Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 13:23:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj
Autor Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem  (Przeczytany 22275 razy)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #90 dnia: Czerwca 03, 2018, 21:07:32 pm »

Uff! Kilka minut mi wystarczyło. Klimat tam taki, że jakiś Hillsong United byłby tam jak najbardziej na miejscu.

Nawiasem - dlaczego odbierając w tym momencie Księgę Ewangelii z rąk Prymasa JE abp W. Polaka lektor nie ucałował jej, tylko po prostu odniósł Ją jak jakąś książkę kucharską? Chyba że przesadzam, oglądając całowanie z czcią Ewangeliarza każdorazowo w czasie Boskiej Liturgii u braci grekokatolików...

O Lednicy krytycznie wypowiadają się już od lat - znalezione naprędce - Lednica i Marsz dla Życia i Rodziny - Bez Imprimatur #1 https://www.youtube.com/watch?v=FccQdUrnm5I
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #91 dnia: Czerwca 03, 2018, 21:19:30 pm »

Nawiasem - dlaczego odbierając w tym momencie Księgę Ewangelii z rąk Prymasa JE abp W. Polaka lektor nie ucałował jej, tylko po prostu odniósł Ją jak jakąś książkę kucharską? Chyba że przesadzam, oglądając całowanie z czcią Ewangeliarza każdorazowo w czasie Boskiej Liturgii u braci grekokatolików...

Nie lektor a diakon oraz:

Cytat: Ceremoniał Liturgicznej posługi biskupów
141. Diakon staje na ambonie i trzymając ręce złożone, pozdrawia lud, mówiąc: Pan z wami. Następnie mówi: Słowa Ewangelii według świętego N., dużym palcem prawej ręki wykonując znak krzyża na księdze, a potem na swoim czole, ustach i piersiach. Gesty te (z wyjątkiem krzyża na księdze) wykonują też wszy- scy inni. Biskup otrzymuje pastorał. Diakon okadza księgę i wygłasza Ewangelię, podczas gdy wszyscy stoją zwróceni w jego kierunku. Na zakończenie diakon dodaje: Oto słowo Pańskie, a wszyscy odpowiadają: Chwała Tobie, Chryste. Diakon zanosi księgę do ucałowania biskupowi, który mówi cicho: Niech słowa Ewangelii zgładzą nasze grzechy. Może też sam diakon ucałować księgę, mówiąc po cichu te same słowa. Podczas bardziej uroczystych celebracji biskup, zależnie od uznania, błogosławi lud księgą Ewangelii. Następnie diakon i inni posługujący wracają na swoje miejsca. Ewangeliarz zanosi się na kredens albo na inne stosowne i godne miejsce
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #92 dnia: Czerwca 03, 2018, 22:18:41 pm »

Byłem dzisiaj na prymicji NOMowskiej.
Starszy kapłan głosząc kilka "dobrych rad" wspomniał, że "jak Bp. Ryś mówi Bóg do nas przemawia - nie zajmujcie się mną, zajmujcie się sobą, najważniejszy nie jestem Ja a drugi człowiek...".

I 20 zdań dalej: "Jak powiedział kard. Sarah - Bóg albo nic!".

Albo oni wszyscy coś palą, albo ja, bo bezdyskusyjnie nasze umysły są niekompatybilne!
 
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #93 dnia: Sierpnia 31, 2018, 14:49:43 pm »

Abp Ryś: Zagładę stworzyli wychowankowie chrześcijańskich Kościołów

Zagładę stworzyli w dużej mierze ludzie, trzeba to powiedzieć, niestety, z bólem serca, ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach - powiedział abp Grzegorz Ryś, który modlił się przy pomniku upamiętniającym łódzkie ofiary obozów zagłady.
(...)
Dziś od rana modlę się za tych, którzy zginęli – mówił abp Grzegorz Ryś. - Bo to jest rzecz niewyobrażalna, że z 230 tyś. Żydów, którzy żyli w Łodzi przed wojną, zostało kilkuset, a jeszcze trzeba dodać 20 tys. Żydów z Europy, przywiezionych do łódzkiego Getta, to mamy ćwierć miliona ludzi. To jest jedno wielkie miasto, które zniknęło z powierzchni ziemi. To się stało w środku Europy, w środku cywilizacji, którą dumnie nazywamy chrześcijańską, i to o czym trzeba pamiętać w tych dniach, to że to jest powtarzalne. Jeśli się już to wydarzyło, to może się wydarzyć powtórnie. Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie, trzeba to powiedzieć, niestety, z bólem serca, ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach – podkreślił łódzki pasterz.


Hmm... Przeczytawszy powyższe mam poważny problem, mianowicie jakiego wyznania jest abp G. Ryś. Oprócz oczywiście tego, że jest podręcznikowym okazem wyznawcy religii holocaustu.

Dogmaty tejże: (za: Norman G. Finkelstein, Przedsiębiorstwo holokaust, W-wa 2001)

1) Holokaust jest absolutnie wyjątkowym wydarzeniem historycznym,
2) Holokaust stanowi kulminacyjny punkt irracjonalnej, odwiecznej nienawiści gojów wobec Żydów.
3) Za tę irracjonalną nienawiść gojów wobec Żydów sami Żydzi nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #94 dnia: Sierpnia 31, 2018, 16:26:49 pm »

Abp Ryś: Zagładę stworzyli wychowankowie chrześcijańskich Kościołów

Hmm... Przeczytawszy powyższe mam poważny problem, mianowicie jakiego wyznania jest abp G. Ryś. Oprócz oczywiście tego, że jest podręcznikowym okazem wyznawcy religii holocaustu.

To jest zwykły arcypoprawny głupek.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #95 dnia: Października 16, 2018, 16:25:14 pm »

– Jeszcze wczoraj w południe byłem na Synodzie w Rzymie, wracam tam dzisiaj w nocy, ale bardzo chciałem być dziś tu z wam. Myślę, że to nie jest żaden przypadek, że nasze Kościoły wspólnie przeżywają Synod w tym samym czasie. – zauważył metropolita łódzki.

Po raz pierwszy w Łodzi obraduje Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. W związku tym do centrum Polski zjechali duchowni i świeccy przedstawiciele Kościoła, aby obradować na temat istotnych spraw związanych z życiem Polskiej Wspólnoty Luterańskiej.


ABP RYŚ DO SYNODU LUTERAŃSKIEGO: BARDZO CHCIAŁEM BYĆ TU Z WAMI!
(...)
https://archidiecezja.lodz.pl/2018/10/abp-rys-do-synodu-luteranskiego-bardzo-chcialem-byc-tu-z-wami/
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #96 dnia: Października 16, 2018, 18:13:13 pm »

Taki marny ale konsekwentny cwaniaczek, z jakimś defektem intelektu, ale korzenie to ma głęboko modernistyczne, to uczeń niejakiego ks. Kracika, który miał czelność ogłosić, że encyklika Pascendi Dominici Gregis jest już nieaktualna.
Musze zaprostestowac. Wiem, ze w prezentowaniu swoich opinii (szczegolnie w gronie osob majacych podobne poglady) bardzo czesto uzywamy dosadnych okreslen w odniesieniu do ludzi, z ktorymi sie nie zgadzamy, ale pierwsza czesc powyzszego zdania jest nie tylko obrazliwa, ale niesprawiedliwa w stosunku do abpa Rysia. Twierdzenie, ze ktos jest cwaniaczkiem z defektem intelektu jest bardzo niesmaczne - szczegolnie na katolickim forum, ktore powinno prezentowac wyzszy poziom niz inne pseudofora. Z abpem Rysiem mozna sie nei zgadzac, mozna byc zdziwionym jego pogladami czy pewnymi wypowiedziami (ktore - gwoli scislosci - mnie tez dziwia i nie podobaja mi sie), mozna go uwazac za moderniste (i nie jest to nieprawda), ale odmawianie mu inteligencji i wyksztalcenia jest obrazliwe, bo przypuszczam, ze jest jednym z najlepiej wyksztalconych polskich biskupow. Bardziej sie mi wydaje, ze mowiac tego typu rzeczy jest co do nich przekonany i uwaza, ze tak trzeba, ale nie posadzalbym go o prymitywne karierowiczowstwo.

Troche innym przypadkiem w moim mniemaniu jest arcybiskup wiejskiej diecezji Polak, ktory ni z gruszki, ni z pietruszki pare razy wyskoczyl z poparciem dla biednych uchodzcow, ktore brzmialo jak marna parafraza kazania papieza Bergoglia. Dla mnie to jest wiekszym przejawem karierowiczowsta i oportunizmu, i doszedlem do wniosku, ze jedyna mozliwoscia jest to, ze abp Polak chwyta sie ostatniej szansy, zeby sciagnac na siebie czerwony biret, mimo iz szansa na powodzenie jest minimalna, ale przynajmniej teoretycznie moze miec resztki nadziei, jesli to dobrze rozegra. Papiez Franciszek lubi peryferie, ale nie ma problemu z mianowaniem kogos z klasycznych kardynalskich stolic, jezeli jest w jego duchu. A nawet nie musi wiedziec, ze Gniezno jest wiejska diecezja pozbawiona jakiegokolwiek znaczeniua - uslyszy "prymas popiera biednych uchodzcow" i kapelusz murowany ;) .


Co do abpa Polaka - tez musze zaprotestowac. Mialem okazje poznac go osbiscie i prywatnie w pierwszych latach jego biskupstwa (2003-2004 gdy go poznalem, poczatek mojego liceum, albo koncowka gimnazjum) i utrzymywalismy kontakt do 2011 (mniej wiecej) roku. Wydawal sie przeciwienstwem tego, co ksiadz mu zarzuca. Jedyna wada biskupa 'wiejskiej' diecezji gnieznienskiej jest jego wiara w nieomylnosc papieza. I to rozumiana zbyt doslownie. I to nie jet karierowiczostwo z jego strony - on rzeczywiscie tak uwaza. Jesli papiez nagle uznalby, ze kazdy biskup ma odprawiac Trydentine - ks. Polak bylby pierwszy biegajacy w skrzypkach. Jesli papiez by powiedzial, ze kazdy biskup ma miec przywiazany rozowy balon do guzika od sutanny - biskup Polak bylby pierwszy z nim biegajacy. A mimo wszystko jest czlowiekiem inteligentnym, w prywatnej rozmowie pewnie by powiedzial 'Moj ludzki rozum jest za maly, zeby zrozumiec o co chodzi z rozowym balonikiem i podpowiada mi, ze to glupie. Ale przeciez papiez nie moze byc w bledzie...'. I chyba kapelusza nie dostanie, ale i go pewnie nie pragnie. Mozna porownac go z abp Henrykiem Jozefem, ktory w momencie ogloszenia zaczal sie nosic na czerwono, powolujac sie na jakis indult z XVII wieku.
https://bit.ly/2QSsf2s
« Ostatnia zmiana: Października 16, 2018, 18:16:15 pm wysłana przez Hubertos » Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #97 dnia: Października 16, 2018, 19:26:16 pm »

[...]  powolujac sie na jakis indult z XVII wieku.
Na przywilej z 1749 r.: http://www.archidiecezja.pl/historia_archidiecezji/poczet_arcybiskupow/historia_i_przywileje.html
Cytuj
Ostatnim chronologicznie przywilejem, jaki uzyskali arcybiskupi gnieźnieńscy było prawo noszenia na terenie całego kraju ubioru purpurowego takiego, jaki używają kardynałowie. Na prośbę króla Augusta III, po ośmioletnich staraniach, udzielił go arcybiskupowi-nominatowi Adamowi Komorowskiemu i jego następcom papież Benedykt XIV bullą z dn. 22 IX 1749 r. Arcybiskupi konsekwentnie używali go także w czasie zaborów.

Ściślej rzecz biorąc - przywilej ów zezwala prymasowi Komorowskiemu i jego następcom nie-kardynałom na użycie stroju purpurowego jaki przysługuje kardynałom z wyjątkiem piuski (ale nie biretu),
o czym więcej pod tym adresem: http://www.bibula.com/?p=16849
Cytuj
[...] papież zezwala Prymasowi Adamowi (Ignacemu Komorowskiemu) i Jego Następcom na noszenie czerwonej lub purpurowej odzieży właściwej kardynałom, dotyczy koloratki, sutanny, cingulum, mantoletu, mucety, trzewików, biretu, kapelusza lub hełmu od zbroi, używanego w Królewstwie Polskim, a znanego pod nazwą berretone hyemali (może ktoś wie, jak to wyglądało? – Dextimus), niemniej z wyjątkiem piuski (pileo) koloru czerwonego lub purpurowego, na której noszenie zarówno Elektowi Adamowi (Ignacemu Komorowskiemu) i jego następcom w posłudze prymasowskiej tej samej rangi (huiusmodi) (czyli: nie będącymi kardynałami – Dextimus) w żadnym razie nie zezwala się (nunquam concessus).
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #98 dnia: Października 17, 2018, 11:06:09 am »

[...]  powolujac sie na jakis indult z XVII wieku.
Na przywilej z 1749 r.: http://www.archidiecezja.pl/historia_archidiecezji/poczet_arcybiskupow/historia_i_przywileje.html
Cytuj
Ostatnim chronologicznie przywilejem, jaki uzyskali arcybiskupi gnieźnieńscy było prawo noszenia na terenie całego kraju ubioru purpurowego takiego, jaki używają kardynałowie. Na prośbę króla Augusta III, po ośmioletnich staraniach, udzielił go arcybiskupowi-nominatowi Adamowi Komorowskiemu i jego następcom papież Benedykt XIV bullą z dn. 22 IX 1749 r. Arcybiskupi konsekwentnie używali go także w czasie zaborów.

Ściślej rzecz biorąc - przywilej ów zezwala prymasowi Komorowskiemu i jego następcom nie-kardynałom na użycie stroju purpurowego jaki przysługuje kardynałom z wyjątkiem piuski (ale nie biretu),
o czym więcej pod tym adresem: http://www.bibula.com/?p=16849
Cytuj
[...] papież zezwala Prymasowi Adamowi (Ignacemu Komorowskiemu) i Jego Następcom na noszenie czerwonej lub purpurowej odzieży właściwej kardynałom, dotyczy koloratki, sutanny, cingulum, mantoletu, mucety, trzewików, biretu, kapelusza lub hełmu od zbroi, używanego w Królewstwie Polskim, a znanego pod nazwą berretone hyemali (może ktoś wie, jak to wyglądało? – Dextimus), niemniej z wyjątkiem piuski (pileo) koloru czerwonego lub purpurowego, na której noszenie zarówno Elektowi Adamowi (Ignacemu Komorowskiemu) i jego następcom w posłudze prymasowskiej tej samej rangi (huiusmodi) (czyli: nie będącymi kardynałami – Dextimus) w żadnym razie nie zezwala się (nunquam concessus).


Znam ten przywilej, bo spedzilem sporo czasu w 2012 roku dyskutujac z owczesnym sekretarzem owczesnego prymasa Muszynskiego - to sam arcybiskup wyszukal ten przywilej :) 
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #99 dnia: Października 22, 2018, 16:41:40 pm »

hełmu od zbroi, używanego w Królewstwie Polskim, a znanego pod nazwą berretone hyemali (może ktoś wie, jak to wyglądało? – Dextimus)

Sądzę że chodzi o czapę uszatkę.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #100 dnia: Października 22, 2018, 17:11:02 pm »

hełmu od zbroi, używanego w Królewstwie Polskim, a znanego pod nazwą berretone hyemali (może ktoś wie, jak to wyglądało? – Dextimus)

Sądzę że chodzi o czapę uszatkę.


Swoja droga, abp Henryk Jozef to i piuske czerwona nosil, a biret czerwony kupil, ale nie odwazyl sie ubrac. Zawsze mnie to nieco bawilo, to jego 'pomponiarstwo', zwlaszcza patrzac na jego nader skromne i nader zuzyte buty ktore ubral do oficjalnego zdjecia (nie wiem czy zmienili to zdjecie, dawniej bylo na stronie archidiecezji) :D
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #101 dnia: Marca 17, 2020, 13:57:12 pm »

"Panie Jezu Chryste, przez Twoją śmierć na krzyżu Bóg Ojciec wprowadził pokój między niebem i ziemią. Prosimy Cię nie zważaj na nasze grzechy lecz na wiarę Twojego Kościoła i zgodnie z Twoją wolą napełniaj go pokojem - napełniaj pokojem Kościoły wschodnie, Kościoły prawosławne ich Patriarchów, napełniaj pokojem Kościoły powstałe z Reformacji, wspólnotę anglikańską, Kościoły ewangeliczne, wszystkie społeczności chrześcijańskie, które wzywają Twojego Imienia i odpowiedzialnych każdego z tych Kościołów. Spraw aby skończyły się nasze podziały i doprowadź nas do pełnej jedności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen"

Takiego tekstu używa abp Ryś w czasie Mszy św. W komentarzu na fejsie jest stwierdzenie, że jest to wzięte ze wspólnoty Chemin  Neuf. Zna ktoś tę wspólnotę.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2270600293042279&set=a.175011049267891&type=3&fref=mentions
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #102 dnia: Marca 17, 2020, 14:12:02 pm »

Ale tylko to panu przeszkadza w tym bękarcie SWII?
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #103 dnia: Marca 17, 2020, 14:17:47 pm »

Ale tylko to panu przeszkadza w tym bękarcie SWII?


Zadałem pytanie o wspólnotę.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #104 dnia: Marca 17, 2020, 14:23:34 pm »

To proszę sobie przeczytać I Modlitwe Domine Iesu Christe i wątpliwości znikną
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!