminencja dodaje, obecne zamieszanie „coraz bardziej podkopuje” sens sakramentalnej praktyki Kościoła, „szczególnie, gdy chodzi o sakrament pokuty i Eucharystii”.

Dzisiejsza ostateczna prośba pojawia się dokładnie rok po tym, jak czterech starszych rangą kardynałów – kardynał Raymond L. Burke ze Stanów Zjednoczonych, kardynał Carlo Caffarra z Włoch oraz kardynałowie Walter Brandmüller i Joachim Meisner z Niemiec – podali do publicznej wiadomości pięć pytań, czyli dubia, które wysłali papieżowi, oczekując prostych odpowiedzi typu „tak” lub „nie” w kwestii pewnych kontrowersyjnych fragmentów Amoris laetitia.

Wykorzystując od dawna stosowaną metodę, której celem jest wyjaśnienie pewnych kwestii doktrynalnych lub praktycznych, kardynałowie przedstawili dubia papieżowi i Kongregacji Nauki Wiary, aby ustalić, czy fragmenty te – w szczególności akapity 300-305 rozdziału VIII Amoris laetitia – są spójne z nauczaniem papieskim z przeszłości.

Najbardziej kontrowersyjnym dubium jest to, czy niektórzy rozwodnicy będący w ponownych związkach małżeńskich, nieposiadający unieważnienia i żyjący w obiektywnym stanie cudzołóstwa, mają pozwolenie na przyjmowanie Komunii Świętej.

Dostarczone 19 września 2016 roku bezpośrednio Ojcu Świętemu dubia nie spotkały się z żadną odpowiedzią. Motywowani troską duszpasterską, 14 listopada 2016 roku czterej kardynałowie zdecydowali się powiadomić lud Boży o tej inicjatywie, publikując dubia wraz z oświadczeniem zatytułowanym „W poszukiwaniu wyjaśnień. Apel o rozwiązanie węzłów w Amoris laetitia”.

Kilka miesięcy później, wciąż nie otrzymawszy odpowiedzi, kardynał Carlo Caffarra – przewodniczący i twórca Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną – napisał w imieniu kardynałów drugi list do Ojca Świętego, prosząc o prywatną audiencję. Ten list również nie spotkał się z odpowiedzią.

 Kardynał Meisner zmarł 5 lipca 2017 roku. Kardynał Caffarra zmarł dwa miesiące później – 6 września 2017 roku.

Kardynał Burke powiedział „NCR”, że chciałby w tym nowym wywiadzie uczcić dwóch zmarłych kardynałów, podkreślając stanowisko sygnatariuszy dubiów i przedstawiając podsumowanie sytuacji. - Naszą troską było i jest dokładne określenie, czego papież chciał nauczać jako następca św. Piotra – powiedział.

- Jasność zapewnia światło potrzebne po to, aby towarzyszyć rodzinom na drodze chrześcijańskiego uczniostwa – mówi Jego Eminencja w ostatecznym i pilnym apelu skierowanym do Franciszka, by potwierdził swoje braterstwo w wierze. - To niejasność przeszkadza nam dostrzec ścieżkę i przeszkadza w działaniach ewangelizacyjnych Kościoła, jak mówi Jezus: „Nadchodzi noc, kiedy nikt nie będzie mógł działać” (J 9,4) – dodaje.

Kard. Burke zaznaczył w poprzednich wywiadach, że „formalne napomnienie” papieża przez kardynałów może stać się „konieczne”, aby doprowadzić do „jasnego przedstawienia nauczania Kościoła w rozważanych kwestiach”.


Read more: http://www.pch24.pl/kardynal-burke-ponawia-prosbe-do-papieza--mowi-o-niebezpiecznej-mieszaninie-interpretacji,56159,i.html#ixzz4yRZWhosH
[/size][/size]

Rok oczekiwania na odpwiedź to chyba aż nadto, więc może w końcu pojawi sie formalna korekta
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 16, 2017, 22:46:15 pm »

Polski jezuita do kardynała Burke: Nie boję się rozeznawać, choć ryzykuję pomyłkę

Grzegorz Kramer SJ napisał otwarty list do kardynała Raymonda Leo Burke, współautora „Wątpliwości” (dubia) wobec niejasnych zapisów „Amoris Laetitia”. Wystąpienie polskiego jezuity opublikował portal Deon.pl.
(...)
http://www.pch24.pl/polski-jezuita-do-kardynala-burke--nie-boje-sie-rozeznawac--choc-ryzykuje-pomylke-,56180,i.html


Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Pokłosie listu czterech kardynałów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!