Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:55:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem  (Przeczytany 21903 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 12, 2018, 20:14:16 pm »

No cóż, poczekamy zobaczymy. Ja rozumiem, że owo zamiast odnosi się do kwestii ekumenizmu (że "ekumeniści" liczyli na przywrócenie ekumenicznej Drogi Krzyżowej a zamiast tego wprowadzono ekumeniczną Drogę Światła). Tym bardziej, że Droga Krzyżowa odbywa się w Wielkim Poście (z artykułu wynika, że ekumeniczna była w Wielki Piątek a normalna tydzień wcześniej) a ta raczej ma być w Wielkanoc tudzież po niej.

Cytuj
Przy okazji zapytam, czy w Łodzi wspólnota ewaggelików czy luteran jest jakaś wyjątkowo duża?
Nie wydaje mi się (chociaż może większa niż w innych dużych miastach ale raczej nie "wyjątkowo"). Sam apb Ryś w przypadku Łodzi zdaje się powoływać na pewną "tradycję" wielokulturowości, tyle, że ta rzeczywista wielokulturowość miała miejsce raczej przed wojną.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
donbor
uczestnik
***
Wiadomości: 186


Domine, non sum dignus.

« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 12, 2018, 23:38:47 pm »

Ach, gdzie ta stara, dobra inkwizycja. :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2018, 00:08:56 am wysłana przez donbor » Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 13, 2018, 20:26:50 pm »

Cytuj
Biskup nie może sobie pozwolić na mówienie, co mu ślina na język przyniesie. On jest pasterzem diecezji i odpowiada za swoich wiernych. Co do drogi krzyżowej, to nie uważam za dobry pomysł tworzenia nabożeństw alternatywnych. Droga powinna zostać w dotychczasowym kształcie.

Powinien Pan napisać, że biskup "nie powinien mówić, co ślina mu na język przyniesie".
Biskup może mówić co chce i z tego prawa (człowieka  ;)) korzysta.

Ja również rozumiem, że centralnej-miejskiej drogi krzyżowej w Łodzi nie będzie. Zastąpi ją droga jakaśtam.
Przy okazji zapytam, czy w Łodzi wspólnota ewaggelików czy luteran jest jakaś wyjątkowo duża? Czy jest większa niż np. w Warszawie? Myślę, że nie. Nie traćmy zatem nadziei, inni biskupi też mają potencjał. Ryś'u nie ma monopolu na - nomen omen - "Nowe drogi"

Obywatel Grzegorz Ryś może mówić, co chce, ale biskup Grzegorz Ryś powinien ważyć słowa i myśleć nad tym, co chce powiedzieć. Nie wiem ilu jest luteran w Łodzi. Nie mogę doczytać. Kiedyś słyszałem o tysiącu, ale moim zdaniem to liczba zawyżona. Fakt, że kościół mają duży. Okazjonalnie bywam tam na koncertach. Przy najbliższej okazji zapytam.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 31, 2018, 18:24:19 pm »

Biskup Ryś do młodzieży: nie możecie nie wziąć odpowiedzialności za Holokaust

Cytat z wypowiedzi bp G. Rysia do młodzieży przy okazji ostatnich styczniowych dni judaizmu w Kościele oraz 70-rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz:

http://biskup-rys.pl/images/nagrania/201501/bgr-20150126-podsumowanie_spotkania-Jezus_i_narod_Zydowski.mp3

Z wypowiedzi tej,  Krakowski Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze wybrał na profil facebookowy następujące słowa bp Rysia:

“Był marsz śmierci z Auschwitz do Gliwic – jest marsz życia z Gliwic do Auschwitz. Idziemy tą drogą nie tylko po to, żeby zapamiętać, tylko żeby spróbować odwrócić to, co pamiętamy. Ta pamięć oznacza także wzięcie odpowiedzialności. Możecie wziąć odpowiedzialność za to co stało się lat temu 70? A możecie jej nie brać? Jak jej nie weźmiecie to odwrócicie całą logikę dziejów zbawienia: Chrystus wziął na siebie nasze grzechy. Jak nie chcesz wziąć odpowiedzialności za cudzy grzech, wypadasz z tego nurtu w jakim dokonało się zbawienie. Wypadasz!”

https://nondraco.wordpress.com/2015/02/27/biskup-rys-do-mlodziezy-nie-mozecie-nie-wziac-odpowiedzialnosci-za-holokaust/



Sprawa żydowska, bardzo gorący ostatnio temat. Przy okazji ciekawy cytat:

"Ja chciałbym, by młodym Żydom opowiedziano prawdę – że w wielu europejskich państwach były rządy kolaborujące z Niemcami: Francja, Norwegia, Słowacja, Węgry, Chorwacja, ale nie było polskiego państwa współpracującego z Hitlerem! To Polska była chwalebnym wyjątkiem w Europie. Nigdy nie było żadnych polskich obozów zagłady, żadnych. Owszem, były niemieckie wyspy zagłady na polskiej ziemi. Ci młodzi Izraelczycy wracający z Polski muszą to wiedzieć, inaczej może się w nich pojawić nawet jeśli nie agresja, to niechęć, nienawiść do Polaków."

--> Szewach Weiss w rozmowie z Robertem Mazurkiem , "Plus Minus" z 30 lipca 2016 rok.
http://www.rp.pl/Plus-Minus/307289939-Szewach-Weiss-Nie-podoba-mi-sie-nazwa-Marsz-Zywych.html
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2018, 18:26:43 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 31, 2018, 18:55:37 pm »

Czyli już wiemy do czego przygotowywał nas Epidiaskop i Flądra.

Co do Szewacha Weissa, profesora i "zawodowego przyjaciela Polski", to już od bardzo dawna oficjalne w radiu mówił o swoich "bezbolesnych" sposobach wypłacenia kasy za te winy, co to stręczyli nam biskupi neokościoła.
Pomysł "przyjaciela Polski" polegał na 20% gotówka w ratach + obligacje ...10 letnie z możliwością wymiany na udziały w prywatyzowanych przedsiębiorstwach...lub Lasach Państwowych.

No i tartak... bo po co komu las gdy Polak będzie miał tartak i "dawał zarobić go na rżnięcie" - kabaret Dudek  ;D

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #35 dnia: Stycznia 31, 2018, 19:44:50 pm »

Cytat: Rysiu
Był marsz śmierci z Auschwitz do Gliwic – jest marsz życia z Gliwic do Auschwitz. Idziemy tą drogą nie tylko po to, żeby zapamiętać, tylko żeby spróbować odwrócić to, co pamiętamy. Ta pamięć oznacza także wzięcie odpowiedzialności. Możecie wziąć odpowiedzialność za to co stało się lat temu 70? A możecie jej nie brać? Jak jej nie weźmiecie to odwrócicie całą logikę dziejów zbawienia: Chrystus wziął na siebie nasze grzechy. Jak nie chcesz wziąć odpowiedzialności za cudzy grzech, wypadasz z tego nurtu w jakim dokonało się zbawienie. Wypadasz!

Czy to jest do obrony na gruncie teologicznym?
"Odpowiedzialność" to nie jednoznaczne słowo. Dlaczego wybrał akurat to słowo, skoro ma ono konkretne znaczenie w obecnej polityce? --- pozostawmy to pytanie retorycznym, bo samo myślenie o tym przyprawia mnie o ból.
Przyjmijmy, że chodziło mu o pokutę. Czy ja mam obowiązek zadośćuczynić, pokutować za grzechy Niemców? W jaki sposób?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2018, 19:48:39 pm wysłana przez Marc » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #36 dnia: Stycznia 31, 2018, 19:49:39 pm »

Cytuj
.  "Odpowiedzialność" to nie jednoznaczne słowo. Dlaczego wybrał akurat to słowo, skoro ma ono konkretne znaczenie w obecnej polityce? 

Gdy powie pan "ponosze odpowiedzialnosc" - panu i pana dzieciom przemysl holokaustu wystawiac bedzie faktury.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #37 dnia: Stycznia 31, 2018, 20:13:26 pm »

Cytuj
.  "Odpowiedzialność" to nie jednoznaczne słowo. Dlaczego wybrał akurat to słowo, skoro ma ono konkretne znaczenie w obecnej polityce? 

Gdy powie pan "ponosze odpowiedzialnosc" - panu i pana dzieciom przemysl holokaustu wystawiac bedzie faktury.

Zgoda. Dlatego serce mnie boli, gdy biskup katolicki im w tym pomaga.
Tak sobie myślę że to chyba nie jest zbieg okoliczności... Wybuch tej nagonki na Polskę w momencie gdy procedowana jest w Polsce ustawa reprywatyzacyjna (vide temat roszczeń). Czuje się jakby ktoś naród polski - który dopiero co się podnosi po tych wszystkich cierpieniach - kopał, żeby tak zbyt prędko nie wstał.

Ale zastanawia mnie kwestia tej odpowiedzialności w znaczneiu pokuty za czyjeś grzechy. Ze słów bp Rysia wynika, jakby to był nasz obowiązek, którego niewypełnienie grozi utratą zbawienia. Chyba że źle go rozumiem.

Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #38 dnia: Stycznia 31, 2018, 20:28:20 pm »

Najzabawniejsze, że wszystko jest do poczytania za darmo. Jeśli ktoś jeszcze nie zna, to:

Jak było naprawdę - "Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła" Arendt Hannah - do ściągnięcia za darmo - https://docer.pl/doc/5nx5v8

Co jest teraz - "Przedsiębiorstwo Holokaust" Norman Gary Finkelstein - j/w - https://docer.pl/doc/n51ns5e

Fakt, że "Eichmann" ukazał się przed wojną 6-dniową, kiedy dla Żydów holokaust IIWŚ był raczej powodem do wstydu, że "szli jak barany na rzeź".
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2018, 20:40:46 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #39 dnia: Stycznia 31, 2018, 22:12:47 pm »

@Marc
Po pierwsze nie przejmowalbym się tym pozytecznym idiotą. Bulić Żydom będą tylko mieszkańcy diecezji lodzkiej  ;D Pan tam chyba nie mieszka?
Na powaznie, to myslę, ze dopiero teraz kosztujemy owoców soboru w postaci pasterzy idiotow. Idioci to problem. Ale to pokolenie, ktore reprezentuje Rysiu ma wiekszy problem - bardzo male poczucie wlasnej wartosci.
To jest ta "murzynskosc" o ktorej b. celnie przy wodce mowil mąż pani Appelbaum. To wlasnie to pokolenie lykalo jak czapla wszystkie nowinki zza zelaznej kurtyny w latach 80-tych. Szczegolnie przyjmowane byly "teologie" wpajajace poczucie winy. Taka byla moda.
Patrz:
Bicie sie w piersi (nie swoje zresztą) J-P ll z okazji roku 2000

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 01, 2018, 08:04:19 am »

Biskup Ryś do młodzieży: nie możecie nie wziąć odpowiedzialności za Holokaust
Odpowiedziałbym ekscelencji Kukizem --- ilu Żydów mają na sumieniu dziadkowie ekscelencji?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 01, 2018, 12:50:02 pm »

Biskup Ryś do młodzieży: nie możecie nie wziąć odpowiedzialności za Holokaust
Odpowiedziałbym ekscelencji Kukizem --- ilu Żydów mają na sumieniu dziadkowie ekscelencji?

Mam własną teorię na temat dziadków ekscelencji.
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 01, 2018, 13:47:54 pm »

Bp Ryś to były współpracownik Tygodnika Powszechnego, obok takich ludzi jak Jan Tomasz Gross. TP niegdyś wydał dodatek "Żydownik Powszechny" (na swoje 65-lecie)...
« Ostatnia zmiana: Lutego 01, 2018, 14:33:22 pm wysłana przez Marc » Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 01, 2018, 14:22:18 pm »

P. Lisicki - Polska stała się ofiarą „religii holocaustu" - https://www.youtube.com/watch?v=9WD07vPcW4U

Red. P. Lisicki plusuje u mnie odkąd przeczytałem jego przedmowę do Trzech reformatorów.

Wygląda na to, że w polskim episkopacie są wyznawcy tej "religii", czyli wierzą, że:

Holokaust jest zupełnie wyjątkowym wydarzeniem historycznym i że stanowi on kulminację irracjonalnej nienawiści gojów do Żydów.(...)wyjątkowość cierpień daje Żydom prawo do wyjątkowych przywilejów moralnych, jeśli zaś nienawiść gojów do Żydów jest irracjonalna, to Żydzi nie ponoszą za nią żadnej odpowiedzialności. - za: Finkestein
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
tomeczekl
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 01, 2018, 15:32:35 pm »

Nie mają Państwo wrażenia abp Ryś jest typem karierowicza? Mimo że związany z TP to jako rektor seminarium pozwalał na naukę krr, jako sufragan krakowski bierzmował u fssp, z wykształcenia historyk więc znał tradycję kościoła. Zapowiadał się nieźle, może nie na polskiego biskupa Schneidera ale przynajmniej na kogoś neutralnie życzliwego tradycji i broniącego prawd wiary. Niestety po zmianie papieża zmienił się zupełnie, jakby dostosowując się do obecnego kierunku spraw w kościele. Te wszystkie ekumenizmy, żydzi, głośna pomoc ubogim, rozmywanie doktryny - zupełnie jak Franiciszek w kościele powszechnym. Czy nie uważają państwo, że po zmianie papieża na kogoś bardziej tradycyjnego, również aktywność abpa będzie ograniczona w powyższych kwestiach?
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jeden Kościół podzielonych chrześcijan - rozmowa z bp G. Rysiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!